Taas se todistettiin!

Suvaitsevainen

Ilman aktiivista maahanmuuttoa Suomi ei enää selviä alati kovenevassa globaalissa kilpailussa!




_________________________________________________
Tik tak, tik tak. Aikapommi tikittää, kun Suomi ikääntyy. Ketkä maksavat suurten ikäluokkien eläkkeet ja hoitomaksut? Ketkä tekevät tulevaisuudessa palvelualan työt? Kuinka saadaan huipputason osaajia houkuteltua Suomeen, jotta pärjäisimme globalisoituvan maailman kilpailussa? Mikä on meidän vastuumme ihmisoikeuskysymyksissä – kuinka monta pakolaista me aiomme käännyttää rajoiltamme?

Vaikka maailma globalisoituu ja yritykset sekä koulut kansainvälistyvät, Suomessa on yhä edelleen vallalla varautunut suhtautuminen ulkomaalaisiin.

Näin siitä huolimatta, että Suomi ei ehkä tulevaisuudessa yksinkertaisesti enää selviä ilman ulkomaalaisia. Tätä mieltä ovat ainakin Sitran Suomi 2015 raportin nuoret vaikuttajat. He kirjoittavat, että Suomen tulisi nostaa maahanmuuttajien määrä 25 000 – 50 000:een henkilöön vuodessa. Se olisikin aikamoinen hyppy, sillä tällä hetkellä Suomessa asuu pelkästään 110 000 ulkomaalaista.


Huipputason osaajia

Samoilla linjoilla on niin ikään Sitran julkaisusarjaan kuuluva Sykettä ja suvaitsevaisuutta –kirjan tutkijat. He katsovat, että Suomi tarvitsee erityisesti ulkomaalaisia huipputason osaajia pärjätäkseen kansainvälisessä kilpailussa. Työhön perustuva maahanmuutto on edelleen vähäistä ja korkeasti koulutettujen osaajien maahanmuutto vielä vähäisempää, tekijät kirjoittavat. Esimerkiksi johtavassa asemassa työskentelevien ulkomaalaisten osuus on muissa EU-maissa jopa kymmenen kertaa suurempi kuin Suomessa. Vuonna 2000 tutkimus- ja tuotekehitystehtävissä Suomessa oli ulkomaalaisia vain 1,3% kaikista alalla työskentelevistä. EU:n vastaava keskiarvo on 4,1%. Kärkipään maita ovat Irlanti, Belgia ja Itävalta.

Suomalainen elinkeinoelämä rekrytoi nihkeästi työntekijöitä ulkomailta. Ne jotka pelkäävät ulkomaalaisten vievän suomalaisilta työpaikat, voivat siis toistaiseksi huokaista helpotuksesta: tänne pohjolan perukoille kun ei ole muutenkaan tunkua. Esimerkiksi muut pohjoismaat ovat siirtolaisten silmissä Suomea houkuttelevampia vaihtoehtoja.

Osa kyseistä tutkimusta varten haastatelluista ulkomaalaisista koki Suomen syrjäiseksi, maalaismaiseksi ja ilmastoltaan erittäin epämiellyttäväksi maaksi asua. Trendeistä ja suurkaupunkien sykkeestä syttyvät huippuosaajat eivät lämmenneet meikäläisten takapajuisuudelle. Myös suomalaisten alkoholi-ongelmat sekä ahdas ja kallis asuminen kiusasivat.

Vaikka Suomessa nähtiinkin negatiivisia puolia, Sykettä ja suvaitsevaisuutta –kirjoittajat kuitenkin painottavat, että haastateltujen ulkomaalaisten asiantuntijoiden mielipiteet eivät olleet missään nimessä toivottomia. Suurin osa niistä, jotka halusivat muuttaa pois Suomesta, halusivat pois muista kuin Suomeen liittyvistä syistä johtuen.

Suomen positiivisia puolia haastateltujen mielestä olivat turvallisuus, puhdas ympäristö ja hyvin toimiva yhteiskunta. Ne jotka karsastavat stressaavia metropoleja, kokivat pikkukaupunkimaisuuden miellyttäväksi.

Tutkimukseen vastanneet naispuoliset tutkijat olivat erityisen mieltyneitä suomalaiseen tasa-arvoon, joka heijastuu katu- ja työpaikkahäirinnän vähäisyydessä. Haasteltujen mielestä turvallinen liikkuminen pimeällä tai yksinäisissä paikoissa on harvinaista ylellisyyttä.


Perustetaan maahanmuuttoministeriö

Suomi tarvitsee siis ulkomaalaisia huippuosaajia – mutta mikä on suomalaisten vastuu ulkomaalaisten suhteen? Tulevaisuuden tekijät 2015 -raportin nuoret kirjoittavat, että on erittäin vaarallista ajatella maahanmuuttajia sokeasti pelkkinä tuotannontekijöinä, jotka tulevat pelastamaan Suomen. Silloin ulkomaalaiset tuskin koskaan ottavat maata omakseen. Nuoret kritisoivat myös Suomen liian tiukkaa pakolaispolitiikkaa: kaikista maahanmuuttajista 8 - 10 prosenttia tulisi olla pakolaisia, he kirjoittavat.

Nuoret muistuttavatkin, että kaikkia maahanmuuttajia on tuettava. Siksi he ehdottavat muun muassa maahanmuuttoministerin ja -ministeriön perustamista. Ministeriön tehtäviin kuuluisi suvaitsevan ja monikulttuurisen yhteiskunnan edellytyksistä huolehtiminen.

Tällainen ministeriö voisi muun muassa pitää huolen siitä, että työmarkkinat kehittyisivät tasa-arvoisesti. Tällä hetkellä kun Suomen työmarkkinat ovat jakautumassa etnisperusteisesti siten, että heikoimmassa asemassa ovat pakolaisina tulleet ja parhaassa asemassa eurooppalaisperäiset maahanmuuttajat, selviää Sykettä ja suvaitsevaisuutta -tutkimuksesta.

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuuden Torvi

      Ja maahanmuuttajathan tunnetusti ovat kovia tekemään töitä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe