Terve kaikille!Olen treenannut säännöllisesti salilla kaksi vuotta noin kuukauden päästä.Mutta aloitin jalka-kyykyn vasta nyt maaliskussa.Toukokuussa treenattuani sopivilla painoilla kyykkyä sain silti väli-levyn pullistuman(varmaan tekn. virhe)joka alkoi tuntua kaksi päivää myöhemmin.Särky paheni tosi kivuliaaksi ja olin yli kuukauden treenaamatta.En joutunut leikkaukseen, nyt treenaan taas mutta en jalkoja tai selkää.Kipu oli vasemmassa jalassa enkä vielä pysty venyttelemään.Olen/olin hyvin notkea mutta nyt iskias hermo painaa tosi helposti.Onko vaan odottaminen ainoa tapa vai voiko kuntouttaa jollain tapaa, mahd. yrittää venytellä niin paljon kun pystyy?Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!
Kysymys selkä-ongelmasta..
4
498
Vastaukset
- Bopi-Billi
käydä jollain niksauttajalla, esim. seuraavasta linkistä katsoo sopivan. Itse olen käyttänyt paljon yhden Kaustisella oppinsa saaneen niksauttajan hoitoa ja apua on ollut.
http://www.suomenkansanparantajaseura.net/suomiesittely.htm - Selkä
...pullistumaan ei niksauttajat auta. Pullistuma asettuu hiljalleen surkastuen pois. Saat kuitenkin varautua pitkäänkin toipumiseen. Itselläni pullahti välilevy 2 vuotta sitten ja oireilee vieläkin. Venyttelyjä ei kannata tehdä ennekuin kipu on hävinnyt, uuden pullahtamisen vaara on olemassa. Pirusti vaan alaselkään lihaksia, kävelyä etc. niin kyllä se siitä hiljalleen asettuu.
- Kesämies!
pullahti myös välilevy annulus repeämä ylemmässä nikaman välissä. Olen treenannut kevyesti koko kesän mutta nyt kolmen kuukauden kuluttua pystyn treenailemaan painoilla tietysti kipua kuunnellen. Reilun viikon päästä minulle tehdään selkään kyseisen hermon blokadi eli sinne ruiskutetaan kortisonit läpivalaisussa. Tämän pitäisi hoitaa ongelmaa kipujen osalta ja treenaaminen / työt taas jatkua. :-)
- Tri Repe
Kesämies! kirjoitti:
pullahti myös välilevy annulus repeämä ylemmässä nikaman välissä. Olen treenannut kevyesti koko kesän mutta nyt kolmen kuukauden kuluttua pystyn treenailemaan painoilla tietysti kipua kuunnellen. Reilun viikon päästä minulle tehdään selkään kyseisen hermon blokadi eli sinne ruiskutetaan kortisonit läpivalaisussa. Tämän pitäisi hoitaa ongelmaa kipujen osalta ja treenaaminen / työt taas jatkua. :-)
...mene millekään puoskari-kansanparantajalle. Mene oikean lääkärin vastaanotolle ja pyydä häneltä fysioterapiaan perustuvaa kuntoutusta. Oletko käynyt seurannassa ? Jos kipu jatkuu niin syytä olisi. Se hoituu samalla kertaa. Eli järki käteen, eikä puoskareita !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768