Mistähän johtuu kun teen pientäkin ruumillista työtä, niin sen jälkeen on kauheita lihaskipuja ja olo kuin ois kauhe flunssa tulossa ja kuume nousemassa. Kunto pitäsi olla suhteellisen hyvä. Teen joka päivä ruumiilista työtä että ei mene senkään piikkiin että äkillisesti tekisi jotain raskasta. Myö päätä on alkanut särke useampana päivänä.
Kauheet kivut
Koitan kestää
10154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sulla ei vaan lihakset ole tottuneet ruumiilliseen työhön, kipeytyvät kun niitä käyttää. Tee enemmän töitä niin lihaksetkin tottuvat.
40 vuotta olen tenyt ruumiillista työtä, on lapio heilunu enemmän kuin moni pystys.
koskaan ei ole ollut mitään kipuja. pyöräilen myös kesät talvet noin 30 km päivässä.
Taidat olla allerginen työnteolle?
Moniin tunnistamaattomiin sairauksiin/ongelmiin voi ruokavalion muutos auttaa.
Viljatuotteet aiheuttavat monia sairauksia. Puhutaan parista sadasta erilaisesta sairaudesta. Oli miten oli, niin minun mielestä kannattaa kokeilla viljatonta kautta, esimerkiksi olla ilman leipää, pastaa tai pizzaa vähintää yhden kuukauden.
Tiedän kokemuksesta. multa meni selkäkivut joista olen kärsinyt koko ikäni. Nyt viimeiseen kahteenvuoteen ei ole selässä tuntunut kipua.
Kivut voivat olla merkki viljojen sopimattomuudesta systeemissä.
Kokeilemalla kuukauden ajan, niin huomaat kylläkin eron, siihen uskon.
Fibromyalgia kannattaisi käydä tsekkauttamassa sellaisella lääkärillä joka osaa tehdä sen painelutestin.
eheeeei lääkärit mistää fibromyalgiasta tiiä mitään,ite koen että sellainen on,niitten kanssa tapellu monta vuotta ja aina samat löpinät mulle sanovat..jostain luin että eivät pidä edes sairautena.itselläni kun joka pvä joka paikkaan särkee..
Tehoa liikuntaan:
Riittävä D-vitamiinin saanti (yhdessä muun aidon kunnon ruuan kanssa) vaikuttaa oleellisesti lihasten kasvuun, voimaan ja kestävyyteen sekä lihasten palautumiseen. D-vitamiini on ratkaisevassa asemassa, kun elimistö kuljettaa kalsiumia lihassoluihin, jotta ne voivat supistua ja työskennellä. Ilman riittävää D-vitamiinia lihaksissa ei ole voimaa. Kun kalsiumin on vuorostaan aika poistua lihassoluista, jotta lihakset voivat rentoutua, tarvitaan riittävästi D-vitamiinia. Muutoin riskinä on, että lihakset alkavat krampata, kipeytyvät ja palautuminen heikentyy.
Ennestään tiedetään, että matala seerumin D-vitamiinin pitoisuus liittyy lihasten heikkoon kuntoon ja väsymykseen, etenkin ikäihmisillä. Tutkimus vahvistaa itä-saksalaisten urheilulääkäreiden jo kauan tuntemaa tosiasiaa: D-vitamiini parantaa lihaskuntoa. Suomen viranomaissuositus on pahasti ajasta jäljessä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2482
"Patients with vitamin D deficiency often experience symptoms of muscle fatigue. Our findings in a small group of patients with very low vitamin D levels show that muscle efficiency significantly improves when vitamin D status is improved.''
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130317221446.htm
fibromyalgia?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/fibromyalgia.htm
Onhan tuo paha kohtalo sairastua fibromyalgiaan (linkin tekstin luettuani) Kiitän kohtaloani, ettei f ole sentään iskenyt. Erinäiset asiat ahdistivat mieltä, mutta keho oli suht. hyvässä hapessa, sain touhuta ahdistuksen lieventymään.
ei miuta mikään ahdista