Sepramin lopetu -oireiden paluu?

Söin Sepramia masennukseen 40 mg annoksella liki 1,5 vuotta. Pikkuhiljaa annosta pienentäen lopetin sen lopullisesti jouluna.

Paljon puhuttuja fyysisiä lopetusoireita ei ole ollut. Sen sijaan pari viikkoa lopetuksesta alkoi mieli muuttua synkäksi. Mikään ei oikein kiinnosta tai innosta, pieniinkin suorituksiin pitää liki pakottaa itsensä ja pienetkin vastoinkäymiset saavat ärtymään.

Onko kenelläkään kokemusta, johtuvatko nämä tuntemukset mahdollisesti masennuksen paluusta vai ovatko ne tyypillisiä Sepramin lopettamiseen liittyviä ohimeneviä "vieroitusoireita". Voivatko Sepramin lopettamisen oireet kestää yli kaksi kuukautta?
353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ne voivat myös loppua ja tulla taas uudestaan pitkänkin ajan kuluessa muuttaen hieman muotoaan. Koeta kestää ja odottaa, äläkä aloita uudestaan.

Äänestä

Kkyllä ne kannattaa aloittaa uudestaan, mikäli oireet eivät mene ohi, miksi turhaan kärsiä masennuksesta kun apukin löytyy? Jos kuukauden päästä lopetuksesta vielä on masennuksen ym. oireita, niin silloin tauti on todennäköisesti "palannut" takaisin eikä sinun olisi pitänyt lopettaa lääkitystä!

Äänestä

Onko ne masennusoireet nyt samanlaisia kuin ne johon menit aikoinaan hakemaan lääkettä?

Luin netistä jostain terveyspalstalta, jota valitettavasti en enää muista, että lääkkeen lopettettua ensin tulevat fyysiset vieroitusoireet ja noin parin viikon kuluttua alkavat psyykkiset vieroitusoireet, jotka saattavat kestää kuukausiakin.

Tiede.fi sivun keskustelupalstalla useampikin on kertonut että lääkkeiden lopettamisen jälkeen tulee aivan voimaton ja väsynyt olo jota ei ole ollut ennen lääkitystä.

Jos odottelet ja kuulostet, että muuttavatko ne muotoaan aina tullessaan,myös ihan uudenlaisia oireita voi tulla joita ei ennen ole ollut. Piteneekö niiden väli niin, että välillä on hyviä hetkiä? Koetko itsesi oikeasti masentuneeksi? Pelkät fyysiset oireet eivät ole masennusta. Tällaisilla huomioilla voi testata vieroitusoireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henna kirjoitti:

Söin Sepramia masennukseen 40 mg annoksella liki 1,5 vuotta. Pikkuhiljaa annosta pienentäen lopetin sen lopullisesti jouluna.

Paljon puhuttuja fyysisiä lopetusoireita ei ole ollut. Sen sijaan pari viikkoa lopetuksesta alkoi mieli muuttua synkäksi. Mikään ei oikein kiinnosta tai innosta, pieniinkin suorituksiin pitää liki pakottaa itsensä ja pienetkin vastoinkäymiset saavat ärtymään.

Onko kenelläkään kokemusta, johtuvatko nämä tuntemukset mahdollisesti masennuksen paluusta vai ovatko ne tyypillisiä Sepramin lopettamiseen liittyviä ohimeneviä "vieroitusoireita". Voivatko Sepramin lopettamisen oireet kestää yli kaksi kuukautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu