Paljonko "juuri katsastettu" nostaa auton hintaa ?

auto myyntiin

Tervehdys asiantuntijat

Olen juuri laittamassa myyntiin vanhaa 12 vuotiasta autoa. Vastaavien hintapyynnit liikkuu 750 - 2500 euron välimaastossa.

Auto pitäisi katsastaa touko-heinäkuun aikana. Autoon pitäisi vaihtaa jakohihna, etujarruremontti ja tehdä vuosihuolto.
Tässä olen pähkäillyt, että jos nuo laitan itse kuntoon, niin paljonko se nostaa myyntihintaa ?
Vai olisiko rahallisesti kannatavampaa myydä auto katsastamattomana ja ilman noita korjauksia/huoltoa ?

Myyn auton itse joten tottakai myynti-ilmoitukseen laitain mainitut puutteet jos niitä en kuntoon laita. Miten se vaikuttaa myyntiin ?

Toinen vaihtoehto itse myynnin sijaan on viedä auto tuollaisenaan vaihdossa jollekkin liikkeelle. Olisiko se järkevintä ?

13

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihto on lahjoitus

      Saat monissa liikkeissä mistä tahansa autosta PAPERILLA vaihdossa 2000 €, siis myös täysin arvottomasta. Jotkut lupaavat jopa 3000 €, eli niillä on pyynneissä ilmaa juuri se 3000 €

      Vastaavasti saat 2000 € (tai 3000 €) alennusta, jos et anna mitään vaihdossa. Maksutavalla ei ole väliä, koska liike saa rahat tililleen rahoitusyhtiöstä parissa päivässä.

      Luonnollisesti liikkeet eivät paljasta tuota silmänkääntötemppuaan sinulle, jos on todennäköistä, että haluat antaa autosi vaihdossa. Muutenhan siltä vaihtomahdollisuudelta menisi pohja pois.

      Esimerkiksi, jos liikkeen tavoitteena on saada jostakin autosta 5000 €, niin hintalappuun kirjoitetaan 7000 €, jotta ihmiset antaisivat vaihdokkinsa käytännössä ilmaiseksi.

      Aika harva yksityinen ostaa autoa jossa on katsastus heti edessä, ja johon pitää heti tehdä kallis huolto. Katsastus ja huolto eivät juurikaan nosta auton hintaa, mutta ne mahdollistavat myynnin.

      • wegtewrghes

        "Aika harva yksityinen ostaa autoa jossa on katsastus heti edessä, ja johon pitää heti tehdä kallis huolto. Katsastus ja huolto eivät juurikaan nosta auton hintaa, mutta ne mahdollistavat myynnin."

        Asiaa. Noita kahta et pysty mitenkään jyvittämään takaisin auton myyntihintaan kuin korkeintaan parin sadan hintaerolla, mutta noiden puute saattaa olla este koko myynnille.

        Neuvoisin, että vähintään katsastus kannattaa tehdä. Edessä oleva huolto ei vaikuta niinkään koska on ostajan oma asia paljonko autolla aikoo ajaa. Mutta kun ei ole leimaa, ei saa ajaa ollenkaan.


    • Völkkerö

      Selvää on, ettei kukaan maksa tuhattakaan euroa autosta, joka pitää lähikuukausina katsastaa ja jossa on ehkä tonnin korjaukset varmasti välittömästi tulossa eteen. Sehän vetää kokonaishinnan jo vastaavien hintahaarukan ylälaitaan.

      Minä tekisin jarruremontin, välttämättömän osan huollosta ja katsastuksen. Jakohihnan jättäisin vaihtamatta ja toivoisin ettei ostaja ymmärtäisi siitä kysyäkään. Katsastus on myynnissä kaikkein tärkein.

      • kjndfkjnskdfjskdfsfs

        "Katsastus on myynnissä kaikkein tärkein."

        Kyllä näin on.

        Kun ostaa hyväkuntoisen katsastamattoman auton, jossa vielä joku pikkuvika kulutusosissa esim. jarrulevyt loppu tai raidetangonpään vaihto, auton saa aivan pilkkahinnalla.

        Se nyt vaan on niin, että osaamattomat maksaa liikaa.


      • Rento-Eemeli
        kjndfkjnskdfjskdfsfs kirjoitti:

        "Katsastus on myynnissä kaikkein tärkein."

        Kyllä näin on.

        Kun ostaa hyväkuntoisen katsastamattoman auton, jossa vielä joku pikkuvika kulutusosissa esim. jarrulevyt loppu tai raidetangonpään vaihto, auton saa aivan pilkkahinnalla.

        Se nyt vaan on niin, että osaamattomat maksaa liikaa.

        Tuollaisen pikkuvikaisen ostaminen on tietysti hyvä kauppa, jos se pikkuvika tosiaan on ainoa. Oikein ovela myyjä nimittäin kiinnittää kaupanteossa huomion sellaiseen, jolloin isompi vika jää ostajalta huomaamatta. "Katsastus jäi kiinni jarrulevyistä, mutta sehän on pikkujuttu. Uusit levyt ja kovaa ajoa vaan. Mä annan kolmesataa alennusta tästä."

        Ja seuraavalla viikolla löytyy perästä sahajauhoja ja rattaankappaleita.


      • ksjdfksksjdfsfd
        Rento-Eemeli kirjoitti:

        Tuollaisen pikkuvikaisen ostaminen on tietysti hyvä kauppa, jos se pikkuvika tosiaan on ainoa. Oikein ovela myyjä nimittäin kiinnittää kaupanteossa huomion sellaiseen, jolloin isompi vika jää ostajalta huomaamatta. "Katsastus jäi kiinni jarrulevyistä, mutta sehän on pikkujuttu. Uusit levyt ja kovaa ajoa vaan. Mä annan kolmesataa alennusta tästä."

        Ja seuraavalla viikolla löytyy perästä sahajauhoja ja rattaankappaleita.

        Meinaat että parempi ostaa ihan normaalihinnalla se mistä sitten löytyy ne sahajauhot? Jos ei tuota sahajauhoa huomaa, niin sitä ei huomaa, ei se raidetangonpään väljyys siihen vaikuta.

        Autonosto on aina jonkinlainen riski. Jos pelkää sahajauhoja tai muuta vilunkia niin sitten lienee parasta että ostaa uuden.

        Itse olen kerran joutunut huijatuksi autokaupassa, ja kyseessä oli ihan autoliike, Helsingin Kalliossa. Ettei se liikkeestäkään ostaminen tee autuaaksi.


    • diiapdaii

      "Juuri katsastettu" kielii siitä että ajoneuvo on saatu katsastettua ja äkkiä myyntiin jotta pääsee eroon.
      Pelkkä "katsastettu" riittää.

      • Jbb

        Mun mielestä kannattaa laittaa, ettei autoa ole koskaan katsastettu. Näin ostajalle ei välity kuvaa, että autosta haluttaisiin päästä äkkiä eroon.


    • jopp

      Jos olet myymässä ei nosta hintaa.jos olet ostamassa nostaa 1500€.

    • 010010

      Se on sama asia kuin jälkiasennettu kattoluukku myytäessä se on vain reikä katossa, mutta ostettaessa lisävaruste.

    • Tarkan markan mies

      Itse lisään myös tankkaamani polttoaineet ja maksamani verot ja vakuutukset auton hintaan.

      Nyt Sierrallani on hintaa 13 593e ja huomenna 100e lisää kun käyn tankilla.

      • kääntääkö

        tarkan markan mies vielä eurotkin markoiksi ?


      • Tarkan markan mies
        kääntääkö kirjoitti:

        tarkan markan mies vielä eurotkin markoiksi ?

        Tottakai. Olen säilönyt tuhansia markkoja sukan varteen ja patjan alle, sillä tämä eurohapatus on selvästi tuhoon tuomittu. Haikailen joka päivä aikoja, jolloin alkossa ei ollut itsepalvelua ja jolloin katsastumies oli suurikin herra. Vanhoja nimismiehiäkään ei tunnu olevan enää missään. Nykynuoriso on pilalla ja valtion rahat syydetään kaiken maailman työnvieroksuja gigoloille. Armeijakaan ei ole entisensä.

        Enään en pysty luottamaan kuin Suomen pystykorvaani Jeppeen, jonka nimesin edellisen pystykorvani mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe