Onko kenelläkään kokemusta Zopiklon pilum 7,5 mg nukaktamislääkeestä?
Olen käyttänyt sitä noin 1 vuoden ja nyt tunnen olevani riippuvainen, niin etten saa enää unta olenkaan ilman lääkettä.
Olen käyttänyt sitä noin 1 vuoden ja nyt tunnen olevani riippuvainen, niin etten saa enää unta olenkaan ilman lääkettä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Unettomuutta voi hoitaa melatoniinilla, jolla ei ole sivuvaikutuksia, ei aiheuta riippuvuutta eikä toleranssi nouse, mutta sopivuus varmistettava, jos sairastaa epilepsiaa tai käyttää verenohennuslääkettä. Suomessa on yksi laboratorio, joka mittaa elimistön melatoniinipitoisuutta.
Suomessa on myynnissä lyhytvaikutteista melatoniinia luontaistuotteena 1mg vahvuista, jota myydään apteekissa, luontaistuotekaupoissa ja ruokauppojen luontaistuotehyllyissä.
Reseptillä on saatavana lyhytvaikutteista 1,3 ja 5mg vahvuutta tablettia 100 kappaleen pakkauksessa 12-30€ riippuen apteekista (Yliopiston apteekissa on edullisin melatoniini), sekä pitkävaikutteinen Circadin 2mg, joka maksaa n. 30€ 30 kappaleen pakkaus.
Ulkomailla melatoniini on reseptivapaa luontaistuote, jota on sekä lyhyt- että pitkävaikutteisena eri vahvuuksina.
Annostus on yleensä 1-6mg illalla tunti ennen nukkumaan menoa. Melatoniini otetaan aina samaan aikaan hyvän tehon saavuttamiseksi.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm
Tuo riippuvuus nyt on ensin saatava pois, vois kokeilla tuota Melatoniinia.
Vähennä nyt ensin kuitenkin tuota Zopiklonia vaikka puoleen.
Voin sanoa suoraan että melatoniini on ihan yhtä tyhjän kanssa kun on tottunut bentsojohdannaisiin unilääkkeisiin. Muutenkin aivan täyttä huuhaata melatoniini. Hippien placebopaskaa.
Kiitos kaikille vastaajille. Yritin jättää unilääkeen yksinkertaisesti alkamalla nukahtaa ilman sitä. Alkuun heräilin vähänväliä, mutta nyt viime yönä nukuin putkeen jo kolme tuntia ja sitten vessassa käynti ja senjälkeen vielä neljä tuntia. Joten tuntui tänään tosi hyvältä. Aikoinaan aloin turhaan käyttää tilapäisen unettomuuden takia ja sitten vain tuntui etten voi olla ilman. Oneksi puolitin tapletin jo heti alkuun ja nyt olin vähänaikaa ottanut vain neljännes tapletin, joten roppa ei jäänyt niin suureen vajaukseen. Varoitan kaikkia alkamasta tähän rumpaan turhan takia.
Sentään kukaan turhan takia unilääkkeitä syö.