kyllä oli hyvin sanottu tuolla toisella keskustelupalstalla ja haluan suoda tuon myös teidän kaikkien iloksi!
"Uskovainen = Ihminen joka uskoo tietävänsä muttei tiedä uskovansa.
Mielestäni uskovaisuutta tulisi tarkastella psykologian näkökulmasta. Sokealle uskolle, jota moni ei-uskovainenkin kokee, on aina jokin looginen selitys ja tämä selitys voi löytyä vain yksilöstä itsestään.
Mm. pelko, turvattomuuden tunne ja huono itsetunto ovat oireita, joihin usko tepsii kuin särkylääke: Se ei paranna ongelmaa mutta se (ainakin tilapäisesti) lievittää kipua.
Tätä kipua, jota elämä aiheuttaa, kokevat toki ei-uskovatkin, mutta heillä on käytössään toisenlaiset lääkkeet."
eli kyllä uskonnosta on jotain hyötyä joillekin harvoille, jotka siitä iloa saavat, mutta kokonaisvaltaisesti kaikista tuollaisista oman uskonsa paasaajista, joita tälläkin palstalla on, on ainoastaan haittaa.
Vaikka toisaalta kumpi onkaan sairaus ja kumpi seuraus: usko vaiko jääräpäisyys.
loistava huomio!
filippos
0
110
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637