Mikähän?

dfhfdsa

Tarve olisi avolavalle mutta pitäsi saada kuljetettua muksujakin, eli sellainen 5 hengen auto pitäisi olla. Hintaluokka n. 14 - 20 000,- mikähän olisi varmin ja paras tuohon kategoriaan. Kovin vähän markkinoilla vaihtoehtoja

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klopo

      Chevrolet Silverado / GMC Sierra
      Dodge Ram
      Ford F-sarja

    • Sgt Hulka

      Amerikan pikkikset Chevy/GMC, Dodge ja Ford ovat Suomessa nykyisin paria harvaa (ja yleensä nykyisin jo tosi vanhaa) yksilöä lukuunottamatta kuorma-autoja = C-kortti ja 80 km/h ajoneuvokohtainen.

      Jos itsellä tai muijalla jää kortti lyhyeksi ja tarve on pakettiautolle, valinnanvaraa on tosiaan vähän.

      Alle 20kEUR 5-h doppeli-pikkistä ei löydä kovinkaan tuoretta, jos minkäänlaista. Menee helposti vuosimalli viime vuosituhannen puolelle. Ja valikoima todella pieni, hyvän löytäminen vaatii tosi tuuria. Yleensä näillä on muistettu ajella kilometrejä ihan toiseen tapaan kuin jollain kaupunkikassilla.

      Normi paku-pikkis on helpompi, niitä on myyty kymmeniä kertoja enemmän Suomessa, joten valikoimakin vastaavasti parempi. Joskus (harvoin, harvoin) jopa joku vähänajettukin vilahtaa kaupan.

      Halvempi ratkaisu kokonaiskustannusten (hankintahinta vuosittaiset verot) kannalta saattaisi olla käytetty Pick-up käytetty henkilöauto. Järkeähän kahden auton pitämisessä ei ole, mutta mistäs lähtien järki ja autonpito on Suomessa yhteen kuulunut...

      20kEUR saa jo myös valita monenlaista, melko tuoretta farkkua, kaksi- tai nelivetoa, bensaa ja dieseliä. Toisinaan sekin saattais riittää - ellei sitten kuljeta tosiaan lavalla öljypyttyä tai kurapaljua.

    • Klopo

      Juu, eipä näitä B-kortilla ajettavina versioina oikein Suomesta löydy. Valtivarainministeriön ja liikenneministeriön virkamiehet yhdessä Trafin heppujen kanssa on pitäneet huolen siitä, että suomalaisen on edullisempaa ajaa, tällaista tarvitessaan, pykälää liian isolla pelillä, jolloin se on kuorma-auto.
      Puolitonnisen version halutessaan kannattaa tutkia mitä Ruotsissa ja Norjassa (kuuluu ETA:aan joten Norjaan hyväksytty auto kelpaa meilläkin) on tarjolla.
      Jos tuo USA:sta, niin tarjontaa näistä on niin paljon, että voi valita mieleisellään värillä ja varustuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6338
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2886
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1047
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      953
    10. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    Aihe