Missä uskonnossa parhaat sapuskat?

Koitin kysäistä asiasta uskontopalstalla, mutta sain vastaukseksi uskovaisten höpinöitä. Asia kuitenkin askarruttaa, joten tietääkö kukaan.
Meidän evlut. kirkossa annetaan vain sellaista pahvilevyn oloista öylättiä jos menee kirkossa eteen kontilleen, sitä öylättiä ei voi oioeaksi ruoaksi kutsua.
Othodokseilla taas on kunnon sapuskat pääsiäisen yömessussa. Siellä saa lampaan paistia, soosina on vain paistinlientä ja luultavasti myös perunaa saa lisukkeeksi, siis oikean ateria saa syödäkseen.
Mitenkäs muissa uskonnoissa ? Syödäänkö esim. musulmaani moskeijassa jotakin ?
Ja enbtäs muissa ?
885
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Rajoituksia on näis höpö uskonnoissa, mut Ev.lut ei rajota mitään mitä syö. Ateistit on myös uskonto vaikka ei sitä suoraan myönnetä, tämä porukka ei myöskään rajoita syömisiään mitenkään.

Tuskin uskoa "valitaan" sapuskan takia. Kirkko tai muu vastaava höpö tila, ei ole mikään ruokala.

Toki kukaan ei suomessa kiellä oman uskonnon perustamista, jossa kirkkoon tai vastavaan mennään VAIN syömään hamppareita ja karkkia. Kaljaa sitten juotavaksi. Perustat tämmösen, niin hengenasioilla liikkuvat voi hyvin. Saarnat ja muun jorinan voi korvata musalla.

Äänestä

Kysymys oli, että mikä uskonto tarjoaa parasta syötävää ? meillä saa vain öylättiä, yök. Aivan kehno uskonto, verrattuna orthodokseihin, koska sieltä saa oikeeta ruokaa.
Minä ainakin valitsisin uskon syötävän mukaan. Katsokaan nyt vaikka isä Mitroa, siinä on kova gourmee ukko, nyt on Brysselin lihapatojen ääressä, mutta vielä pappina ollessaan mässytti hyvin ja otti näkäräistäkin. Onhan siinä eroa johonkin lahkosaarnaajaan, joka vaan julistaa mukamas autuutta, ilman ruoan iloja.

Äänestä

Joo kyllä minä nälissäni menisin mielummin Mitron messuun lampoa syömään, kun meidän kirkkoon saamaan öylättiä kitalakeen kiinni.

Äänestä

Tämä ei liity mitenkään tähän alueeseen jolla tämä on, jokin tolkku nyt näihin mihin pistätte näitä ketjujanne.

Äänestä

Mitenkä niin ei liity, onhan täällä Uspenskin kateeraalikin, siellä saa lammasta pääsiäisenä.
Miten esim. joku perussuomalisista tehty ketju sen enempää tänne liittyy. Ainoastaan sillä, että Helsingissä on persuja.

Äänestä

Kai ne katolisetkin syö hyvin, ainaski Soini on hyvin syötetyn näköinen.

Äänestä

Persu kun on niin roskaruoka maistuu Soinille, onhan tuo nähty. Kaljaa ja pitsaa, sillä se römppämaha kasvaa, ei kirkon eväillä.

Äänestä

Voodoo-uskonnossa on parhaat ruuat! Siinä ei rajoiteta ihmisen oikeutta syödä erilaisia ruokia, eikä määritellä ihmistä sen mukaan mitä tämä syö tai mitä ei. Kannattaa katsoa googlesta: voodoo food / cajun food / creole food.

Cajun ja Creole ruuat ovat niin lähellä Voodoo-ruokia, menevät osin päällekkäinkin... Kuka perustaisi voodoo kitchen-tyyppisen ravintolan Helsinkiin, voisi olla kysyntää sellaiselle...!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nam nam kirjoitti:

Koitin kysäistä asiasta uskontopalstalla, mutta sain vastaukseksi uskovaisten höpinöitä. Asia kuitenkin askarruttaa, joten tietääkö kukaan.
Meidän evlut. kirkossa annetaan vain sellaista pahvilevyn oloista öylättiä jos menee kirkossa eteen kontilleen, sitä öylättiä ei voi oioeaksi ruoaksi kutsua.
Othodokseilla taas on kunnon sapuskat pääsiäisen yömessussa. Siellä saa lampaan paistia, soosina on vain paistinlientä ja luultavasti myös perunaa saa lisukkeeksi, siis oikean ateria saa syödäkseen.
Mitenkäs muissa uskonnoissa ? Syödäänkö esim. musulmaani moskeijassa jotakin ?
Ja enbtäs muissa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu