Nenäleikkauksen jälkeen?

Suunnittelen nenäleikkausta ja aikakin on jo varattu neuvottelukäynnille. Nenäni on todellä leveä ja haluaisin kaventaa sitä. Eli leikkauksen jälkeen tulos on luultavastii aika näkyvä (=muut huomaa).
En oleta että leikkauksen jälkeen elämä olisi pelkkää juhlaa.

Haluaisin tietää leikkauksen kokeneilta:

Miten muut ihmiset on suhtauneet leikkaukseen/uuteen nenään (työkaverit, sukulaiset...)? Onko kommentoitu?

Miten leikkaus on vaikuttanut muuten elämään, itsetuntoon?

(Ja olen lukenut otsikon nenä&itsetunto kommentit. Kaipaisin vain lisää.)
3636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valtaosa ihmisistä ei huomaa mitään eroa sinussa. Joten ole huoleti.

Äänestä
  • Nenäleikkauksia on tehty jo vuosikymmenet, joten ne ovat rutiinia. Leikkaushaavat jäävät sierainten sisään piiloon. Nenää muotoillaan vain sen verran, että siitä tulee sievempi, mutta ulkonäkö ei muutu radikaalisti. Omaani paranneltiin kuusi vuotta sitten, ja kaduttaa vain se, etten mennyt aiemmin.

    Äänestä

  • Kyllähän lähipiiri ainakin yleensä tietää leikkauksesta, pitäähän sairaalassakin olla yksi saattaja mukana. Ja aiotko piileskellä viikkokaupalla kaikilta muilta ihmisiltä?

    Itse uskoisin, että esim. vanhempani saattaisivat arvostella päätöstäni tehdä "jotain niin turhamaista". Varmaan sanoisivat, että enpäs olisi susta uskonut, onko sulla noin huono itsetunto jne. Mutta "oma päätöksesihän se tietenkin on". Eivät varmaan suostuisi avittamaan rahallisesti jotain "aivan turhaa".

    Jos leikkauksesta aiheutuu komplikaatioita, niin varmasti ovat heti sanomassa (ainakin ajattelemassa) että nii-in, kannattiko tollasta mennä tekemään, kyllähän sen ties että huonommaks se vaan siinä menee.

    Tai sitten voisivat sanoa, että "eihän siinä edes huomaa mitään eroa". Ja omaisuuden maksoit tollasesta!!

    Eri asia voisi olla, jos nenä olisi esimerkiksi onnettomuudessa murtunut tms.

    Mutta kyllä ne läheisetkin sen asian kanssa oppivat elämään ja sen hyväksymään, kun ymmärtävät miten tärkeä juttu se itselleen oli. Ulkopuoliset (työ/opiskelukaverit, tuttavat, sukulaiset jne.) eivät tod.näköisesti eroa huomaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siu kirjoitti:

Suunnittelen nenäleikkausta ja aikakin on jo varattu neuvottelukäynnille. Nenäni on todellä leveä ja haluaisin kaventaa sitä. Eli leikkauksen jälkeen tulos on luultavastii aika näkyvä (=muut huomaa).
En oleta että leikkauksen jälkeen elämä olisi pelkkää juhlaa.

Haluaisin tietää leikkauksen kokeneilta:

Miten muut ihmiset on suhtauneet leikkaukseen/uuteen nenään (työkaverit, sukulaiset...)? Onko kommentoitu?

Miten leikkaus on vaikuttanut muuten elämään, itsetuntoon?

(Ja olen lukenut otsikon nenä&itsetunto kommentit. Kaipaisin vain lisää.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu