Syntyykö taivaassa lapsia?

latedude9666

Tälläistä olen pyöritellyt vähän aikaa päässä.
Nimittäin syntyyköhän taivaassa lapsia?

Jos syntyy niin ei sitten mitään.

Mutta jos ei synny niin eikö Jumala silloin hyväksy abortin?

Siis jos maailmanloppu tulee ja joudutaan taivaaseen tai helvettiin (jossa ei siis synny lapsia) niin eikö siinätapauksessa abortoida miljardeja potentiaalisia lapsia, jotka tulevaisuudessa olisivat syntyneet

Ja jos taivaassa syntyy lapsia niin millä perusteella nämä lapset pääsivät suoraam taivaaseen, ilman tätä n. 100 vuoden koettelemusta joka nykyisin on ihmisen kestettävä, ennen taivaaseen pääsyä?

Mielestäni jää siis jäljelle 2 vaihtoehtoa a) Jumala hyväksyy abortin tai b) Maailmanloppua ei tule
Odotan innolla uskovaisten venkoilua tämän aiheen kanssa :)

12

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei seksiä

      ei seksiä taivaassa harrasteta, eikä lapsia tehdä. ainoa mitä siellä tehdään on jumalan ylistäminen aamusta iltaan ja illasta aamuun iankaikkisesti, niinhän raamattu sanoo.

      • latedude9666

        bäääm, abortti on siis hyväksytty :)


      • Eikö Taivaassa saa seksiä!

        Mikä ihmeen Taivas se sellainen on?

        Enää puuttuu että siellä ei saisi alkoholiakaan.

        Taidan jättää koko paikan kokeilematta.


      • latedude9666
        Phoebus kirjoitti:

        Eikö Taivaassa saa seksiä!

        Mikä ihmeen Taivas se sellainen on?

        Enää puuttuu että siellä ei saisi alkoholiakaan.

        Taidan jättää koko paikan kokeilematta.

        joo mutta eiköhän sekin muutaman miljoonan vuoden päästä kävis tylsäks... Jokatapauksessa turha paikka


      • Pastafarismi rulaa
        latedude9666 kirjoitti:

        joo mutta eiköhän sekin muutaman miljoonan vuoden päästä kävis tylsäks... Jokatapauksessa turha paikka

        Tämä on paras uskonto:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Lentävä_spagettihirviö

        Siellä on taivaassa oluttulivuori ja stripparitehdas. Helvetti onkin sitten pahempi juttu, olut on lämmintä ja strippareilla sukupuolitauti. Mutta eiköhän sielläkin pärjää, pärjäsihän sitä Nyhavnissakin. Ilman seksiä siellä tuskin tarvitsee kummallakaan puolella olla kunhan tarpeeksi olutta nauttii.


    • abortti on ok

      kappas, aika hyvä mielipide asiaan

    • >>>Syntyykö taivaassa lapsia?

    • pohdituttaa

      Öö, olen kai pääsemässä taivaaseen. Mutta olen pohtinut, että saako siellä kannabista? Onko kellään uskovalla tarkkaa tietoa?

    • 1213

      "eikö siinätapauksessa abortoida miljardeja potentiaalisia lapsia, jotka tulevaisuudessa olisivat syntyneet"

      Mitkä miljardit lapset? Ei ole mitään todisteita tulevista miljardeista lapsista. Raamatullisesti ajateltuna lapset ovat Jumalan lahja. Ehkä niitä lahjoja ei sitten tule enää.

      Jos syntyisi lapsia, ehkä pääsevät taivaaseen suoraan, koska ovat vanhurskaiden lapsia.

    • 4 jKr

      Suomalaistenkin siittötuotanto on hyvää vauhtia romahtamassa. Syynä voi olla ftalaatteja ja muita ympäristömyrkkyjä, juomavesiin päätyvät ehkäisyhormoonijäämät, istumatyössä liian kuumina käyvät pallit tms. Ei länsimaisilla kovin hyvä lapsituotanto enää ole.

      Jeesus taisi mainita siihen suuntaan että ei taivaassa olla niin kuin miehet ja vaimot. Lisääntymisessä on aina se kateusongelma että kuka saa ja keneltä. Kateus on yksi niistä asioista, joista vapaata aluetta Jumala on järjestämässä. Asukkaita taivaaseen houkutellaan täältä pahuuden keskeltä. Kun riittävän monipuolinen otanta eri etnisiä ryhmiä on saanut mahdollisuuden, Jumala viheltää pelin päättyneeksi.

      Uskonnollinen hurmostila voittaa maalliset ilot. Systeemiä laatimassa on meidät hiuskarvan tarkkuudella tunteva taho, joten voitte luottaa siihen että saatte vastinetta seksistä luopumiselle.

    • @böljäke

      en usko, että "uskonnollinen hurmostila " voittaa tavalliset maalliset ilot.

      Filosofi John Hickin mukaan taivaassa/kuolemanjälkeisessä elämässä ei mitenkään välttämättä olisi varmuutta tai tietoa jumalan olemassa olosta, vaan mahdollinen kuolemanjälkeinen elämä voisi olla yhtä monimielistä ja hämärää jumalan tai jumalien olemassaolon suhteen kuin tämäkin elämä, jossa havainnot jumalasta puuttuvat.

    • Etsivä löytää

      Olemme kaikki taivaallisten vanhempiemme henkilapsia. Fyysisen ruumiin voimme saada vain maan päälle syntymisen kautta.

      Abortilla ei ole tämän kanssa mitään tekemistä. Jokainen henkilapsi saa tilaisuuden saada fyysisen ruumiin. Aikanaan me, jos olemme uskollisia, voimme saada omia henkilapsia ja edistää heidän kehittymistään siten kuin taivaallinen Isämme nyt toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3752
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3134
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      97
      2739
    4. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2420
    5. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2388
    6. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      134
      2387
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2357
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2284
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2266
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2070
    Aihe