Tieteessä tapahtuu -lehdessä on vertaisarvioitu Henry Laasasen kirjaa "Naisten seksuaalinen valta", minkä teksti pohjautuu noin 300 nettilähteestä koottuun yksittäishavaintoon.
Asiantuntijoiden mukaan Laasaselta puuttuu kokonaisnäkemys eikä hänen kirjoituksensa täytä tieteellisyydelle asetettavia kriteereitä.
Laasasen teoriat vastatuulessa
13
109
Vastaukset
- Markkina-arvo
Näin voi hyvinkin olla, mikä ei muuta sitä tosiasiaa, että naisilla on ja he käyttävät seksuaalista valtaa.
- Puuppa Puru
Kehenkä käyttävät ja miten ja mitenkä se liittyy tasa-arvopolitiikkaan?
Nyt en hae esimerkkejä Yhdysvalloista, jossa joku mies on joskus maksanut treffeillä ravintolalaskun. - Markkina-arvo
Puuppa Puru kirjoitti:
Kehenkä käyttävät ja miten ja mitenkä se liittyy tasa-arvopolitiikkaan?
Nyt en hae esimerkkejä Yhdysvalloista, jossa joku mies on joskus maksanut treffeillä ravintolalaskun.Käyttävät sitä miehiin ja hankkivat sillä itselleen etuja.
Helppo esimerkki: nuoren naisen ei itse tarvitse hankkia autoa. Hän edellyttää, että poikaystävällä on sellainen ja että poikaystävä tarvittaessa kyyditsee hänet sinne, minne tarvitsee. Autoton on luuseri, joka ei kelpaa. - Purjo Pirjo
Markkina-arvo kirjoitti:
Käyttävät sitä miehiin ja hankkivat sillä itselleen etuja.
Helppo esimerkki: nuoren naisen ei itse tarvitse hankkia autoa. Hän edellyttää, että poikaystävällä on sellainen ja että poikaystävä tarvittaessa kyyditsee hänet sinne, minne tarvitsee. Autoton on luuseri, joka ei kelpaa.Sinänsä hyvä esimerkki ja osoitus heteronormatiivisuuden mukana seuraavien sukupuoliroolien syrjivyydestä.
Vaihtoehtoina on joko sopeutua näihin rooleihin tai sitten pyrkiä purkamaan niitä. - Markkina-arvo
Purjo Pirjo kirjoitti:
Sinänsä hyvä esimerkki ja osoitus heteronormatiivisuuden mukana seuraavien sukupuoliroolien syrjivyydestä.
Vaihtoehtoina on joko sopeutua näihin rooleihin tai sitten pyrkiä purkamaan niitä.Kyllähän niihin on sopeuduttu. Ihmettelen vaan, miksi feministit yrittävät kieltää koko asian?
Mitenkä ne roolit puretaan pelkästään miesten toimesta? Naisillahan ei ole mitään syytä purkaa rooleja tähän suuntaan. - Paavo Pesukarhu
Markkina-arvo kirjoitti:
Kyllähän niihin on sopeuduttu. Ihmettelen vaan, miksi feministit yrittävät kieltää koko asian?
Mitenkä ne roolit puretaan pelkästään miesten toimesta? Naisillahan ei ole mitään syytä purkaa rooleja tähän suuntaan.Millä tavalla kieltää, jos kerran naistutkimuksen queer-teoriat juurikin näihin ilmiöihin keskittyvät?
Naisasialiike on koko ajan korostanut naisten emansipaatiota ja tuohon esimerkkiisi liittyen taloudellisen omavaraisuuden merkitystä. Omassa lähipiirissäni naisilla on yleensä ajokortin saanti-iässä jo oma auto ja omat rahat sen kustantamiseen. - Markkina-arvo
Paavo Pesukarhu kirjoitti:
Millä tavalla kieltää, jos kerran naistutkimuksen queer-teoriat juurikin näihin ilmiöihin keskittyvät?
Naisasialiike on koko ajan korostanut naisten emansipaatiota ja tuohon esimerkkiisi liittyen taloudellisen omavaraisuuden merkitystä. Omassa lähipiirissäni naisilla on yleensä ajokortin saanti-iässä jo oma auto ja omat rahat sen kustantamiseen.Feministit vihaavat Laasasta ja hänen ajatuksiaan. Tässä pari esimerkkiä:
http://feministienvuoro.wordpress.com/category/aiheita/miehet/
http://www.tulva.fi/index.php?k=15588
Sepäs hauskaa, että SINUN lähipiirissäsi asia on noin. Ja laasasta sitten syytetään kapea-alaisuudesta ja kokonaisnäkemyksen puutteesta... - mullekaikkiheti
Paavo Pesukarhu kirjoitti:
Millä tavalla kieltää, jos kerran naistutkimuksen queer-teoriat juurikin näihin ilmiöihin keskittyvät?
