en tajua, minkä takia ihmisten pitää alkaa jutella toisten päälle, kun tämä puhuu. Ymmärtäisin tuon päälle puhumisen, jos toinen olisi pölpöttänyt kauan jostain samasta aiheesta, mikä alkaisi omaa pikku päätä rasittamaan. Mutta se on loukkaavaa, jos toinen on vasta sanonut muutaman sanan, kunnes hänet jo keskeytetään ja juttu alkaa menemään toiseen suuntaan. Ihmettelen, eikö tuossa vaiheessa koskaan ajatella, kuinka tyhmältä tuntuu siltä, joka ei saanut puhua loppuun. Sitten myöhemmin ihmetellään, minkä takia tuo yksi on vaan hiljaa eikä paljoakaan pukahda. No ei oo ihme, ei enää huvita yrittää, jos on koko ajan tullu keskeytettyksi.
Tuosta varmaan päättelette, että oon joutunu useastikin päälle puhutuksi ja totta se on!! Töissä se on ihan ok, sillä jutut ovat kuin yhden päivän tarinoita. Mutta kaverien keske, se on häiritsevää ja sitä yrittää jaksaa joka kerta puhua omasta aiheesta, jotta se kuultaisiin loppuun asti. Mutta kun tuo yrittäminen alkaa väsyttää, nii ei nää kerro mitään asioita ja vähä etääntyy kavereist. Sitten alkaa miettiä, että mitä vikaa minussa on, kun tilanne on tällainen.
En vain ymmärrä, miksi joillakin ihmisillä on tapana tehdä näin useasti. Huoh...kylläpä tuli tekstiä, mutta helpotti :D
puhutaan päälle!!
10
1825
Vastaukset
Minäkin oon siihen joskus sortunut, ku on ollu kiire sanoa oma mielipide.
Sitähän usein sanotaan, että ihmisten pitäisi oppia kuuntelemisen taito.
Minunkin puheeni päälle on alkanu toinen puhumaan ja kyllä se antaa sen kuvan, ettei toinen välitä muista kuin omista jutuistaan.- fdfsfsd
Pakko puhua päälle koska muuten aihe ehtii vaihtua jo uuteen. Kukaan ei jää odottamaan puheenvuoroasi, pitää nostaa kissan pöydälle.
- nobody bodyno
Huomaan tuota tapahtuvan paljon varsinkin keskusteluohjelmissa ja aamuteeveessä.
- 2 kyttyräinen
Niin ja vähät välitetään aloittajan aiheesta, jatkoksi heitetään aivan muuta sivuavaa teksti. Ei minust paha. Kaikki tästä ei tykkää kyttyrää.
- Ympäripuhuja
YLeensä yritän puhua ympäri mutta,mutta päämäärä on kuitenkin puhua alle.Joskus olen jopa onnistunut.
- dsdf
Itse joskus olen niin tehnyt ja syy on se että aihe saattaa vaihtua tai se, että unohdan mitä oin sanomassa.
- adria ejk
Saman huomion tehny. Naama auki mesoominen näyttää myös kuuluvan ajankuvaan. Huonosti käyttäytyminen ja pukeutuminen on jotenkin arvostettua. Mun mielestä ovat köyhiä kusipäitä.
- k-mikko
Hyvään käytökseenhän kuuluisi myöskin tietynlainen toiminta ymmärrettyään käyttäytyneensä kuin kusipää.
- -kristitty-
Olin arabimaassa lomalla ja katselin telkkaria. Erilaisissa keskusteluohjelmissa huomasin pitkät puheevuorot jotka jatkuivat ja jatkuivat. Kukaan ei keskeyttänyt tai häirinnyt puhujaa millään tavalla. Puhuja sai sanoa asiansa kokonaan rauhassa ja rauhallisesti loppuun asti. Se etu minusta siinä oli. Asiat meni varmasti arabiaa ymmärtäville perille. Osoitti myös suurta kärsivällisyyttä muilta keskusteluun osallistuneilta ja toimittajalta olla puuttumatta puheisiin.
- Aikataulu
Puhutaan päälle. Puhtaan päälle. Se tarkoittaa demokratiassa sitä, että kaikki ja yksi äänestävät yhtäaikaa. Luovaa toimintaa.
Ehkä medialaite, johon ovat tottuneet, on antanut sen heille anteeksi :)
Jospa he kuulevatkin oman äänensä, koska se on lähempänä eivätkä huomaa.
Ihmisestä onkin tullut näyte siitä, mitä yhteensä puhutaan...arvattavasti.
Tai sitten ovat tottuneet toimimaan kuin orkesterien soittimet ... riippumattomuudellaan?
Aikaa on niin vähän, että kaikkien on puhuttava yhtä aikaa.
... onhan niitä muitakin syitä ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27017576Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18812481Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736222MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny345158Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775038Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.574184Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513773Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003702NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun673486Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463169