Ihmisten tasa-arvoisessa kohtelussa on kansakunnan menestyksen salaisuus! Tasa-arvoisessa yhteiskunnassa luovuus kukoistaa, ja yhteiskunta ja mm yritykset pääset toden teolla hyödyntämään myös naisten ja maahanmuuttajien kykyjä! Näin ollen tasa-arvon pitäisi olla meidän kaikkien tavoitteena. Vain sitä lisäämällä Suomi saadaan kilpailukykyisemmäksi ja luovemmaksi maaksi uusille ideoille ja innovaatiolle!
___________________________________
Perheen ja työn yhdistäminen huolettaa
Tasa-arvovaltuutettu Päivi Romanov on ärtynyt viime aikoina esitetyistä ajatuksista, että kotiäitiys palaisi keskeiseksi instituutioksi Suomessa.
-Ihmettelen, että vielä vuonna 2004 tarjotaan 1900-luvun alun elämäntyyliä avuksi ongelmiin, Romanov sanoo.
Hän arvioi että, jos joka kymmenes tai joka viides työssä oleva nainen lähtisi kotiin, yhteiskunnan elintärkeät toimialat ja kansantalous kärsisivät pahasti.
Romanovin mukaan Suomessa ja muissa Pohjoismaissa hyvinvointipalvelut mahdollistavat naisille sekä uran että lapsen hankkimisen.
-Olennaista olisi tukea yhteiskunnassa pyrkimystä hoivavastuun tasaisempaan jakamiseen naisten ja miesten kesken, eikä keskittyä vain naisten käyttäytymiseen. Lapset ovat parisuhteessa yhteinen asia, tasa-arvovaltuutettu sanoo.
Romanov on huolissaan nuorista naisista, joiden työura voi hankaloitua lapsen hankinnan takia. Osa työnantajista pitää lapsia hankkivaa naista edelleen epävarmuustekijänä.
Valtuutettu antaa kiitosta yrityksille, jotka tukevat myös perhe-elämää.
-Näissä yrityksessä on huomattu työtyytyväisyyden kasvaneen ja työtehon nousseen, kun pienten lasten vanhemmat ovat saaneet joustoja, hän arvioi.
Vaikka lain mukaan myös miehet voivat jäädä kotiin hoitamaan lasta, työelämän käytännöt ja asenteet usein estävät sen, Romanov sanoo.
STT
Tasa-arvossa menestyksen salaisuus!
Super-Tiina
2
258
Vastaukset
- m75
plaa plaa!
Tyhjää puhetta, tota samaa ne kaikki jauhaa...
Jos ei halua lapsia kotona hoitaa niin menee töihin, niin yksinkertaista se on ja jos haluaa jäädä kotiin niin jää. vaikeatako?
Vois toi tasa-arvovaltuutettu keskittyä niihin miesten oikeuksiin lapsiasioissa yms...- darling
Tai mitäs jos menis paikalliseen päiväkotiin töihin, niin siinä sitä töitä tehdessä voisi sitä omaakin toukkaansa hoidella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658