Mulla on ihan etummaisten hampaitten alapuolelta ikenistä tullut mätää jo pari vuotta, kun kielellä painaa takaosasta. Hampaassa ei ole reikää, itseasiassa missään hampaissa ei ole reikiä, ei särkyä, ei arkuutta, ei mitään muuta haittaa oikeastaan kuin pahanhajuinen hengitys. Ei ole myöskään mitään pattia.
Onkohan kellään käryä mikä vaivaa? En ole uskaltanut mennä hammaslääkäriin koska pelkään että hammas määrätään poistettavaksi. Jos vaiva olisi takahampaissa niin asia olisi eri.
Onkohan kellään käryä mikä vaivaa? En ole uskaltanut mennä hammaslääkäriin koska pelkään että hammas määrätään poistettavaksi. Jos vaiva olisi takahampaissa niin asia olisi eri.
Vastaukset 3
Vanhimmat
parodontiitti?
Ilmeisesti hammaskiveä ei ole poistettu vuosiin ja parodontiitti on päässyt etenemään pitkälle. Hampaan juureen on syntynyt mätäpaise joka on jo puhjennut suuonteloon. Ilman hoitoa hammas irronee lähiaikoina vaikkapa jälkiuunileipää tai omenaa purressa.
Minulla oli joskus ihan sama vaiva. Kysta löytyi hampaan juurenkärjestä röntgentutkimuksessa. Se ei vaivannut mitenkään, kun oli kuollut hammas. En tiedä mikä juurenkärjen oli tulehduttanut ja kuolettanut, kun reikääkään siinä ei ollut.