Hei,
Eli tilanne on nyt melko monimutkainen ja arvostaisin suuresti alan tuntijoiden neuvoja/kommentteja. Kihlattuni asui viime vuoden puolella ystävänsä kanssa yhteisessä asunnossa. Takuusumman olivat maksaneet puoliksi, vaikkakin maksu suoritettiin kihlattuni pankkitililtä. Muutimme viime lokakuussa yhteiseen asuntoon. Tällöin vuokrasopimuksen määräaikaisuus joka päättyi joulukuussa sitoi kihlattuni kuitenkin edelliseen asuntoon. Kihlattuni oli päävuokralainen. Muutto yhteen kuitenkin onnistui sillä teimme vuokraoikeuden siirron ja kihlattuni silloisesta kämppiksestä tuli päävuokralainen ja hän jäi asuntoon asumaan.
Silloin kysyessämme takuuvuokraa (oma puolisko) takaisin, sanottiin että ei ole mahdollista ennenkuin tämä kyseinen kämppiskin on muuttanut pois. Vähän tämä minua ihmetytti, sillä kihlatullani vuokrasopimuksen päättyessä tietääkseni päättyi vastuu ja velvollisuus asunnosta. Annoimme kuitenkin asian olla ja tiesimme saavamme takuusumman pian takaisin ex-kämppiksen muuttaessa pois määräaikaisuuden päätyttyä.
Nyt tilanne on kuitenkin kääntynyt riitaiseksi. Vuokrasopimus tällä edellisellä kämppiksellä päättyy tänään ja eilen saimme tietää, että asunnosta tulisi paikata reikiä ja maalata seinä (takaisin alkuperäiseksi), taikka korjauskulut vähennetään takuusummasta. Ex-kämppis sanoi, että korjaustyöt ovat kihlattuni ja minun velvollisuus! Vaikka asia ei ole näin niin eilen asunnolla (joka ei siis ole 5 kuukauteen ollut kihlattuni nimissä) teimme nämä korjaustyöt. Kehoitimme ex-kämppistä maksamaan osansa maaleista ja tarvikkeista ja myös korvausta tehdystä työstä. Ei kuulemma käy! Tällä hetkellä takuusumma on menossa kokonaisuudessaan takaisin tälle entiselle kämppikselle, joka luultavasti vuokrasopimusta purkaessaan ohjannut koko takuusumman tulevan omalle tililleen, eikä puolittanut sitä. Ja he eivät siis ole väleissä enää keskenään.
Kaiken tämän lisäksi sähkösopimus ja internet tässä edellisessä asunnossa olivat kihlattuni nimellä. Sähkösopimus purettiin saman tien, mutta nyt saimme tiedon, että ei ollytkaan purkautunut. Laskut tosiaan tulivat tälle kämppikselle, mutta muistutukset laskuista tulivat kihlatulleni. Ex-kämppis on siis jättänyt sähkölaskujaan maksamatta ja me olemme ainakin osan perintölaskuista erehdyksessä muiden laskujen joukossa maksaneet. Tästäkin asiasta saimme kuulla ex-kämppikseltä eilen! Internet yhteyttä maksoimme vielä entiselle asunnolle, sillä oli sovittu, että ex-kämppis maksaa takaisin. Vuoden vaihteessa hän ilmoitti, ettei tarvitse enää nettiä, sillä hän jo käytännössä asui uuden miehensä luona, mutta vieläkään ei ole senttiäkään näkynyt.
Pistää siis vähän kiehumaan tällainen ihmisten hyväksikäyttö. Olemme ehdottaneet, että ex-kämppis laittaisi meille takuusumman puoliskon yhteydessä pari sataa extraa korvauksena kaikesta, mutta tämä ei tietystikään hänelle sovi.
Mitä tässä tilanteessa voi siis tehdä. Pelottaa vähän, että emme tule senttiäkään näkemään takuurahoista.
Kusetuksen käryä vuokraoikeuden siirrossa
jukyli
0
131
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372648- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221078Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153992Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58985Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717897- 63831
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237780- 35740
- 116718