Palkkaa sivarista?

ni että mitenkä

Ite kävin intin 9kk/Keuruu ja sanon että paska paikka oli! Mitään ei jäänyt kuin kusipään maine ja nykyisinkin pitää vältellä entisiä intti "kavereita" jos sattuu vastaan tulemaan enkä kyllä todelllakaan halua olla missään tekemisissä heidän kanssaan. Pitää myös valehdella oma saapumisaikakin uusille kavereille kun selviää että joku kusipää on hänen kaveripiirissään.
Vanhemmiten sitä on viisastunut ja todellakin arvostan ihmisiä jotka ovat sivarin käyneet. Itellä tosin kotiolot painostivat inttiin joten oli erittäin huonot vaihtoehdot sanoa ei intille. Menkää vaan sivariin jos siltä tuntuu säästytte monelta paskalta ettekä tule saamaan kusipään mainetta jolle vittuillaan.

Se niistä alkupuheista oli tässä ihan kysyttävääkin. Mietin vaan että onko sivarilla mahdollista päästä palkkatyöhön tuoksi palvelusajaksi? Jos näin on niin sillonhan vaan lykkäystä lykkäyksen perään, käy koulut loppuun hommaan kunnon vakituisen työpaikan ja ilmoittaa vaan että pitäs suorittaa sivari niin jatkais vaan normi palkka duunia?

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hude

      Ei se kyllä onnistu näin. Sivari pitää käydä voittoa tavoittelemattomassa yrityksessä, esim. WWF, Sairaala etc... ja sivari ajalta maksetaan tukia jos on esim. kämpän pitänyt hommata niin toki olet oikeutettu tukiin jotta pärjäät. Palkkaa et kyllä saa mutta arvokasta kokemusta minne sitten menetkin. :)

      • Old boy

        Voisi vielä vähän täydentää...

        Lykkäystä lykkäyksen perään kyllä saa, kun on esittää järkevä peruste. Ammat-
        tiin valmistuminen on erittäin hyvä tällainen. Sivaripaikassa voisi silloin suurel-
        la todennäköisyydellä hyödyntää saatua koulutusta ja saada samalla työhar-
        joittelua omaan tulevaan ammattiin. Tämä varmaan korvaa kyllä sen, etttä työ
        tapahtuu ilman palkkaa, kuten edellinen vastaaja kertoi.

        Vielä 1970 -luvulla armeija jopa suositteli opiskeluja ensin ja armeijaa vasta
        sen jälkeen (silloinen slogan "valmiina väkeen"). Sitten huomasivat, ettei ollut-
        kaan hyvä idea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      263
      4745
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3197
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2523
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1358
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      995
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      928
    Aihe