Olen miettinyt elämääni ja pahoja asioita on tapahtunut menneisyydessäni. Olen tehnyt pahaa ja ollut paha ihminen. Käännyin Jumalan puoleen pelastaakseni itseni ja rukoillut anteeksi antoa synneistäni. Siltikin mietin jatkuvasti joudunko helvettiin syntieni tähden. Kadun tekojani suuresti ja tiedän että paha oli minussa mutta voiko jumala antaa anteeksi? Olen sieluni menettänyt pahalle tai niin ainakin luulen niin voinko pelastua vai olenko ikuisesti itse perkeleen kätyri?
Luopio helvetistä?
Saatanan vaimoke
13194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei !
Ihmisen sisällä erilaiset tunteet taistelevat. Ärsykkeitä tulee ulkoa.
Sellaista syntiä ei ole olemassakaan mitä ei katumalla ja parannuksen tekemällä saisi anteeksi.
Olisiko täällä jotakin;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/3
Katsele sieltä jos löytyisi vastauksia Sinulle.
Yst. t. Jari Laurila
Kaikki on maksettu, Jeesuksen veri riittää!!!! Voit olla levolisella mielellä, Jumalan Henki on osoittanut sinulle, missä sinun tulee tehdä parannus, kun Jeesuksen nimessä huudat Jumalan puoleen ja kadut, saat kaiken anteeksi!
Mene heti sellaiseen seurakuntaan, jossa Raamattua luetaan niin kuin se on kirjoitettu - ilman omituisia omia tulkintoja. Mene heti kasteelle ja liity paikallisseurakunnan jäseneksi ja käy opetustilaisuuksissa. Käy myös henkilökohtaisia keskusteluja pastorisi sekä muiden uskovien kanssa.
Kiitos asiallisista ja neuvoa antavista vastauksista:-)
Älä nyt mihinkää paholaisen protestantti kirkkoon liity!!!!!
Katolilaiset ovat ne ainoat pelastuneet, mutta muhivat hel.vetissä ikuisesti!
Kuule yski avunhuuto Jeesuksen Vapahtajan puoleen, esim. näin Olen paha syntinen, anna synnit ja pahuuteni anteesi ja pelasta minut riittää. Ja helvetti on suljettu sinulta.
Kun ihminen on rikkinäinen ja elänyt raskaan elämän niin toisinaan psyyke tarvitsee terapeuttista ja sielunhoidollista tukea, mutta se ei ole taivaaseeen pääsyn ehto vaan hyödyksi tätä elämää varten. Kyllä Jumala ja Pyhä henki ovat sielunkin ja menneisyyden asioissa paras terapeuttimme!
Kukaan ei ole armossa vapaa, ainoastaan ateismissa.
Kukaan ei ole armossa vapaa, ainoastaan ateismissa. //jaa vapaa mihin-- synnin tekoonko?
ateismi on uskonto,, ihmisen oman navan ymparilla pyoriva,ja omat himot --saastaisetkin vapaasti tyydyttava yhdistelma... tuossa ainoa vapaus joka on kytketty ateismiin..
ja palkanmaksu tulee jokaiselle ..niin uskikselle--,kun atellekkin
Terve,
Joskus luin kirjan, jossa juutalaiskristitty kohtasi natsien keskitysleirillä olleen saksalaisen kristityn. Kyseinen saksalainen ei voinut uskoa, että hän voisi pelastua, sillä hän oli kohdellut juutalaisia kaltoin mm. kiduttamalla. Tälle saksalaiselle kaverille merkitsi suunnattomasti se, että juuri juutalaisperäinen kristitty oli hänen lohtunaan ja sanoi: Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä.
Kiitoksia asiallisista vastauksista. Nyt kun on toinen pääsiäispäivä niin voiko jeesus ilmestyä eläimen hahmossa tai antaa merkin niin? Jouduin eilen lopettamaan valitettavasti linnun (kasvatan siis tiettyjä lintuja) ja laitoin sen pussiin eteiseen. Tänään lintu olikin elossa! En ole ikinä säikähtänyt mitään niin ja en tiedä mitä ajatella?! Onko tämä nyt merkki kaikkiin rukouksiini ja avunpyyntöihini vaiko mitä pitäisi ajatella? Vai teinkö hirveän synnin kun lopetin tämän luontokappaleen ja siksi se palasi haudantakaa?
Tämä ei ollut siis mikään aprillipila! Voisiko joku viisaampi kertoa mitä tapahtuu? Olen aivan ymmälläni asiasta enkä tiedä mitä ajattelisin. Tälle tapahtumalle on todistajakin joten hullu en ole! Tai sitten meitä on monta!
Huomaan nyt vasta vastata. Toivottavasti lintujuttu ei ole enää mielessä. Pakkohan on kärsiviä eläimiä lopettaa. Lintu oli varmaan ollut tainnuksissa ja joillkin eläimillä on taipumus mennä kuin valekuolleeksi vaaran uhatessa.
Tuo lintukokemus ei liity mitenkään hengelliseen mietiskelyysi.
Siunausta elämääsi. Jeesus on sinunkin Vapahataja.
Helvetti on keksitty juttu.
Sitä mietin itsekin sen linnun kohdalla ja päädyin samaan ajatukseen. Elämäni on kuitenkin helpottunut rukouksien myötä ja uskon nyt että minua kuullaan:-)