Naisasialiike on koko ajan korostanut naisten emansipaatiota ja tuohon esimerkkiisi liittyen taloudellisen omavaraisuuden merkitystä. Omassa lähipiirissäni naisilla on yleensä ajokortin saanti-iässä jo oma auto ja omat rahat sen kustantamiseen.Emansipaatio ja taloudellinen omavaraisuus ei mitenkään muuta sitä, etteikö nainen haluaisi vielä lisää. Siinä ei ole edes mitään kummallista, kaikkihan me pyrimme ottamaan kaiken sen, mihin on mahdollisuus.
Jopa nyyhkyituhippi, joka sarnaa kulutusyhteiskuntaa vastaan, ottaa mielellään kansalaispalkan heti, kun se annetaan.
- Nahkavisa
Kuitenkin siinä sanotaan näin:
"Laasasen keskustelunavauksen ansioita on
puuttuminen tasa-arvopolitiikassa itsestäänselvyytenä
pidettyyn feministiseen diskurssiin ja
sen sokeisiin pisteisiin, kuten miesten erityisongelmiin
ja naisten seksuaaliseen vallankäyttöön."
...eli vallankäytön olemassaolo kyllä tunnistetaan ja tunnustetaan, mutta Laasasen tapa käsitellä asiaa ei ole tyydyttänyt kirjoittajaa.- Pirjo Purje
Niin.
Sama ilmiö toistuu maahanmuuttokeskusteluissa, maahanmuuton lieveilmiöt tunnistetaan yleisesti, mutta ainoastaan pieni äänekäs ryhmä tekee niillä populistista politiikkaa.
Kritiikin ja vihanlietsonnan välillä on olemassa vissit eronsa.
MIesasiahan on ollut tasa-arvoaktivismissa mukana jo yhdistys 9:n ajoista saakka ja virallisessa tasa-arvopolitiikassa miesryhmätyötä on tehty 80-luvulta lähtien. - Nahkavisa
Pirjo Purje kirjoitti:
Niin.
Sama ilmiö toistuu maahanmuuttokeskusteluissa, maahanmuuton lieveilmiöt tunnistetaan yleisesti, mutta ainoastaan pieni äänekäs ryhmä tekee niillä populistista politiikkaa.
Kritiikin ja vihanlietsonnan välillä on olemassa vissit eronsa.
MIesasiahan on ollut tasa-arvoaktivismissa mukana jo yhdistys 9:n ajoista saakka ja virallisessa tasa-arvopolitiikassa miesryhmätyötä on tehty 80-luvulta lähtien."MIesasiahan on ollut tasa-arvoaktivismissa mukana jo yhdistys 9:n ajoista saakka ja virallisessa tasa-arvopolitiikassa miesryhmätyötä on tehty 80-luvulta lähtien."
Epäilemättä, ja mitään ei ole saatu aikaan. Tuskin edes on yritetty tosissaan. - Hys hiljaa
Pirjo Purje kirjoitti:
Niin.
Sama ilmiö toistuu maahanmuuttokeskusteluissa, maahanmuuton lieveilmiöt tunnistetaan yleisesti, mutta ainoastaan pieni äänekäs ryhmä tekee niillä populistista politiikkaa.
Kritiikin ja vihanlietsonnan välillä on olemassa vissit eronsa.
MIesasiahan on ollut tasa-arvoaktivismissa mukana jo yhdistys 9:n ajoista saakka ja virallisessa tasa-arvopolitiikassa miesryhmätyötä on tehty 80-luvulta lähtien.Tunnistetaan yleisesti? Saisiko esimerkkejä siitä, miten viranomaiset ovat tunnistaneet lieveilmiöt ja mitä he ovat tehneet asioiden korjaamiseksi?
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=42193:maahanmuuton-kulut-300-miljoonaa-euroa-vuodessa&Itemid=8 - klunks klunks
Pirjo Purje kirjoitti:
Niin.
Sama ilmiö toistuu maahanmuuttokeskusteluissa, maahanmuuton lieveilmiöt tunnistetaan yleisesti, mutta ainoastaan pieni äänekäs ryhmä tekee niillä populistista politiikkaa.
Kritiikin ja vihanlietsonnan välillä on olemassa vissit eronsa.
MIesasiahan on ollut tasa-arvoaktivismissa mukana jo yhdistys 9:n ajoista saakka ja virallisessa tasa-arvopolitiikassa miesryhmätyötä on tehty 80-luvulta lähtien.Massiivisen maahanmuuton "lieveilmiöiden tunnistaminen" on sivuseikka, sillä pitäisi olla jo sokea, ettei niitä tietäisi. Tai viranomaisena haluton. Jos vastustaa moista politiikkaa, niin kritiikkiä pitää esittää siten, että saa äänensä kuuluville ja että sillä on jotain vaikutusta. Järjenpuhumisen leimaaminen vihapuheeksi kertoo hyvin tavoitteista.
Eli kyse on vain ja ainoastaan maahanmuuton volyymistä; ei niissä lieveilmiöissä ole mitään keskustelemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487