Hyvunkään kattoteloittaja EH sai kunnon tuomion. eero kuuluu loppuiäkseen vankilaan. hän ei osaa eikä voi olla vapaana. nuo murhamiehet uusivat helposti tekonsa?
Todella hyvä asia kun,
kakolaan ja heti.
7124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Täällähän on vinguttu siitä, miten murhaajia hyysataan. Rangaistus oli kyllä sen mukainen, kuin tekokin. Meillä ei tuon kovempia rangaistuksia laissa ole.
Tässä tapauksessa ensikertalaisena hän istuu luultavasti sen 13 vuotta, mitä elinkautisen normaalisti Suomessa kestävät.
Sitten on ongelmana se, mistä miehelle työpaikka, kuitenkin olisi maksettavaa ulosotossa loppuiäkseen, kun noita korvauksia aletaan hakea takaisin.
Eiköhän eero Hyvinkään kaduilla 13 vuoden päästä taas pyöri...mitähän tuntemuksia se tulee herättämään ampumauhrien omaisissa, kunhan mietiskelen.
Enpä usko tuohon 13 vuoteen. Ei varmaan istu 7 vuotta kauempaa. Ihan sama montako vuotta saa vankeutta, aina murhaajat lasketaan nopeasti vapaaksi. "voi kun se kärsii ja katuu tekojaan, kyllä hänen pitää päästä vapauteen" Olen muuttanut lähiaikoina Hyvinkäälle, mutta taitaa olla paras muuttaa pois viimeistään 7 vuoden kuluttua!
Suomessa pitäisi ottaa käyttöön kuolemanrangaistus!
Älä höpäjä kun et asioista mitään tiedä. Elinkautisessa saa ensimmäisen kerran anoa armoa vasta 13 vuoden paikkeilla, siksihän se elinkautinen kestää niin pitkään.
Aivan, täällä se elinkautisen pituus on useinmiten tuo 13 vuotta.
Näin maalikolle nuo vankilarangaistusten pituudet on kummallisia. Tai paremminkin aika harhaanjohtavia. Kun puhutaan elinkautisesta, niin kuitenkin se on vain tuollainen 13 vuotta. Yleensä kaikki rangaistukset voidaan puolittaa, niin päästään siihen oikeeseen vankilassaolo aikaan.
Sitten tuo ensikertalainen on käsitteenä myls varsin outo. Ensin on ensikertalainen ja se tuo aina sen puoliintumisen tuomioon. Sitten vaikka olisit vapautunut elinkautisesta ja olet ollut 3 vuotta, ilman väkivaltarikosta, niin sen jälkeen olet taas ensikertalainen.
Outoa on maallikon käsitää, mutta ei kait tuo ole niin väliäkään, kun elää sen mukaan, että se ei koske itseä.
Kalliiksi tulee yhteiskunnalle tuokin tyyppi. Uhrien omaisetkin joutuvat häntä elättämään, epäilemättä niin kauan kunnes hän kuolee. Hyvä kuitenkin, että pysyy mahdollisimman kauan telkien takana.
Yhtä kalliiksi tulee kaksinaamaiset fasebookin korvakorumiehetkin.