Ayrton Senna oli mahtavin

Mahtava dokumentti tänään tv:stä. Ayrton Senna on mielestäni upein, lahjakkain urheilija kautta aikojen. Hän rakasti ajamista mikroautoilla, jolloin raha ja politikointi ei ollut kuvioissa mukana. Uskon hänen olleen kaikkien aikojen nopein kuski ja sateella ylivoimainen, koska hän uskoi jumalaan. Minä en usko, mutta usko urheilijalla voi nostaa hänet toiseen ulottuvuuteen. Senna oli älykäs, muita ihmisiä ajatteleva, upea ihminen, kaikkien aikojen paras.
22490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Höpöhöpö, Kekekin oli paljon parempi ja Mikakin saavutti saman tason hyvin nopeasti ja oli jo menossa ohitse, Kimille Ayrtonista ei olisi mitään vastusta samanlaisella kalustolla.

Jumalaan uskominen on todiste vajavaisesta aivotoiminnasta.

Äänestä

SEnna oli nopein aika-ajoissa ja sateella. Muut pelkäsi ja pelkää edelleen.

Äänestä
  • Mikakin voitti sennan aika-ajoissa.

    Äänestä

Mika oli vitsi, yksi hieno ohitus uralla, ei muuta. Ai niin, onhan hän iskenyt sen jälkeen tankotanssijan.

Äänestä
  • Mikakin todisti, että Senna ei ollut ylivoimainen, muuhun en ota kantaa.

    Äänestä

  • lapinleuku kirjoitti:

    Mikakin todisti, että Senna ei ollut ylivoimainen, muuhun en ota kantaa.

    Tarkennetaan hieman : kukaan ei ole korvaamaton .

    Äänestä

ajoiko tahallaan päin....sekin tulee mieleen tuota katsoessa ja puheitaan ynnätessä...

Äänestä

Senna oli kusipää joka otti turhia riskejä muitten kuljettajienkin kustannuksella. Epäurheilijamainen narsisti. Agressiivisuus korvasi kyvyt, formuloitten Jarkko Ruutu.

Äänestä

Ayrton Senna 4ever

Äänestä
  • Just. Näin sitä "ns julkkiksia" palvotaan joissakin maissa. Suomessa jos olisi joillakin tämän tason palvontaa, niin kyllä tulisi jupinaa että ompa typerä kansa.
    Niin sanoisin minäkin.

    Äänestä

  • Oiskohan sittenkin ollut esinahkasi irtoaminen syynä miksi itkit??

    Äänestä

Ayrton Senna on legenda, paras kuski ikinä, itku tuli kanssa kun katsoi elokuvan.. Paras ikinä.

Äänestä

Katsoin dokkarin tippa linssissä. Miehet muistaa Ayrton Sennan taidoistaan. Naiset muistaa hänet ulkonäöstään! Hitto kun se olikin hyvännäköinen kaveri. Nuori taitava ja komea. Ja vieläpä satumaisen rikas ja mikä tärkeintä, Senna oli varmasti ihana mies myös luonteeltaan.

Äänestä

Katsoin minäkin Senna dokumentin ja yleensäkin F1:stä seurasin Keken taistelusta maailmanmestariksi lähtien.
Kaikki kisat nauhoitin ja analysoin jälkeen päin ja myöskin luin VM Iltalehden urheilusivujen infon.
Mitä enemmän opin tietämään, sen enemmän himoitsin kisoja.

Senna-dokumentin lopussa tuli tunne, ihan kuin Senna olisi aavistellut jotain kaameaa tapahtuvaksi.
Prost oli mun mielestä itkupilli ja valitti liikaa FIA:n ranskalaiselle tuomarille (Belestre).
Yrittivät molemmat fransmannit vetää kotiin päin.
Kunnia Sennalle.

Äänestä

Sennassa oli magiaa, mitä Scumacherissa ei ollut ollenkaan. Sillä oli vain ylivoimainen auto, keskitason kuski.

