Kristittyjä pidätetty, yksi kuollut vankilassa

ihmisoikeus

Egyptiläinen kristitty liikemies, Sherif Ramsis, pidätettiin Libyan Bengasissa helmikuun 10. päivänä (2013). Tämän jälkeen viranomaiset ovat pidättäneet lisäksi neljä egyptiläistä kristittyä ja kolme ei-arabikristittyä. Ramsis omisti pienen tulostuspalveluyrityksen ja kirjakaupan, joka myi kristillisiä ja ei-uskonnollisia kirjoja.

Muita pidätettyjä on käsitelty asiallisesti, mutta egyptiläiset ovat kärsineet ruuan ja lämpimien vaatteiden puutteesta. Heidän on täytynyt nukkua kylmällä betonilattialla. Heitä on myös kidutettu lisätietojen saamiseksi. Yksi näistä miehistä, Ezzat Hakim Atallah, kuoli vankilassa maaliskuun 10. päivänä kärsittyään vakavista rintakivuista. Hän oli käynyt sairaalahoidossa neljä päivää aiemmin, mutta hänet palautettiin selliinsä, jossa hän kuoli. Ezzat Hakim Atallah oli myös toiminut liikemiehenä Libyassa jo kymmenen vuotta. Hänellä on vaimo ja kaksi nuorta lasta.

Virallisesti pidätettyjä on syytetty vakoilusta. Mutta valtion turvallisuuspalvelun tiedottaja Hussein Bin Hmeid sanoi Reutersille, että neljä kristittyä pidätettiin alunperin kristillisten kirjojen välittämisestä ja käännyttämisestä. Hän sanoi Libyan olevan sataprosenttisesti islamilaisen ja käännyttämisen "vaikuttavan kansallisen turvallisuuden."

Kun Ramsis pidätettiin ja häneltä kysyttiin, kuinka hän ajatteli voivansa jakaa Raamattuja Libyassa, hänen kerrottiin vastanneen pidättäjille, "Minulle sanottiin, että Libya olisi vapaa maa."

Libyassa on hyökätty kristittyjä ja kristillisiä symboleja vastaan aiemmin. Joulukuussa kaksi egyptiläistä kristittyjä kuoli ja kaksi haavoittui, kun ääri-islamilaiset heittivät kotitekoinen pommin kopti-ortodoksiseen kirkkorakennukseen Dafniyassa, Länsi Libyassa. Usean katolisen yhteisön nunnat ovat joutuneet lähtemään Cyrenaican provinssista saatuaan vakavia tappouhkauksia.

Muutaman viime viikon aikana noin sata egyptiläistä koptikristittyä on pysäytetty aseellisten ryhmien toimesta. Heidän päänsä ajettiin paljaaksi ja heidät karkotettiin Libyasta.

Viime kuukausien kehitys on paha takaisku vapauden kehittymiselle Libyassa. Toivottavasti libyalaiset seisovat vapauden puolesta, jonka edestä he taistelivat kaksi vuotta sitten.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/03/libya-kristittyja-pidatetty-yksi.html

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

        Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
        Yhteiskunta
        236
        3566
      2. Tapettu

        On joku kangaskadulla perjantaina
        Sotkamo
        62
        3258
      3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        78
        2761
      4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        39
        2601
      5. Työvoimatoimisto

        Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
        Työttömyys
        94
        2266
      6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        28
        1963
      7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        91
        1961
      8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        41
        1854
      9. Mikä aate kaiken pahan takana?

        Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
        Maailman menoa
        97
        1750
      10. Mietin sua liikaa

        Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
        Ikävä
        69
        1093
      Aihe