Nyt on asiat sillä tavalla, että Suomi ei ole enää varakas eikä ole sitä todellisuudessa ollutkaan, että se voi heitellä miljooniaan lahjoituksina, saatika, että 1,1 miljardia kehitysapuna vuosittain EU:n sotkut.
Valtion budjetista tuota ei enää saa tapahtua. Tuo on vapaaehtoinen asia, siihen ei voi valtiona velvoittua etenkin kun maamme taloudellinen tilanne on hyvin epävakaa.
Tarvitsemme jokaisen euron omaan maahamme ja siltlkin jää arvailujen varaan mihin suomen tilanne suuntautuu.
On pidrttävä huoli ja terve kunniallisuus yllä, että emme itse ole avun tarvitsija, mutta niinhän siinä käy kun pieneltä kansalta viedään työpaikta ja miljardi tolkulla rahaa ulos muiden avuksi.
Nyt realistisesti tilanne esille ulospäin ja YK.lle sekä muille hyväntekeväisyysjärjestöille mielisteleminen loppukoon. Velkakellomme tikittää lujasti ylöspäin.
Suomen on lopetettava kehitysapu heti
12
63
Vastaukset
- Kuppaukselle loppu
Sulaa hulluutta lähettää 1000 miljoonaa velkaeuroa joka vuosi kehitysapuna taivaan tuuliin. Sairasta, hullua touhua joka täytyy lopettaa välittömästi. NYT HETI!!!!!!! Suomessa iso osaa kansasta elää kurjuudessa, köyhyydessä ja nälässä vailla toivoa paremmasta.
Valtion luovuttava kehitysavusta kokonaan. Siitä pitäisi tehdä vapaaehtoisuuteen perustuva. Eli kuka haluaa lahoittaa sinne rahojaan, niin siitä vaan.- Yk:n pakolaisjehu on
jo antanut keppiä että fyrkkaa tulee liian vähän.
- Tosi on
Ei enää bensaa tuleen se palaa jo. YK on yhtä ulkona todellisuudesta kuin Suomen päättäjätkin ovat. Väestön kasvu on saatava kuriin.
- jyrkkä EI
Kehitysapu on kuin laittaisi rahat roskikseen.
- Kehitysavustaja
Suomen valtiolla on nimi paperissa, joka velvoittaa. Ruotsi maksaa suhteellisestikin katsottuna melkein kolminkertaisesti Suomeen verrattuna, Norja kaksinkertaisesti ja Tanska melkein kaksinkertaisesti. Suomen luottoluokitus on noista paras, AAA. Se olisi nimittäin vielä tuotakin parempi, jos asteikko jatkuisi. Valtiona olemme edelleen maailman rikkaimpien joukossa, syntymälotossa voittaneiden maa. Se, että ihan kaikilla ei mene täällä kovin hyvin on pelkkää politiikkaa. Asian voisi korjata helposti heti seuraavissa vaaleissa menemällä äänestämään ja äänestämällä oikein.
- `haloo pahvit
Siis ensinnäkin;
Kehityspolitiikka on keskeinen osa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa. Köyhyyden vähentäminen ja YK:n vuosituhattavoitteiden saavuttaminen kumppanimaiden tarpeita ja omistajuutta korostaen ovat kehityspolitiikan tärkeimmät tavoitteet.
Kehitysapu on osa kansainvälittistä politista peliä ja sääntöjä.
Toiseksi;
Suomi on varannut kehitysyhteistyöhön 0,56% bruttokansantulosta,
joka on aika vähän itseasiassa, ja pitäsi olla isompi kansainvälisesti
verrattuna.
EI TÄÄLLÄ VOIDA ELÄÄ VAIN OMAA NAPAA TUIJOTTAEN!
Ei Suomi voi eristäytyä ulos kansainvälisestä politiikasta
ETTEKÖ TE SITÄ TAJUA?- Tosiasiassa..
"länsimaat noissa maissa ovat ottaneet vallan ja tuhoava niissä maissa elinolosuhteet omien taloudellisten etujensa ajamiseksi, näin saamme tänne sieltä lähtevistä globalisaatiopakolaisista ns. halpatyövoimaa ja kuluttajia aivan NAIRU-teorian mukaisesti, heidän avullaan voimme tehdä EU:nkin havittelemaa sisäistä devalvaatiota...
Jos tosiaan haluaisit, että noista maista ei tänne tulisi pakolaisia eri nimikkeillä, kannattaisit laajaa apua ja länsimaiden politiikassa täysmuutoksia, sellaisia joissa nuo maat saisivat itse hallita omia varallisuuksiaan ja kehittää hitaasti hyvinvointiaan suojatuissa olosuhteissa, kuten Suomikin sai.
Taloudellinen hyvinvointi on myös se asia jolla saadaan vestönkasvu pysähtymään, se on hidastunut ja pysähtynyt järjestäin kaikissa maissa joiden hyvinvointi on noussut tietylle tasolle asti. Tämä on ongelma, koska länsimaat eivät sitä nyt salli Afrikalle."
lainaus on suomi24:n Kehitysmaat ja kehitysapu palstalta.
- Tosi on
Yli 60 vuotta kehitysapua ja tuloksena täydellinen oma aloitteellisuuden loppuminen ja väestöräjähdys. Ei ruoka ja hyvinvointi parane syöjiä lisäämällä.
- ei yhtään armoa
Luonnon laki on sellainen, että heikkojen on annettava mennä.
- KANKKULAN KAIVOON
On se nyt prekele, kun KAIKKI aloitukselle annetut plussat häviävät! "Hyysärisensuuri" pelkää suojatyöpaikkojensa puolesta. vai?
- kehitysrahat..
Menee mafoosojen ja niiden sukulaisten taskuun joka maassa.
Mikään ei kehity, vaikka kehitysrahaa on lapottu ainakin 50vuotta.
Arafatkin oli ökyrikas kuollessaan kun oli kupannut kehitysrahat itelleen.. - Kehitysapu
työllistää mutta säästäisimme vaikka ne jotka saavat siitä palkkansa saisivat maksun kotona piereskelemisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914