KOIVISTO 90v.. EI NATOLLE !

http://www.hs.fi/msn/kotimaa/Presidentti Koivisto HBLssä Nato ei toisi mitään/a1362277554846

"Mielestäni taloudellinen verkosto on asia, joka ensisijaisesti vahvistaa rauhaa. Kauppasopimukset ovat eräänlaisia pehmeitä rauhansopimuksia. Nato ei toisi mitään. Sitä myös kysyy itseltään, tarvitseeko Nato uusia jäseniä, jotka tuovat mukanaan uusia potentiaalisia ongelmia."

Kun on tarpeeksi ikää, ei ole mikään pojankloppi jota jokainen himanen kuljettaa mielensä mukaan, vaan osaa nähdä kokonaisuuden.
10105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

90 luvun laman arkkitehdeistä yhdessä Holkerin ja Ahon kanssa. Eikö toi perkele_vois kuolla jo yhteiskuntaa kuppaamasta?

Äänestä
  • joo 250 000 joutui velka vankeuteen ja 15 000 päätti päivänsä sen takia .90 luvun itse murharahat jonka voi tuon saavutuksiin lukea.

    Äänestä

Kuka vielä kuuntelee vanhan houraavan ukon horinoita?

Äänestä

Koivisto ei huolinut karjalaa takaisin. Hän piti suomen emukytkennässä, josta johtui ns. vahvanmarkantalous ja 90-luvun lama. Toiminta ei vaikuta lainkaan johdonmukaiselta? Tai vaikuttaa liiankin johdonmukaiselta.

Äänestä

Koivisto toimi viisaasti omana aikanaan. Nyt tuo natoon ujuttaminen on vaarallista kokoomuksen yltiöpäisyyttä. Eu-n linjaukset ovat umpisolmussa nyt, mutta on katsottava pidemmälle. Niin Koivisto teki, vaikka lama olikin vääjäämätön seuraus. Nyt kokoomus haluaa äkkirikkautta, mutta sillä tiellä on äkkikuolema.
Usan kansallispeli on pokeri. Venäjän kansallispeli on shakki. Suomi ei pärjää pokerissa, eikä shakissa. Suomella pitää olla aivan oma kansallispeli. Tässä tilanteessa sen voisi nimetä näin: TOTUUS, VAI TEHTÄVÄ. Ehdotan totuutta.

Äänestä
  • Niin varmaan teki herrojen taskuja täytti ja omia.Kekkonen yritti päästä tuostakin luopiosta eroon.

    Äänestä

Onpa palstoilla ihme kuumakalleja. Ei maan asioita noin hoideta. Menkää syyriaan viisauksinenne.

Äänestä

Koivisto oli viisas mies ja on sitä tietysti myös edelleen. Hän ymmärsi, ettei jatkuva kasvu ole mahdollista velkaa ottamalla, vaan välillä on lähdettävä puhtaalta pöydältä. On se jotenkin jopa outoa, että tällaiset miehet kuin Koivisto ja Kekkonenkin, jotka ovat tehneet nuorempina oikeita töitäkin, ymmärtävät asioita paljon paremmin kuin tuollaiset puolivillaiset Himaset ja Kataiset.
Nyt poliitikot ovat pahimpia arkajalkoja ja velanoton varjolla yritetään miellyttää kannattajiaan huomaamatta, että se johtaa yhä pahempiin vaikeuksiin.
Näyttää siltä, että mm. Koivisto ja Esko Seppänen ovat niitä viimeisiä, joitten ajatusta noudattamalla olisi vielä jotain selviämisen mahdollisuuksia.
Ja lopuksi: Ei Natolle.

Äänestä

Ei Natolle,, liittoutumattomana maana meillä on paljon paremmat mahdollisuudet tehdä Venäjän kanssa kauppaa sillä euroopan talous on syvällä vielä pitkään ja Venäjän kauppa on ennemminkin mahdollisuus nostaa taloutemme kuntoon. Naton jäsenenä olisimme välittömästi Venäjän vihollinen jos Venäjä ajautuu jonkun muun Nato maan kanssa konfliktiin. Turha kaivaa verta nenästä.
Turha ärsyttää nykkuvaa Karhua. Taitaakin olla Koiviston ainoit järkeviä mielipiteitä.

Äänestä

Suomi ei tarvitse Koivistoa, joka töpeksi presidentinvirassaan raskaasti kumartamalla niin syvään Neukkulaan päin, että löi otsansa lattiaan. Koivisto ei koskaan tajunnut sitä, että Viro itsenäistyi. Se oli Koiviston mukaan vain median luomaa propakandaa. Virolaiset vihaavat tämän vuoksi Koivistoa yli kaiken.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rauhaa ja rakkautta kirjoitti:

http://www.hs.fi/msn/kotimaa/Presidentti Koivisto HBLssä Nato ei toisi mitään/a1362277554846

"Mielestäni taloudellinen verkosto on asia, joka ensisijaisesti vahvistaa rauhaa. Kauppasopimukset ovat eräänlaisia pehmeitä rauhansopimuksia. Nato ei toisi mitään. Sitä myös kysyy itseltään, tarvitseeko Nato uusia jäseniä, jotka tuovat mukanaan uusia potentiaalisia ongelmia."

Kun on tarpeeksi ikää, ei ole mikään pojankloppi jota jokainen himanen kuljettaa mielensä mukaan, vaan osaa nähdä kokonaisuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu