Tarkoitus on vuokrata tilava perhefarkku kesälomareissulle, ja mukaan pitäisi mahtua lastenvaunut ja paljon tavaraa. Vaihtoehtoina ovat lähinnä Avensis ja Octavia. Onko näiden kahden sisä- ja tavaratiloissa merkittävää eroa? Entä jos verrataan pykälää kalliimpaan Volvo V70:een?
Octavia vai Avensis tilavampi?
Bo1
282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
uusi Octavia on todella tilava jos jo sellaisen saisit.
Ave on periaatteessa pykälää isompi auto, sillä uutta Ocua ei varmaan ole missään vuokraamossa vielä. Ocu on tehty samalle pohjalevylle kuin Golf ja Audi A3, jolloin akselinväli on lyhyt ja takaovi pieni sekä takapenkin jalkatilat ahtaat , jos edessä pitkiä ihmisiä.
Tilan puolesta se on paras, mihin menee paksiin lastenvaunut pitkittäin. Omista ainakin Mazda 626 ja Camry ovat olleet sellaisia. Kun vaunut saa pitkittäin niin toiseen reunaan saa vielä paljon tavaraa.
Sinun ehdottamista vaihtoehdoista avessa on enemmän tilaa kun vanhassa Ocussa. Uusi Ocu olisi tasaveroinen vaihtoehto.
JOs lisäksi ajattelee kulutusta raskaalla kuormalla, niin diesel.