Raamattu kehottaa koettelemaan henget, ovatko ne Jumalasta. Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka Mormonit koettelevat henget käytännössä?
Millä tekniikalla? Miten usein? Missä yhteydessä?
Millä tekniikalla? Miten usein? Missä yhteydessä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...neuvotaan koettelemaan henkiä? Onko siellä jotain ohjetta siihen?
Jossain materiaalissa, oliskohan ollut Opin- ja liittojen kirjassa sanotaan, että jos sinulle ilmestyy enkeli, niin tarjoa hänelle kättäsi. Jos enkeli kieltäytyy puristamasta, tai puristaa ja tunnet "lihan", niin sitten on Jumalan asialla. Jos suostuu kättelemään, mutta mitään ei tunnu, niin sitten on saatanasta.
OL 129 kertoo tuosta menettelystä. Silloin on kysymys ilmestyksistä. Sellainen on kuitenkin todella harvinaista.
Yksi yleinen ohje on se, että hyvä henki ei kiellä Kristusta eikä kiellä rukoilemista. Maailmassa on paljon erilaisia henkiä. Nykykielellä niitä voisi sanoa asenteiksi. Niitä on sanottu myös meemeiksi, joista on kirjakin. En vaan osaa erottaa asenteita ja meemejä tosistaan, vaikka nuo meemit on esitetty uutena oivalluksena.
Totuuden tuntu on tärkeä tapa erottaa henkiä. OL 50 korostaa, ettei meidän tule ottaa vastaan opetusta muuten kuin sellaisena kuin totuuden Henki siitä todistaa. Luvussa annetaan myös ohje: "Ja se, mikä ei rakenna, ei ole Jumalasta ja se on pimeyttä." (Jae 23)
Näiden ohjeiden käyttö auttaa ainakin minua. Noita ohjeita tulee käytetyksi aina, kun tutkii jotain.
http://www.niksula.cs.hut.fi/~ahuima/toronto/trust.html
Yllä oleva linkki kannattaa tosiaan lukea ajatuksella.
Mormonien varsinkin.
edellä oleva linkki on todella niin hyvä, ett se kannattaa lisätä suosikkeihin, ja tutkia ajan kanssa. siinä annetut neuvot myös toimivat. monelta on esim. kieliä puhuva henki poistunut, kun sitä on koeteltu kuten Raamattu opettaa (1.Joh.4:1-3)
http://www.mormonismi.net/lk/lk129.html
Entä miten mormonit koettelevat käytännössä ne teini-ikäiset, jotka he haluavat vaimoikseen?
Millä tekniikalla? Miten usein? Missä yhteydessä?
luin yhtä kirjaa missä kerrottiin mormoni keskuudesta...
siinä kerrottiin että seksiä,alkoholia,kahvia
ei saa juoda/harrastaa ennen kuin on mennyt naimisiin ... pitääkö se paikkaansa ??
Kunniotamme erityisesti avioliittoa ja perhettä. Kaikkia opetaan pidättymään ja siirtämään seksuaalisen tyydyttymisen avioliittoon.
Kahvi,tee, alkoholi ja tupakka eivät ole terveellisiä. Niillä ei ole mitään tekemistä avioliiton kanssa, vaan niistä pidättyminen perustuu Herran terveysohjeeseen, jota sanotaan viisauden sanaksi.
Ja jos yksi vaimo ei riitä tyydyttämään seksuaalisia tarpeita, voi ottaa nuorempia ja kiihottavampia lisäksi.