Noh, omaiset syövät tyytyväisenä voileipäkakkua muistotilaisuudessa ja tietävät ettei siitä raadosta mitään henkiä nouse mihinkään, vaan se on lopullinen loppu ja se saa mielen itse kullakin rauhalliseksi.
Mitä kuoleman jälkeen?
lopputulitäysin
6103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lopputulitäysin :lle
Lopputuli niille joidennimet puuttuvatelälmänkirjasta,he menevät toiseen paikka johon paholainen menee enkeleittensä kanssa.
Ei tuo houre todeksi muutu, vaikka sinä sitä loppuikäsi hokisit.
-o-
En minä houri,totuus ei pala tulessakaan,en vätteli sokeiten kanssa enään
Älkää välittäkö heistä, he ovat sokeita sokeiden taluttajia. Ja kun sokea taluttaa toista sokeaa, molemmat putoavat kuoppaan."
"...ettei siitä raadosta mitään henkiä nouse mihinkään..."
niistä 'raadoista' on henki poistunut ensin ja vasta sen jälkeen niistä tuli 'raato'.
Loppu tulee kuolemassa vain keholle, jota elävöittänyt 'henki' käytti ko. elämänsä ajan. Eikä sekään ole edes lopullinen loppu 'raadolle', siis materialle josta se koostuu, sillä sen energiat siirtyvät vähitellen madoille yms. pikkueliöille ja kasveille tai poltettuna pelkästään maan alkuaineisiin uudeksi 'rakennusmateriaaliksi'. Henki ei koskaan kuole eikä se siis koskaan voi hävitä, siis se ei ole myöskään koskaan syntynyt. Syntyminen ja kuolema ovat vain rajoja hengen ajalliselle ilmentymiselle eli ns. elämälle.
Ainoa "henki" mitä ruumiista poistuu on pieru ja se on aivan luonnollista, suoli pyrkii tyhjenemään kuolinhetkellä. Toki pieru elävöitti häntä koko elämänsä ajan, piereminen on piereskelijälle usein hyvinkin elävöittävää, muille kuitenkaan ei.
Se ettei pieru koskaan väittämäsi mukaan kuole, onkin abstrakti kysymys. Itseasiassa esim pieruhuumori tosiaankin on pitänyt pintansa läpi ihmisen historian.
siis olkoon uskosi mukaisesti: olet pieru!