Diane Nova

Pilleristi

Onko kellään kokemusta kyseisistä e-pillereistä? Onko auttanut ihoon? entä onko ollut jotain ikäviä sivuvaikutuksia?

7

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tikki

      Joo, mulla vuosia sitten todella paha akne, mutta diane nova todella auttoi. Nykyään ihan silee iho, tosin mustapäitä kyllä löytyy, mut diane nova oli mun pelastus.

      • näppylä

        syöt Diane Novaa? Lääkäri määräsi mulle tänään niitä, jotta näppylät lähtisi. Nyt rupesi pelottamaan luettuani täällä että kun ne lopettaa näpyt palaavat/tulevat pahempina takaisin. Uskallanko alottaa niiden käytön ollenkaan????


      • minä
        näppylä kirjoitti:

        syöt Diane Novaa? Lääkäri määräsi mulle tänään niitä, jotta näppylät lähtisi. Nyt rupesi pelottamaan luettuani täällä että kun ne lopettaa näpyt palaavat/tulevat pahempina takaisin. Uskallanko alottaa niiden käytön ollenkaan????

        En ole alkuperäinen kirjoittaja, mutta minulla oli myös teini-iässä kohtalaisen paha akne, johon söin antibiootteja sekä Roaccutan-kuurin (joka vihdoin auttoi). Akne kuitenkin palasi parikymppisenä, ja kokeilin Diane Novaa muutaman vuoden (näpyt hävisivät ja muutenkin hormonitoiminta tasapainottui). Vähän aikaa sitten kokeilin lopettaa pillerit, mutta akne palasi parissa kuukaudessa, jolloin aloitin pillerit uudestaan. Kokeilen mahdollisesti lopettamista joskus myöhemmin, mutta tällä hetkellä en näe niiden syömisestä mitään haittaa. Tiedän aina, milloin kuukautiset ovat enkä voi tulla raskaaksi. Win-win. :)


    • ei enää

      Sain Diane Nova-pillerit ollessani 20 v ja vaki-suhteessa. Koska olen tumma, ihokarvat leuassani näyttivät karseilta. DN vähentää ihokarvojen kasvua jonka takia siis sain nimenomaan ko pillerit. Käytin niitä n 10 vuotta, loppuaikana aloin kärsiä haluttomuudesta, emättimen kuivumisesta ja masennuksesta. Lopetin pillerit, ja vuosi-pari sen jälkeen kasvoihini puhkesi akne, jota minulla ei koskaan edes teininä ollut. Se ei ole paha: kasvoissani on punaisia läiskiä ja pientä näppylää, talvella ne näkyvät paremmin, kesällä ovat lähes kokonaan poissa. Kaikille ei tietenkään käy yhtä ikävästi, mutta halusin kertoa tämän koska olen kuullut, että DN on muillekin aiheuttanut ikäviä sivuoireita. Aknea en olisi halunnut saada enää aikuisena. Aikuisiän aknen voi aiheuttaa hormonitoiminnan äkillinen vaihtelu, joka tulee mm. pillerien lopettamisesta.

      • Ex E-pilleristi

        Sama ikävä kokemus minulla. Piti vuosia aknen poissa mut sit kun ne lopetin akne puhkesi TODELLA pahana ja silloin olin 24 vuotta.Kasvot, kaula, rinta ja selkä tuli täyteen finnejä. Niihin sitten jouduin hakemaan lääkkeet kun mikään kosmetiikkatuote ei auttanut.En suosittele kenellekään.


    • ikuisesti sinun

      sain kyseisiä e-pillereitä myös todella pahaan aknen ja ne kyllä tehosivat, nyt kun olen käyttänyt niitä n.2 vuotta olen huomannut että itken paljon herkemmin kuin ennen, ihan mitättömistäkin asioista. mutta eihän sitä kaikilla välttämättä esiinny,

    • Pilleristi

      Kuinka nopeasti pillerit auttoivat ihoon ja häiritseviin karvoihin kasvoissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      278
      5809
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      37
      3376
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      143
      2617
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      221
      2102
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      74
      1624
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1047
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      971
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      845
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      843
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      788
    Aihe