Kirjoitti Teemu Kakkuri 05.03.2013
Ärsyttävätkö Johanna Korhonen ja Päivi Räsänen eri tavalla kuin julkisuudessa kantaa ottavat miehet?
Kirkon julkisuuteen pitäisi julistaa naisrauha. Naisrauha kuului keskiaikaisiin rauhanvalalakeihin ja oli voimassa halki vuosisatojen. Samanlaisia valalakeja olivat esimerkiksi kirkkorauha ja joulurauha. Kun Suomesta tuli Venäjän alainen suuriruhtinaskunta, sisältyi naisrauha keisari Aleksanteri I:n julistamiin erityislakeihin. Nyt sillä olisi taas kysyntää, mutta erityisesti kirkossa.
Kun Korhonen tai Räsänen sanovat vaikka hyvää huomenta, kiusaantuu puoli hiippakuntaa ja tarttuu kynään. Ainakin saman määrän henkilökohtaisuuksiin meneviä huomautuksia ja asiattomuuksia nostattavat Pirkko Jalovaara ja Rebekka Naatus. Sari Roman-Lagerspetz ja Irja Askola.
Miehet selviävät julkisuudessa helpommalla. Heidän kohdallaan kriittinen keskustelu kohdistuu useammin pelkkiin asioihin eikä personoidu mollaamaan pahiksia tai ylistämään hyviksiä.
Vai kuvittelenko minä vaan?
Naisrauhan julistamisen jälkeen voisi julistaa miesrauha. Rauhoitettaisiin Miikka Ruokanen, Sakari Häkkinen, Matti Väisänen ja Heikki Räisänen. Kiisteltäisiin asioista, mutta kunnioitettaisiin ihmisiä. Jumalan luomia. Hyvä kirkko on sellainen, jossa uskaltaa korottaa äänensä, vaikka olisi väärässäkin.
Kuningas Birgerin suojeluskirje Karjalan naisille on vanhin alkuperäisenä säilynyt Suomea koskeva maallisen hallinnon dokumentti. Vuodelta 1316. Sivistynyttä aikaa.
Kotimaa - lehti
Ärsyttävätkö Johanna Korhonen ja Päivi Räsänen eri tavalla kuin julkisuudessa kantaa ottavat miehet?
Kirkon julkisuuteen pitäisi julistaa naisrauha. Naisrauha kuului keskiaikaisiin rauhanvalalakeihin ja oli voimassa halki vuosisatojen. Samanlaisia valalakeja olivat esimerkiksi kirkkorauha ja joulurauha. Kun Suomesta tuli Venäjän alainen suuriruhtinaskunta, sisältyi naisrauha keisari Aleksanteri I:n julistamiin erityislakeihin. Nyt sillä olisi taas kysyntää, mutta erityisesti kirkossa.
Kun Korhonen tai Räsänen sanovat vaikka hyvää huomenta, kiusaantuu puoli hiippakuntaa ja tarttuu kynään. Ainakin saman määrän henkilökohtaisuuksiin meneviä huomautuksia ja asiattomuuksia nostattavat Pirkko Jalovaara ja Rebekka Naatus. Sari Roman-Lagerspetz ja Irja Askola.
Miehet selviävät julkisuudessa helpommalla. Heidän kohdallaan kriittinen keskustelu kohdistuu useammin pelkkiin asioihin eikä personoidu mollaamaan pahiksia tai ylistämään hyviksiä.
Vai kuvittelenko minä vaan?
Naisrauhan julistamisen jälkeen voisi julistaa miesrauha. Rauhoitettaisiin Miikka Ruokanen, Sakari Häkkinen, Matti Väisänen ja Heikki Räisänen. Kiisteltäisiin asioista, mutta kunnioitettaisiin ihmisiä. Jumalan luomia. Hyvä kirkko on sellainen, jossa uskaltaa korottaa äänensä, vaikka olisi väärässäkin.
Kuningas Birgerin suojeluskirje Karjalan naisille on vanhin alkuperäisenä säilynyt Suomea koskeva maallisen hallinnon dokumentti. Vuodelta 1316. Sivistynyttä aikaa.
Kotimaa - lehti
Vastaukset 14
Vanhimmat
Korhoselle eduksi se, että uskalsi puuttua kirjoitteluun. Voidaan tulkita siis vihapuheeksi. Kannattaa huomioda täälläkin, ettei kaikkea kuonaa sisältään voi suoltaa ulos yleisille keskustelu sivustoille.
Näillekin vihapuheita. Kansan puhdistaminen alkakoon.
Ainakin saman määrän henkilökohtaisuuksiin meneviä huomautuksia ja asiattomuuksia nostattavat Pirkko Jalovaara ja Rebekka Naatus. Sari Roman-Lagerspetz ja Irja Askola.
