Voiko yksittäinen rautalääke (obsidan), jonka otin joko ma-iltana tai ti-iltana aiheuttaa mustan ulosteen parin päivään viiveellä? Sitä ennen otin reilu viikko sitten obsidanin viimeksi.
Musta uloste
hippaliisa2
73043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä voi. Jos kakka on mustaa lopetettuasi rautalääkkeet, pitää tutkituttaa.
juu ihan normaalilta minustakin kuulostaa, se kestää hetken ennekun ulos tulee se rautatabletin värjäämä kakka mutta jos muuten alkaa mustaa ulostetta oleen kannattaa lääkäriltä kysyä
Rauta ei värjää ulostetta.
Jos uloste on mustaa, niin saa liikaa rautaa.
Onko anemia todettu?
kyllä värjää rauta olosteen
"4. MAHDOLLISET HAITTAVAIKUTUKSET
Kuten kaikki lääkkeet, Obsidan Fe 100 mg kapselitkin voivat aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan niitä saa.
Yleiset (useammalla kuin 1/100 potilaalla): mahavaivat, ummetus, ripuli, oksentelu, pahoinvointi, närästys, ulosteiden värjäytyminen tummaksi (vaaratonta, johtuu ulosteeseen joutuvasta raudasta)."
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1298&i=VERMAN_OBSIDAN FE
Kyllä stten kannattaa vaihtaa parempaan valmisteeseen.
Itellä ei mitään ongelmia raudan kanssa.
Hankintatukun kelasin rautaa kuureina syön runsaisiin kuukautisiin.
Nyt tämä käytössä.
http://www.iherb.com/MegaFood-One-Daily-90-Tablets/4033
100% luonnollinen eli ei liikaa mitään tule.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
Voi se värjätä,Ei se vaarallista ole, mutta jos jatkuu parikin päivää niin lääkärille. Koska usein musta uloste on verta ja voi johtua ihan muusta.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00091
Jos pieni tippa rautavalmistetta värjää ison määrän ulostetta, niin kyllä jättäisin väliin ja söisin parempaa valmistetta.