Suomalaisilla ongelma.

Marian2

Kun tulivat maahanmuuttajat Suomeen suomalaiset oppivat kaksi asiaa Islam sekä Somalit. Aina kun tapahtuu rikos on helppo vastata, että somalit tekivät sen tai muslimit tekivät sen. Esimerkiksi vanhan mummon kimppuun tuli Hesassa nigerialainen ja ryösti mummolta käsilaukun, kun poliisit tulivat paikalle mummo sanoi, että somalialainen tekisen. Silminnäkijät näkivät, että ryöstäjä meni läheiselle kerrostalolle. Siellä asui suomalaisia sekä nigeria-ja somalialainen. Somalialainen kun tuli kotiin hänet pidätettiin. Miksi koska eräs mummo luuli kaikkia tummaihoisia somalialaisiksi. Somalialaisella oli kuitenkin alibi hän oli töissä kun ryöstö tapahtui. Poliisit joutuivat noloon tilanteeseen eikä tästä kerrottu kenellekkään. Minä tiedän asiasta siksi koska mies oli ystäväni. ELI SUOMALAISET KAIKKI TUMMAIHOISET EIVÄT OLE SOMALIALAISIA.

5

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm..?

      Ei olekaan, olet aivan oikeassa. Somalialaisen tunnistaa kyllä kasvonpiirteistä sellainen joka on afrikkalaistaustaisten kanssa enemmän tekemisissä. Muummoilta ei tietenkään voi odottaa samaa. Miksi sitten mummeli luuli että laukunryöstäjä oli somali? Miksi hän ilman muuta luuli että rikoksen tekevä musta mies on somali? Hmmm... minkähän vuoksi?!?

      • 1+4

        Hmm ..... minkähän vuoksi. Te suomalaiset olette aina luuleet että rikoksijen tekijät ovat somalialaisia ei vain mummot. Aika harvoin suomalaiset ovat edes erottaneet afrikkalaisia.


      • Hmmm..?
        1+4 kirjoitti:

        Hmm ..... minkähän vuoksi. Te suomalaiset olette aina luuleet että rikoksijen tekijät ovat somalialaisia ei vain mummot. Aika harvoin suomalaiset ovat edes erottaneet afrikkalaisia.

        Niin... minkähän vuoksi. Miksi esim. romanitaustaisia helposti pidetään epärehellisinä ja arvaamattomina? Vaikka heissä on ihan huippu lakimiehiäkin? Olisiko siksi että suurin, siis suurin osa heistä on historian aikana osoittanut mitä suurimpaa lainkuuliaisuutta? Vai olisiko juuri toisinpäin? Niin.. miksiköhän tavallinen kaduntallaaja pitää mustaa rikoksentekijää somalialaisena?


    • häre3

      Somalien työllisyysaste on reilu 10% eli melkoisesta harvinaisuudesta on kyse....

      • 1+4

        Niin suomessa jossa työ paikkaa on vähän.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      126
      5334
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3842
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      37
      1972
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1694
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1693
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1630
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1443
    10. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1362
    Aihe