Tarve olisi avolavalle mutta pitäsi saada kuljetettua muksujakin, eli sellainen 5 hengen auto pitäisi olla. Hintaluokka n. 14 - 20 000,- mikähän olisi varmin ja paras tuohon kategoriaan. Kovin vähän markkinoilla vaihtoehtoja
Mikähän?
3
156
Vastaukset
- Klopo
Chevrolet Silverado / GMC Sierra
Dodge Ram
Ford F-sarja - Sgt Hulka
Amerikan pikkikset Chevy/GMC, Dodge ja Ford ovat Suomessa nykyisin paria harvaa (ja yleensä nykyisin jo tosi vanhaa) yksilöä lukuunottamatta kuorma-autoja = C-kortti ja 80 km/h ajoneuvokohtainen.
Jos itsellä tai muijalla jää kortti lyhyeksi ja tarve on pakettiautolle, valinnanvaraa on tosiaan vähän.
Alle 20kEUR 5-h doppeli-pikkistä ei löydä kovinkaan tuoretta, jos minkäänlaista. Menee helposti vuosimalli viime vuosituhannen puolelle. Ja valikoima todella pieni, hyvän löytäminen vaatii tosi tuuria. Yleensä näillä on muistettu ajella kilometrejä ihan toiseen tapaan kuin jollain kaupunkikassilla.
Normi paku-pikkis on helpompi, niitä on myyty kymmeniä kertoja enemmän Suomessa, joten valikoimakin vastaavasti parempi. Joskus (harvoin, harvoin) jopa joku vähänajettukin vilahtaa kaupan.
Halvempi ratkaisu kokonaiskustannusten (hankintahinta vuosittaiset verot) kannalta saattaisi olla käytetty Pick-up käytetty henkilöauto. Järkeähän kahden auton pitämisessä ei ole, mutta mistäs lähtien järki ja autonpito on Suomessa yhteen kuulunut...
20kEUR saa jo myös valita monenlaista, melko tuoretta farkkua, kaksi- tai nelivetoa, bensaa ja dieseliä. Toisinaan sekin saattais riittää - ellei sitten kuljeta tosiaan lavalla öljypyttyä tai kurapaljua. - Klopo
Juu, eipä näitä B-kortilla ajettavina versioina oikein Suomesta löydy. Valtivarainministeriön ja liikenneministeriön virkamiehet yhdessä Trafin heppujen kanssa on pitäneet huolen siitä, että suomalaisen on edullisempaa ajaa, tällaista tarvitessaan, pykälää liian isolla pelillä, jolloin se on kuorma-auto.
Puolitonnisen version halutessaan kannattaa tutkia mitä Ruotsissa ja Norjassa (kuuluu ETA:aan joten Norjaan hyväksytty auto kelpaa meilläkin) on tarjolla.
Jos tuo USA:sta, niin tarjontaa näistä on niin paljon, että voi valita mieleisellään värillä ja varustuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851272
- 1101133
- 741004
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 36752
- 47751
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683