Palautuiko lapualsisten luottamus kuntapäättäjiin, kun valtuusto erotti kaupunginhallituksen ja valitsi se samatien uudestaan ?
Voisiko epäluottamuksen saanu kaupunginvaltuuston puheenjohtaja vastata kysymykseen?
Lapualaisilla on persustuslaillen oikeus parempaan kunnallishallintoon mitä nyt tarjotaan.
Voisiko epäluottamuksen saanu kaupunginvaltuuston puheenjohtaja vastata kysymykseen?
Lapualaisilla on persustuslaillen oikeus parempaan kunnallishallintoon mitä nyt tarjotaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minusta valtuuston päätöksestä pitäisi hakea muutosta ja kumota se laiton epäluottamus. Muuten se jää ikuisesti elämään! Voisiko joku valittaa niin kumotaan se yhdessä?
Koska epäluottamus ihmiseen ei tarvitse lakikirjaa syntyäkseen, ei se liioin kuole lakikirjasta katsomalla.
Yleisillä vapailla vaaleilla valittu Lapuan kaupunginvaltuusto pitää pilkanaan lapualaisia äänestäjiään valitsemalla epäluottamuksen ja potkut juuri saaneen kaupunginhallituksen uudestaan.
Kaupunginvaltuuston tulisi erota ja Lapualla järjestää uudet kuntavaalit. Jopa viime sykysnä järjetetyissä kuntavaaleissa on jotain hämärää Lapualla. Ulkopuoliset tahoto puuttuivat vaalilautakuntatyöskentelyyn ja laskentaan Lapualla.
Nykyinen touhu on jopa laittomampaa kun 20-30 luvun Lapua.