Äänestä
  • Joo, Sumilla 7 maailmanmestaruutta.
    2 MM oli omista ansioista ja 5 MM tallikaverien avittamia tallimääräyksillä.
    En kunnioita.

    Äänestä

Senna ajeli aina yli tilannenopeuden. Siinäkin kisassa, jossa henki meni. Schumi oli menossa ohi huonommalla autollaan ja Sennalta meni kontrolli. Ihme kun pysyi hengissä niinkin kauan.

En ymmärrä hysteriaa sellaisen ihmisen kuollessa, joka on vapaaehtoisesti valinnut ammatin, tai harrastuksen, johon suuri kuolemanvaara liittyy. En sure, jos joku kuolee, kun lähtee kävellen ylittämään Etelämannerta tai rikkomaan autolla äänennopeutta suola-aavikolla tai ajamaan kilpaa yli kolmeasataa. Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Senna oli homo. Googletelkaapa.

Äänestä

Sadekelillä kukaan ei ole ollut Sennaa nopeampi.

Äänestä

Senna oli naistenmies vailla vertaa.! Homoista ja Sennasta ei voi puhua edes samassa lauseessa.

Arkun vierelläkin oli ainakin 2 tyttöystävää samaan aikaan. Toinen oli se Playboy-tytsy joka kirjoitti kirjankin ja toinen oli Brasilian "Titi-nalle-Riitta". Ja olihan se Senna naimisissakin eikä sekään lyyli mikään ruma ollut. Toki erosi jo siinä 25-vuotiaana muijastaan kun halusi keskittyä uraansa.

Ps Onko toi tyyppi Ron Jeremy joka kysyy Sennalta "...onko kukaan tyttöystävistäsi käskenyt painamaan kovempaa..."

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRWoReXs48y8pDEcEWHrZilhs9ox1BJBNC3KuvgVdm6w6q4hpoP

Ps Ps Googlejuttuja ei kande ottaa kovin tosissaan! Suodata hei sinäkin vähän... Ts nikki "paras ja homo" Samalla innolla voit googlettaa Ruåtsin Kaarle Kustaasta niitä homo-fantasioitasi. Niitäkin nimittäin on netti pullollaan...

Ihana Internet maailma jota ei kande ottaa tosissaan. Mutta me maalaisjärkeä käyttävät emme niin ihan kaikkea uskokaan. Idiootit sensijaan uskovat kaiken mitä osaavat joten kuten lukea

Äänestä

Olin 18-kesäisenä kollina ekaa kertaa Italiassa v. 1991ja muistan sen ajan lehtijutut Sennasta. Oli taitava F1-kuski ja sen lisäksi uskonnollisuudestaan huolimatta varsinainen pukki. Eräs italialainen juorulehti teki kesällä -91 jutun Sennasta ja tissitähti-Sabrinasta joka oli yksi Sennan "hoito".

Oikeasti se juttu on niin että Senna ehti bylsiä lyhyen elämänsä aikana tuhansia naisia. Paria heistä taisi rakastaa oikeasti. Mutta yksikään Sennan naisista ei ollut sen jonon häntäpäässä jossa oli jaettu hyvää ulkonäköä ja muita tekijöitä joiden takia äijät nyrjäyttää niskanikamansa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itkin katsoessa kirjoitti:

Mahtava dokumentti tänään tv:stä. Ayrton Senna on mielestäni upein, lahjakkain urheilija kautta aikojen. Hän rakasti ajamista mikroautoilla, jolloin raha ja politikointi ei ollut kuvioissa mukana. Uskon hänen olleen kaikkien aikojen nopein kuski ja sateella ylivoimainen, koska hän uskoi jumalaan. Minä en usko, mutta usko urheilijalla voi nostaa hänet toiseen ulottuvuuteen. Senna oli älykäs, muita ihmisiä ajatteleva, upea ihminen, kaikkien aikojen paras.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu