niin mitähän luokkaa pitäisi penkkituloksen olla?
Jos pystypunnerrus on sata kiloa
Enjaksapenkata
111661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No itellä lähtee penkistä 120kg ja pystäristä n.80kg
Tee se pystäri oikein niin ei varmasti ole 80Kg pystäri. Monet tekee sen selkä notkolla niin on käytännössä Vinopenkki eikä pystäri.
Kisakelpoinen pystypunnerrus.
Rinnalleveto hyväksytysti.
Tanko ylös yhtäjaksoisella liikkeellä polvet suorina, ilman potkua.
Taaksetaivutus ei aiheuttanut hylkäystä.
Tangon hallinta min. 3-sekunttia.
Näillä mentiin.
Idän tyypit toivat kuvaan mukaan mahapotkun jolloin punnerruksen ja vauhtipunnerruksen raja hämärtyi.
Ei taaksetaivutus mitätöi punnerrusta kunhan loppuasennossa selkä on suorana.
Tanko on silloin luonnostaan "lavoilla".
Miksi epäilet kaverin 8-kympin punnerrusta?
Punnersin itse kisoissa useammankin kerran hyväksytyn 100:sen.
En harrastanut penkkiä ja maksimi jolla pomputtelin kapealla otteella oli sama kuin pystyssä.
Enempää en penkissä kokeillutkaan.
Se 80kh pystäri on tehty seisten...
Täytyy tosi lahjaton olla jos ei saa tuota romua pään päälle noin vuoden treenillä.
Tämä on totta, itsekin pystypunnertelin kahden viikon treenitaustalla 150kg.
Pystäri on pystäri vain kun liikkeen aloittaa niskan takaa, jolloin rinnalla huijaaminen on mahdotonta ja liike on 100% olkapääliike (+vähän ojentajia)
Mulla menee nyt 92kg niskan takaa, ilman jalkojen apua puhtaasti. Penkki on tasan 160 kiloa.
tasapenkki 150kg , pystäri istuen 110kg
Ei kai vaan ole munat katossa kun nostat penasta??
Se on vähän miten sen tekee, kuten mm 69-V kerroi.
Mulla penkki 145 kg, vinopenkki / smith 127,5 kiloa ja sotilaspenkki / penkki jalat ilmassa 135 kiloa. En osaa tehdä kunnon kaaripenkkiä, niin sotilaspenkin ja tavallisen penkin ero vain 10 kiloa.
Lattialta rinnalle ja raakana työnnän 110 kiloa. Saman otan istualtaan smith-telineessä. Eroa ei ole, kun en saa jalkoja mukaan työnnössä kunnolla. Toki ilman jalkojen apua mulla jää pystypunnerrus seisten levytangolla noin 90 kiloon.
Eli aika lailla sama suhde kun nimimerkeillä asssssssssssssssssss ja mie761.
Painonnostajilla on hurja kyykky ja mave, mutta "kehno penkki"
Es vahvamies Misha Koklayev on nostanut 250 kg työnnössä, mutta penkkaa surkealla tekniikalla noin 220 kiloa. Mave onkin sitten Jouko Aholan ja Ano Turtiaisen luokkaa, yli 400 kg!
Monet ns. voimanostajatyypit vuorostaan eivät saa välttämättä isoja romu pystypunnerruksessa. Tiedän salilta monia n. 175-200 kilon penkkaajia, jotka saavat pystypunnerruksessa tuskasesti noin 70 - 80 kiloa, joka on vähän heidän penkkii nähden.