Eikö kenestäkään tarvitse enää välittää?? Tänään iäkkäämpi ystäväni kaatui kaupan edessä päivällä Hän satutti polvensa ja kätensä. Istui/makasi siinä maassa, kun ei päässyt ylös. Vieressä, suoraan edessä oli pakettiauto, jossa istui myös iäkkäämpi pariskunta, jotka näki tapahtuman. Olivat vaan tuijottaneet, kun toinen istuu kylmässä maassa, itkee eikä pääse ylös vaikka yrittää. Ajoivat vaan pois paikalta... Onneksi tämä rouva soitti minulle, lähdin heti kotoa sohvalta sinne auttamaan niin nopee kun pääsin jaloistani ja autolla ja päivystykseen illaksi istumaan hänen kanssaan. Tikkejä tuli polveen useampia ja kättä seurataan, kun röntgen ei ole auki vkl tässä päivystyksessä. Muttei ole niin tarvis nyt, että olisi naapuri kaupunkiin sairaalaan tarvinnu lähteä. Pistää niin vihaksi ihmiset, kun on vaan se OMA NAPA!!! Jos toisella on hätä ja kyseessä on ihan tavallinen iäkkäämpi rouva eikä todellakaan mikään hemmetin spurgu, ei voida auttaa paikalla ollessa. Ei voi sanoa kuin että onneksi on kännykät, saa soitettua itse apua, kun ei sitä muuten saa... Entäs, jos joku päivä ei kykene soittamaan...ajetaan varmaan yli! Siihenkö tämä maailma on menossa? Eikö tällaisessa ole kyse jo heitteillejätöstä?
Apua hädässä kun ei saa..
Pettynyt X
452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikös tuo ole lainvastaista...
Ei sitä uskalla auttaa kun heti tulee syyte pahoinpitelystä tai saa turpaansa. Se riittää kansalaiselta että soittaa hätäkeskukseen.
Meinaatko, että maassa verissään vaikertava vanhus pahoinpitelee sinut, jos menet tarjoamaan apua? Puhelinsoitto ei riitä. Ihmistä on autettava, muuten syyllistyt heitteille jättöön. Välinpitämättömyys on kaupunkilainen ilmiö. Kaupunki paljastaa luonteidemme niljakkuuden.
Ystäväsi olisi pitänyt tajuta ottaa sen auton rekisterinumero ylös tai kuvata se. Ja eikun rikosilmoitus ja kuvat nettiin.
Voi kyllä kuvitella ettei sellainen tule mieleen ekana tuossa tilanteessa.