Ensin Jumala puhdistaa oman väkensä, vasta seuraavaksi on kansan siivous!
1 Piet 4:14
Jaa, vai niin. Suomen kansaan ei siis kuulu Herran omat, jassoo. Olipa hyvä kun sanoit.Tuotapa ei moni olisi tiennytkään.
Taas uutta oppia.
Olipa tyhmä viesti. Ja tiedetään viestin laittaja...
:)
Kirkkoherrat irtisanoutuvat epäterveestä kristillisyydestä 06.03.2013
Helsingin seurakuntien kirkkoherrat irtisanoutuvat Pirkko Jalovaaran toiminnasta. Jalovaaralle ei nykyisellään ole edellytyksiä vetää Sanan ja rukouksen iltoja Helsingin kirkoissa. Karismaattista kristillisyyttä ei kuitenkaan torjuta. Kirkkoherrat käsittelivät Jalovaaran toimintaa kokouksessaan tällä viikolla.
– Irtisanoudumme aina epäterveestä kristillisyydestä ja vahingollisesta hengellisyydestä. Kantamme ei ole pannaanjulistus Jalovaaralle. Luottamus hänen toimintaansa on kuitenkin nyt mennyt, ruotsinkielisen Matteuksen seurakunnan kirkkoherra Stefan Forsén sanoo.
Niinpä onkin, aivan oikein. Herralla on Pirkolle uusi tehtävä. Sanokaa mun sanoneen.
Herra tietää kaiken.
Olen samaa mieltä kuin "Herra tietää" ja se tehtävä ei ole pieni.
Kyllä Herralla on varmasti nyt "uutta" varattuna Helsingin seurakuntien kirkkoherroillekin. Uskon, että Pirkon jättämä työvaje tullee tuntumaan Helsingin herroissa kirkoissaan. Mielenkiintoista seurata.
Toivotaan, ettei muualla Suomessa luovuta "vahingollisesta hengellisyydestä".
Tuntuu, kuin pian olisi Helsinki vastaan muu maa. Eikö siellä jo kielletty ja muuteltu joitakin virsiäkin suvaitsevaisiksi. Varmaan pian koko virsikirja. Lakeja muokataan ja niihin ei enää Raamatun Sanalla ole painoarvoa. Kiire on - riivaajilla siellä.
Miksi? Onhan se tällä palstalla tullut selväksi.
Että oikein ruotsinkielinen srk antaa luottamusmenetystuomion vielä.
Mutta Turussa suuret Missiot ja Tampereella salit täyttyy. Ja Itä-Suomesta Sana leviää myös. Hyvä, että Pirkko ehtisi tänne muualle Suomeen enemmän.
Ap.t. 19
9 Kun muutamat kuitenkin kovettivat sydämensä eivätkä uskoneet, vaan puhuivat Herran tiestä pahaa kaikkien kuullen, Paavali lähti heidän luotaan ja vei opetuslapset mukanaan. Siitä alkaen hän opetti ja keskusteli päivittäin Tyrannoksen koulussa. [Matt. 7:6; 2. Kor. 6:14; Tit. 3:10,11]"
Hyvä, että tulee vahvistetuksi useammasta suusta. Näin Jumala toimiikin. Minulle tuli aluksi voimakas tunne, että tässä ei ole kaikki ja niinpä uskalsin puhuakin siitä. Nyt sain vahvistuksen. Hyvä.
Päätoimittaja Seppo Simola: ”Kirkko kaveraa hengellisten hörhöjen kanssa”
06.03.2013 11:42 | Radio Dei | Kai Kortelainen
Kirkko ja kaupunki -lehden päätoimittaja Seppo Simola arvioi tänään ilmestyneen Kirkko ja kaupunki -lehden pääkirjoituksessa kirkon sisällä toimivien järjestöjen ja erilaisten hengellisten liikkeiden aiheuttavan kirkon seuraavan mainekriisin. Simola syyttää kirkon ”kaveeraavan ties minkälaisten hengellisten hörhöjen kanssa”, joiden päätoimittajaa katsoo ”harjoittavan rikollista tai puolirikollista toimintaa”. Lehden numerossa on julkaistu kuvittaja Ville Rannan pilakuva, jossa kerrotaan demonin olevan ajettu ulos kirkosta. Kuvan viittaus Pirkko Jalovaaran tapaukseen on ilmeinen.
"Erilaisissa hengellisissä, myös kirkon sisäisissä, liikkeissä harjoitetaan syrjintään liittyvää rikollista tai puolirikollista toimintaa", kirjoittaa Seppo Simola tuoreen Kirkko ja kaupunki -lehden pääkirjoituksessa. Päätoimittaja syyttää kirkon johtoa siitä, että se "antaa arvovaltansa, henkisen ja usein myös taloudellisen tuen mitä erilaisimmille hengellisille tahoille", joiden Simola arvioi olevan kirkolle vahingollisia, jopa syyllistyvän rikoksiin.
"Kun halutaan antaa kaikkien kukkien kukkia, kumarretaan sellaisille tahoille, jotka 'raamatullisuuden' nimissä siirtävät vuosituhansien takaa yksi yhteen tähän päivään kaikenlaisia kummallisuuksia. Samalla käännetään joku kehon osa niille, joiden maailmankuvaan ei millään mahdu esimerkiksi, että aurinko kiertää maata, demonit aiheuttavat sairauksia, nainen ei kelpaa papiksi tai homous on syntiä", Simola kirjoittaa.
Simolan pääkirjoitus viittaa Ylen MOT-ohjelman esiin nostaman Pirkko Jalovaaran julistuksen epäkohtiin. Simola sanoo, että häntä hävettää kirkollisen median puolesta. "Hävettää se, että kipukohtia ei ole itse nostettu riittävällä ponnella esiin".
Lue myös
Kirkko ja kaupungin pääkirjoitus
"Kirkollinen media katuu saamattomuuttaan"
Siispä lehti katsaus. Kotima.
Eksorsismi kasteessa ei ole täysin kadonnut Suomesta
Johannes Ijäs 07.03.2013 10:39
Kastemalja2Tampereen piispa Matti Repo pohdiskeli hiljattain Facebook-sivuillaan eksorsismia ja vanhaa Lutherin kastekaavaa, jossa kastaja lausuu: ” Lähde ulos, sinä saastainen henki, ja anna tilaa Pyhälle Hengelle”.
”Pahan hengen ulosajaminen (eksorsismi) ja perkeleestä luopuminen (abrenuntiaatio) olivat osa kasteliturgiaa. Ne kuuluivat kokonaisuuteen, jonka jokainen sana, jokainen rukous ja jokainen ele koskee Kristuksen voittoa pahan vallasta, ihmisen vapautumista synnistä, kuolemasta ja kadotuksesta sekä uudestisyntymistä Jumalan lapseksi. Niitä ei siis tule ymmärtää erillisiksi paholaisen poistamisiksi, vaan ne tulee Lutherin mukaan nähdä samaksi Kristuksen lahjaksi, minkä koko kaste välittää”, Repo kirjoitti.
Tällainen kastekaava oli siis todellisuutta Suomessa aina 1800-luvun loppupuolelle saakka. Esimerkiksi Tanskan luterilaisessa kirkossa irtisanoutuminen paholaisesta on yhä käytössä. Myös Suomen ortodoksisen kirkon kaavassa on eksorsismi. Suomen luterilaisen kirkon kastekaavassa sanotaan ristinmerkin tekemisen yhteydessä nykyisin näin:
”Ota pyhä ristinmerkki otsaasi ( ) ja rintaasi ( ) todistukseksi siitä, että ristiinnaulittu ja ylösnoussut Jeesus Kristus on sinut lunastanut ja kutsunut opetuslapsekseen. Armollinen Jumala on Poikansa Jeesuksen Kristuksen tähden vapauttanut sinut synnin, kuoleman ja pahan vallasta. Antakoon hän sinulle voimaa joka päivä kuolla pois synnistä ja elää Kristukselle.”
Vaikka Pahan hengen ulosajaminen ja perkeleestä luopuminen on Suomen luterilaisen kirkon kasteesta kadonnut ajat sitten, Repo pohti Facebookissa, ”ovatko suomalaiset luterilaiset vapaakirkot, Luther-säätiö niiden joukossa, palauttaneet eksorsismin ja abrenuntiaation, vai tyydytäänkö niissä toimimaan kirkkomme tavoin”.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014082118589654_uu.shtml
Tämä tiedettiin.
En ota kantaa tuohon, koska kirkkoon ei näytä tulevan rauha, joten sotikoot omat sotansa.
Niin... nainen se paratiisissa langentti synnin ihmiskunnalle ja on siitä päävastuussa, joten nainen tulee myöskin maailmanlopussa olemaan vahvassa roolissa, vieden uskovia kadotukseen ja pyhiä. Naiset kirkossa on ilmeisesti kuunnelleet taas käärmettä ja uskoneet sitä. tasa-arvo fenimismi, homojen ja lesbojen avioliitot jne. He ovat kärkkäimmin vedonneet, että raamattu puuhuu ainoastaan kun miehet raiskaavat toisiaan ja ne raamatun jakeet eivät koske tilannetta, jossa ollaan homosuhteissa.