Mitä mieltä Jehovan todistajat

Joko olette julkisesti tunnustaneet Jumalan tahdon koskien pyhää avioliittoa?

http://www.adressit.com/avioliitto_on_naisen_ja_miehen_valinen_julkinen_liitto
3117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jehovan todistajilla vihitään aviopuolisoiksi
Valtakunnansalissa mies ja nainen.

Äänestä
  • Vastustatte siis aivan julkisesti samaa sukupuolta olevien keskeisiä avioliittoja, avoliittoja, seksuaalisia suhteita... ?

    Äänestä

avioliitto on miehen ja naisen liitto, kertoo Raamattu.

**Avioliitto

Miehen ja naisen yhteiselämä aviomiehenä ja aviovaimona
Jumalan asettamien normien mukaan.

Avioliitto on Jumalasta lähtöisin oleva instituutio,
jonka Jehova asetti ja vahvisti Eedenissä.

Avioliiton välityksellä muodostetaan perhe. Sen päätarkoitus oli ihmisperheen lisääntyminen, uusien ihmislajin jäsenten tuottaminen.

Jehova loi miehen ja naisen ja asetti avioliiton järjestelyksi, jonka puitteissa ihmissuku lisääntyisi. (1Mo 1:27, 28.)

Ensimmäisten ihmisten vihkimisen toimitti Jehova,
kuten on kuvailtu 1. Mooseksen kirjan 2:22–24:ssä.

Avioliitto oli tarkoitettu miehen ja naisen pysyväksi yhdyssiteeksi,
niin että he voisivat auttaa toinen toistaan. He saattoivat olla erittäin onnellisia eläessään yhdessä rakkauden ja luottamuksen vallitessa.

Jehova loi naisen miehen puolisoksi käyttämällä miehen kylkiluuta,
ja niin naisesta tuli miehen läheisin lihallinen sukulainen maan päällä,
hänen omaa lihaansa (1Mo 2:21).

Kuten Jeesus osoitti,
sanat ”sen vuoksi mies jättää isänsä ja äitinsä ja hänen on liityttävä vaimoonsa ja heidän on tultava yhdeksi lihaksi” eivät olleet Aadamin vaan Jumalan.

Nämä sanat osoittavat selvästi,
että Jehova Jumalan silmissä avioliiton alkuperäinen normi oli yksiavioisuus.
(Mt 19:4–6; 1Mo 2:24.)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200002912?q=Jehova loi miehen ja naisen&p=par

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kenen joukoissa... kirjoitti:

Joko olette julkisesti tunnustaneet Jumalan tahdon koskien pyhää avioliittoa?

http://www.adressit.com/avioliitto_on_naisen_ja_miehen_valinen_julkinen_liitto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu