Onko maahanmuuttokritiikki Suomen McCarthylaisuutta?

Kaikki varmasti tietävät, kuinka amerikkalainen senaattori Joseph McCarthy käynnisti vainot, jossa vähän jokaista henkilöä syytettiin kommunismin kannattajaksi.

Tulee väistämättä mieleen, että Halla-ahon ym. perussuomalaissisulaisten maahanmuuttokritiikiksi kutsuma propaganda on Suomen McCarthylaisuutta - maahanmuuttajat nähdään syyllisinä jokaiseen ongelmaan, ja suunnilleen jok'ikistä henkilöä syytetään "mokuttajaksi".

Saapa nähdä, kokeeko halla-aholaissisulainen maahanmuuttokritiikki tulevaisuudessa saman kohtalon kuin McCarthylaisuus: kuolee omaan mahdottomuuteensa.
381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Räksytys jatkuu niin kauan kun on joku, joka ei ole koskaan ollut tekemisissä muunmaalaisten kanssa ja on valmis käyttämään heitä syntipukkina omiin tai muiden ongelmiin.

Tämä on vanha perinne, jonka olisi toivonut kadonneen 1900-luvun kauhuihin. Mutta "rodullisen ylemmyyden/alemmuuden" julistaminen näyttää edelleen vetoavan ihmisiin, lisämausteena tällä(kin) kertaa islamin demonisointi, mikä on varsin kiinnostavaa ottaen huomioon suomalaisten laimean suhtautumisen uskontoon. Uskonnolle taitaa olla nykyään käyttöä vain viholliskuvana...

Äänestä

Ei maahanmuuttokritiikki ole Suomen mccarthylaisuutta. Maahanmuuttokritiikki on Suomen natsismia. Toki maahanmuuttokritiikki on perimmältään ulkomailta markkinoitu kansainvälinen aate, joka palautuu viime kädessä amerikkalaisen äärioikeiston ajatustehtaisiin.

Koska suomalaisilla ei ole minkäänlaista vastavoimaa äärioikeistolaisuudelle ja koska halla-aholaiset kulkevat voitosta voittoon, Suomesta tulee väistämättä erittäin kova oikeistodiktatuuri, jossa avoimesti teurastetaan maahanmuuttajia, suomenruotsalaisia ja poliittisia toisinajattelijoita. Koska suurin osa suomalaisista kannattaa tätä, järjestelmä jää voimaan kymmeniksi vuosiksi. Muutaman kymmenen vuoden päästä Suomessa lapset ihmettelevät suurta maahanmuuttajien ja toisinajattelijoiden pääkalloista rakennettua pyramidia, ja Jussi Halla-ahon nimi on kultaan valettuna joka puolella maata.

Tämä kehitys on väistämätön, koska on osoittautunut, että suomalaisissa ei ole munaa sitä vastustaa.

Äänestä

Hullut maailmanhalaajat riehuu !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jussi McCarthy kirjoitti:

Kaikki varmasti tietävät, kuinka amerikkalainen senaattori Joseph McCarthy käynnisti vainot, jossa vähän jokaista henkilöä syytettiin kommunismin kannattajaksi.

Tulee väistämättä mieleen, että Halla-ahon ym. perussuomalaissisulaisten maahanmuuttokritiikiksi kutsuma propaganda on Suomen McCarthylaisuutta - maahanmuuttajat nähdään syyllisinä jokaiseen ongelmaan, ja suunnilleen jok'ikistä henkilöä syytetään "mokuttajaksi".

Saapa nähdä, kokeeko halla-aholaissisulainen maahanmuuttokritiikki tulevaisuudessa saman kohtalon kuin McCarthylaisuus: kuolee omaan mahdottomuuteensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu