Ihmeellinen muutos yleistä evoluutiossa

evo=valhe

7

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "ust So Stories for Little Children. Tarinoissa selitetään, miten esimerkiksi leopardi sai pilkkunsa ja kameli kyttyränsä. " Ja tämä eroaa raamatun tarinoista millätavalla?

      " Vastaavanlaisia ajatuksia voidaan nähdä afrikkalaisissa kansansaduissa, joita kerrottiin nuotioilla vuosikymmeniä tai jopa satoja vuosia ennen Kiplingin aikaa" Ja nämä eroavat nykyisen palestiinan alueella aikoinaan kiertäneisä tarinoista millätavalla?

      "kirahvi sai pitkän kaulansa kurottautumalla akasiapuun yläoksiin kuivan kauden aikana. Tämän jo hylätyn selityksen mukaan luonto on siitä lähtien suosinut pitkäkaulaisia kirahveja." Ja tämä teoria todettiin virheelliseksi lisääntyneen tiedon, evoluutioteorian ja perinnöllisyystieteiden ansiosta. Kiraffit omaavat pitk'än kaulan jolloin ne voivat elää tavalla, yltää korkeammalle kuin muut eläimet, oma lokero. Tähän evoluutio johtaa, erilaistumisene, ja lajien sopeutumiseen sellaiseen lokeroon missä on elintilaa. Yksinkertaista ja kiusallista.

      Omaatko sosiaalista elämää? Vaikea uskoa, koska et ole kykenevä havainnoimaan ympäristöäsi, joten sosiaaliset ihmissuhteesikin ovat taatusti retuperällä..

    • näinonnäreet

      "Ja tämä eroaa raamatun tarinoista millätavalla?"

      Raamattu ei ole tarinointia, hieman toista kuin nuo evo hokkus pokuksesi ovat, jonka mukaan sattuma loi kaiken, sattuma.

      "Kiraffit omaavat pitk'än kaulan jolloin ne voivat elää tavalla, yltää korkeammalle kuin muut eläimet, oma lokero. "

      Niin,Jumala on näille eläimille luonut sellaisen elämäntavan. Oikeassa olet.

      "Tähän evoluutio johtaa, erilaistumisene, ja lajien sopeutumiseen sellaiseen lokeroon missä on elintilaa. Yksinkertaista ja kiusallista. "

      Voi lapsi kulta, mitäpä hypoteettisella ja todistamattomalla evoluutiolla olisi tosiasoiden kuten kirahvin kaulan koon kanssa mitään tekemistä?

      • Antti.Jeesus

        Tässä kreationisti esittelemässä harhaisia käsityksiään lähes kaikesta.

        Kreationisti kertoo luottavansa raamattuun kuvitellen sen olevan jumalan sanaa. Hän ei tunne raamatun tieteellisesti tutkittua syntyhistoriaa, joka on osoittanut todistetusti raamatun olevan useampien kirjoittajien eri aikoina kirjoittama ja koostama tarinakokoelma, jonka vanhimmat osat on kopioitu suoraan Sumerialaisista myyteistä.

        Kreationisti osoittaa denialismia sekä sitä, että on niin pahoin irtaantunut todellisuudesta, ettei tiedä mikä on evoluutioteorian saavutta yksiselitteinen hyväksyntä tiedemaailmassa ja edistyksellisimpien uskontojen parissa.

        Kreationistille on tyypillistä unohtaa palstalla ja muualla esitetyt todisteet evoluution puolesta, työntää ne pois mielestään ja palata tälle palstalle toistamaan samoja mantrojaan omaksi uskonvahvistuksekseen.

        Tämäkin, tällä kertaa nimimerkillä 'näinönnäreet' esiintyvä kreationisti trollaa jatkuvasti samoilla, suoranaisia valheita edustavilla, väitteillään evoluutioteorian todistamattomuudesta, jne.

        Lapsellisuutensa ja matalan älykkyytensä vuoksi hän kuvittelee, että tämän kaltaisella ilmiselvällä trollauksella olisi jotain positiivista merkitystä kreationismin uskottavuuden kannalta.


      • >mitäpä hypoteettisella ja todistamattomalla evoluutiolla olisi tosiasoiden kuten kirahvin kaulan koon kanssa mitään tekemistä?

        Ei tietenkään mitään, koska "hypoteettista ja todistamatonta evoluutiota" ei ole olemassa muualla kuin kreationistien vilkkaassa mielikuvituksessa.


      • Antti.Jeesus

        "Raamattu ei ole tarinointia, "

        Selitä siis miksi seuraava raamatun teksti ei ole tarinointia:

        1 Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat taas koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan. 2 Herra kysyi Saatanalta: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Olen kuljeksinut pitkin ja poikin maita mantereita."

        Selitä myös miksi juutalaisten exodukselle ei ole löytynyt mitään arkeologisia todisteita, mikä osoittaa sen, että raamattu on vain tarinakirja:

        "A century of research by archaeologists and Egyptologists has found no evidence which can be directly related to the Exodus captivity and the escape and travels through the wilderness,[3] and most archaeologists have abandoned the archaeological investigation of Moses and the Exodus as "a fruitless pursuit".[4] "

        http://en.wikipedia.org/wiki/The_Exodus#Archaeology


      • Lajiuminen ja ominaisuuksien asteittainen kehittyminen eivät ole hokkuspokkusta. Puhuva käärme on.

        Raamatun mytologian mukaan ihminen karkoitettiin paratiisista koska hän söi omenan tiedon puusta. Eli siinävaiheessa kun ihminen oli kykenevä havainnoimaan ympäristöään, vailheellinen visio epämääräisstä paratiisista karisi. Sama asia kuin lapsi ottaa ensimmäisiä askeleitaan, maailma avartuu kummasti sen jälkeen. Koska sinä otat ensimmäiset askeleesi todellisuudessa?


    • päivystävä kretu

      Ja pejoratiivisen sanastommekin me olemme kopsanneet evoilta. Surkeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe