Tarhaajien kannattaa olla ajoissa liikkeellä esimerkiksi ympäristölupahakemusten kanssa, koska lupahakemukset ovat ruuhkautuneet aluehallintovirastossa, kertoo Osaamista ja hyvinvointia turkistiloille -hankkeen vetäjä Maria Takala. Viime syksynä alkanut hanke on Takalan mukaan käynnistynyt lupaavasti ja tilaisuuksissa on käynyt paljon väkeä. Hankkeen tarkoituksena on saada alalle uusia yrittäjiä ja jakaa tuoretta tietoa esimerkiksi lainsäädännöstä tarhaajille.
Turkistarhoja rakennetaan vilkkaasti !
18
<50
Vastaukset
- vihreä-älykkö
Kiinaanko meinaatte niitä rakentaa?
- Suomi on hieno
maa elää ja yrittää...
Huolimatta viherpunikeista mutta kyllä niillekkin kuri löytyy. - Tänne maalle
täällä on tilaa 10 000 tarhaa nyt aluksi vaikka Sotkamoon !
- Yritysystäv. Suomi
Suomi on hieno kirjoitti:
maa elää ja yrittää...
Huolimatta viherpunikeista mutta kyllä niillekkin kuri löytyy.Hyvähän suomessa on yrittää, ei ole muuta haittaa kun hyvä ja tarkka lainsäädäntö ja vihreä älymystö, joka on paljon aikaansa edellä. Turkistarhaus ei täytä lainkaan oikean yritystoininnan tunnuksia Menee tiukaksi kun ei omalla maallaan ja tarhassa saa enää eläimiä rääkätä.
- rajan taa
Tänne maalle kirjoitti:
täällä on tilaa 10 000 tarhaa nyt aluksi vaikka Sotkamoon !
Tarkoitus on Sotkamosta yli 400 km kaakkon,
- Vihreä älymystö?
Yritysystäv. Suomi kirjoitti:
Hyvähän suomessa on yrittää, ei ole muuta haittaa kun hyvä ja tarkka lainsäädäntö ja vihreä älymystö, joka on paljon aikaansa edellä. Turkistarhaus ei täytä lainkaan oikean yritystoininnan tunnuksia Menee tiukaksi kun ei omalla maallaan ja tarhassa saa enää eläimiä rääkätä.
Edustavatko Niinistö ja Hautala älymystöä? Jos näin, niin enpä huutelisi ;))
Viherpunikkien on aivan turha vikistä. Tässä maassa on sentään muitakin puolueita ja niinkauan kun demokratiaa käytetään niin homma on hallinnassa.
Ja jos viherpunikit haluavat anarkiaa, niin sekin käy. - Annoit juuri
Yritysystäv. Suomi kirjoitti:
Hyvähän suomessa on yrittää, ei ole muuta haittaa kun hyvä ja tarkka lainsäädäntö ja vihreä älymystö, joka on paljon aikaansa edellä. Turkistarhaus ei täytä lainkaan oikean yritystoininnan tunnuksia Menee tiukaksi kun ei omalla maallaan ja tarhassa saa enää eläimiä rääkätä.
väärän todistuksen lähimmäisestäsi, ei Suomessa rääkätä mitään eläimiä, niistä pidetään parempaa huolta kuin ihmisistä !
- Kiinaankin,,
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
>>>Kiinaanko meinaatte niitä rakentaa?
heti kun se on mahdollista 1
- Kun viherpunikit
ajaa Talvivaaran konkurssiin, niin sieltähän vapautuu hehtaarikaupalla halleja turkistarhaukseen?
- Päähalliin,
mahtuu miljoona minkkiä !
- alasajon aika?
Kuka nyt investoisi mihinkään turkistarhaukseen kun alan tulevaisuutta ei välttämättä enää ole lainkaan.
- ????????????????????
tuhannen taalan paikka, hyviä turkiksia saa vain pohjoisesta ja laatu kestää ekologisen ja eettisen tarkastelu !
- puhtaampi omatunto
Minua hävettää, että olen ollut taarhaja. Kärsin eläinten kärsimyksistä ja kidutuksesta. Opiskelin uuden ammatin. Ja pääsin alalle joka on kaikellatavoin hyväksyttävämpää j a eettistä. Mutta vieläkin minulla on huono omatuntoa asiasta.
- joo rääkkääjien
paikka on vankila toivottavasti sait pitkän tuomion
- Sikatilat,
vaihtavat minkkeihin, tulevaisuus näyttää kannattiko ?
- no sitten
taas toisinpäin
- maassa juuret
En ole mikään turkistarhaintoilija, mutta sekin yrittäminen on yksi vaihtoehto kun Suomen teollisuustyöpaikat valuu ympäristökouhottajien suosiollisella avustuksella kiinalaisille ja maatalous käy kannattamattomaksi.
Toimeentuloa ja työtä tarvitaa koko maahan, mutta se näyttää vain monelta päättäjältä unohtuvan "tärkeimpien" asioiden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30636