Yrittelin jo äsken tätä postata, mutta hävis vissiin bittitaivaaseen...
Elikkäs onko kenelläkään kokemuksia auton tuonnista itävallasta? Saksan tuontikuviot on minulla joten kuten selvillä, mutta kiinnostaisi tietää poikkeaako tuonti itävallasta paljon saksaan verrattuna?
Elikkäs onko kenelläkään kokemuksia auton tuonnista itävallasta? Saksan tuontikuviot on minulla joten kuten selvillä, mutta kiinnostaisi tietää poikkeaako tuonti itävallasta paljon saksaan verrattuna?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asun itävallassa ja ostin keväällä kohtuuhintaisen kesä BMWn yksityiseltä henkilöltä. Myös liikkeissä tarjolla hyviä yksilöitä, joille saatetaan antaa myös liikkeen erillinen takuu muutamaksi kuukaudeksi.
Rekisteröidessäni autoani paikalliseen rekisteriin tiedustelin vientirekisterin mahdollisuutta. Virkailija kertoi, että vientirekisteröinnin muodollisuudet hoidetaan myös yhdeltä tiskiltä (rekisteröinti,vakuutus ja laatat). Ainoa erikoisuus on se, että ymmärtääkseni vientirekisteröinnin hoitava vakuutusyhtiö/rekisteröintipiste vaihtuu viikottain.
Ajelin sitten kesälomilla via Baltican kautta Suomeen ilman ongelmia.
Myin autoni pois Itävallan rekisterissä Suomessa jokin aika sitten. Hyvin on mennyt propaganda perille. Autoa myydessäni törmäsin uskomattomiin huhuihin tuontiautojen kunnosta/laadusta. Totta kai tuontiautoissakin on pommeja, mutta niin on ns. Suomi autoissakin ja vielä huomattavasti kovempaa hintaan.
Morjens!
Voisitko kertoa lisää auton tuonnista Itävallasta.
Olisin kiitollinen
[email protected]
Siellä sitä vasta suolasohjossa ajetaan mutta onneksi ei hiekoiteta. Pakkanen paukkuu välillä sielläkin, ei tosin aivan yhtä kylmästi kuin suomessa. Hintataso ei ole ainakaan halvempi kuin Saksassa joten en näe oikein mitään kunnon syytä tuoda autoa Itävallasta.
Itse vuosikaudet Itävallassa asuneena ja täällä autoja omisteneena seuraavaa faktaa, ei esson baarin huhupuhetta:
- Itävallasa suolataan kyllä, mutta esim. Wienin laaksoalueella ei lunta ole talvisin eli täällä teitä ei suolata---> virheettömät pohjat autoissa.
- moottoriteillä nopeusrajoitukset kuten suomessa--> autoja ei kaahata loppuun kuten saksantuonnit ovat aina
- Katsastuksessa otetaan aina kilometrit ylös ja ne on myös myöhemmin saatavilla katsastuskonntoreista( tosin,jotta tämä teito luovutetaan sinulle se vaati auton sen aikaisen omistajan kirjallisen luvan)
- Itävallassa on Euroopan korkein dieselautojen osuus(80% / esim suomessa noin 9%), tämä johtuu siitä että dieselautoa verotetaan hieman huokeammin kuin bensavehjettä, lisäksi diesel ja bensa maksavat täällä samanverran.
Menikö export rekisteröintiin paljon aikaa ja minkähintaisia sirrtokilver olivat? Löytyykö netistä ohjeet?
Löysin auton auton, ja ajattelin buukata lennon.
Vajaassa päivässä pärjää hyvin. Kilvistä ei ole kuvaa mutta sittenhän näet millaiset ne on. Kilvet maksaa muutaman kympin että se ei ole mikään merkittävä juttu. Liikkuminen ja kaikki muu maksaa reissussa paljon enemmän.