Keskustan Timo Laaninen on antanut Jutta Urpilaiselle yhdeksikön hänen ministeriydestään ja luonnehtii häntä hallituksen kovimmaksi politiikoksi. Onhan Jutta Urpilainen osannut taitavasti luovia tässä Jyrki Kataisen hallituksessa, vaikka asiat eivät todella ole olleet helppoja. Hänen ulkoinen habituksensakaan ei juuri ole ilmiantanut työn raskautta, vaan päin vastoin Jutta Urpilainen on jaksanut hymyillä, vaikka sydän olisi ollut säpäleinä. Jutta Urpilainen ei ole myöskään ollut eliittimedian suosikkeja ja häntä taatusti olisi järsitty, jos vähänkään olisivat saaneet aihetta. Nuo YLE:n politiikan toimittajatkin ovat monesti olleet, kuin tyrmäyksen saaneita, kun heidän taitonsa eivät ole riittäneet Jutta Urpilaisen murtamiseen. Kovasti on heilläkin ollut tarvetta iskeä Jutta Urpilaista kanveesiin, mutta tyhjän ovat nyhjäiseet.
Lauri Ihalaistakin tuo Timo Laaninen näyttää kunnioittavan.
Aika kornilta tuntuu, miten vähän tuo Timo Laaninen arvostaa porvarikumppaninsa Jyrki Kataisen toimintaa, kuutosen edestä hän arvostaa. Ei kovin hyvältä näytä, jos miettii sitä, että miten tuon porvarihallituksen perään Suomessa nytkin kuolataan. Varmaan rahoja ollaan jossain kepupesäkkeessä liikemiehiltä keräämässä, koska porvarihallituksen perustaminen ja sen ministerit on pelkkä rahoituskysymys.
Lauri Ihalaistakin tuo Timo Laaninen näyttää kunnioittavan.
Aika kornilta tuntuu, miten vähän tuo Timo Laaninen arvostaa porvarikumppaninsa Jyrki Kataisen toimintaa, kuutosen edestä hän arvostaa. Ei kovin hyvältä näytä, jos miettii sitä, että miten tuon porvarihallituksen perään Suomessa nytkin kuolataan. Varmaan rahoja ollaan jossain kepupesäkkeessä liikemiehiltä keräämässä, koska porvarihallituksen perustaminen ja sen ministerit on pelkkä rahoituskysymys.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luit heikosti Laanisen arvioinnin. Jutta saa korkean arvosanan kaikkienlupausten pettämisestä.
Jutta Urpilaista arvostetaan myös kokoomuksen miesporukoissa. Itse asiassa Jutalla on erittäinkin lämpimät välit niin RKP:hen kuin myös kokoomukseenkin josta Jutan politiikkaa suorastaan kiitellään.
Ongelmana tuntuvat olevan työläiset jotka näkevät kuinka edesvastuuttomasti ja ala-arvoisesti SDP on hoitanut niiden kantasuomalaisten työläisten asioita jotka SDP:tä ovat äänestäneet. Voi olla niin että Urpilaista ovat äänestäneet ne samat feministit ja kukkahattutädit jotka ovat myös Päivi os. Hiltunen, Von Herzberg Lipposenkinkin menestyksen takana, mikä selittäisi ainakin osaltaan sen etteivät työläisrahvaan asiat kiinosta näitä hienoja naisia vähäkään.
Miten vahvasti Jutta Urpilainen on puolustanut meidän veronmaksajien puolia vaatiessaan sijoittajien vastuita ja vakuuksia eurorosvoajille? Kyllä tästä toiminnasta Jutta Urpilainen olisi saanut puhtaan kympin. Muutenkin meillä Suomessa on ollut hyvin vakaata elää, kun SDP on hallituksessa pitämässä meidän ei ökyrikkaiden puolia. Olettekos nähneet kaduillamme mellakoivia ihmisiä, niin kuin Kreikass, Espanjassa ja Italiassakin? Eli Suomessa pärjää, vaikka ei olisikaan töitä juuri työttömyysturvan takia. Kotona taas lapsia tehtailevat nuoret äidit pärjäävät mukavasti perhe- ja lapsitukien ansiosta.