Kuinka kauan resepti on voimassa? Sain viime vuonna reseptin lääkkeeseen, joka on tarkotettu vatsavaivaan ja joka otetaan vain tarpeen mukaan. Nyt kuitenki ensimmäinen pakkaus on loppumaisillaan ja uutta tarvitsisin. Mutta reseptissä on päiväys 11.8.2003. Olisko mahdollista saada vielä lääkettä vai pitääkö mennä uusimaan resepti? Muistelisin, etää joskus olisi ollut reseptit voimassa vuoden ja 1 kk..
Reseptin voimassaoloaika?
7
2569
Vastaukset
- Maja
Minulle on aina kerottu että vuoden!
- ...
Resepti on voimassa vuoden, ellei ole kyse huumeesta tai tietyistä keskushermostoon vaikuttavista lääkkeistä.
- Varma
Ainakin jotkut reseptit ovat voimassa 1 v kuukauden ajan reseptin myöntämis-/uusimispäivästä. Vast'ikään itsellä oli sellainen tilanne ja apteekissa sanoivat, että kuukauden ajan saan lääkkeitä vielä sillä. En tiedä koskeeko kaikkia reseptilääkkeitä, mutta sen saat tietää kun soitat apteekkiin.
- Reetta
Reseptissä lukee takana, että se on voimassa vuoden kirjoittamis- tai uusimispäivästä.
- Varma
Reetta kirjoitti:
Reseptissä lukee takana, että se on voimassa vuoden kirjoittamis- tai uusimispäivästä.
Ihan varmasti jotkut ovat voimassa 1 v 1 kk. Puhun käytännön kokemuksesta. Minunkin reseptinin takapuolella lukee, että voimassa 1 vuoden, mutta apteekissä selittivät, että on todellisuudessa kuukauden päälle. Tämä on siis faktaa. Menin kerran ihan varta vasten kysymään kun oli muutaman päivän päässyt vanhentumaan..
Kuten sanoin, en tiedä koskeeko kaikkia lääkkeitä.Tämä on sellainen rohto, jota nautin säännöllisesti ja resepti aina uusitaan vuosittain lääkärillä käynnin yhteydessä. Saattaa olla, että koskeekin tällaisia reseptejä, muttei kerta-annoksia.
Siis turha inttää, soitto apteekkiin selvittää tilanteen. Seuraavan kerran asioidessani apteekissa kysyn tästä. - banana
Reseptin voimassaoloaikaa voidaan PITKÄAIKAISLÄÄKITYSTEN kohdalla jatkaa kuukauden ajan.
- Sama
Siis vuoden, jos lääkäri ei ole merkinnyt, että lyhyemmän aikaa.
http://pre20031103.stm.fi/suomi/pao/julkaisut/lam99-50.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648