no en ensinäkää tiiä et mihi mu olis tää pitäny kirjottaa mut kirjotin ny tänne... Mul o siis kakka jumiss peräaukossa eikä tule ulos... Sattuu helvetisti :(( mitä teen? Auttakaa joku! :( ja sen tiedän että apteekista saa jotain juttua mutta mulla ei ole mahollista päästä apteekkiin... Toimisiko esim. Joku ruoka vai mikä? Kiitos jos vastaatte!!
Apua! Kakka jumissa...
14
6592
Vastaukset
- apuva apuva
Jos viikon jumi, niin pakko tehdä jotain.
Apteeksta kemikaaleja ja jos ei kuuri auta niin on mentävä lekuriin. Siellä kyllä pumppaavat auki. Tai älä odota viikkoa. - Jumittaa
Juo vettä, myös ruokaöljyä voi hiukan ottaa. Risiiniölyn sanotaan auttavan.
Luumut ja päärynätkin pehmittävät vatsaa, myös magnesium. - Tee-se-itse-kakitus
Kaiva sitä jollain esiin siitä peräaukon suulta. Pilko pienemmäksi ja sitten se tulee pois. Kaiva vaikka sormilla, mut laita kertakäyttökäsineet käsiin. Ruuttaa suoleen vaikka käsirasvaa suoraan tuubista.
- AHJ-VHH
Aina tällaisissa tapauksissa kannattaa kokeilla pientä viljatonta kautta. Esimerkiksi ei leipää, pastaa ja pizzaa kuukauteen ja kuulostella mitä tapahtuu.
Jos on gluteeniherkistynyt, jota epäilen lääkkeiden vain pahentavat tilannetta.
Ei siihen kuole vaikka onkin ilman viljatuotteita hetken aikaa. Tällä ilmaisella kokeella saadaan tietää mikä on vikana. Lääkärit lykkäävät mielellään lisää lääkkeitä- Voi taivas!
Mistä sitä ulostemassan lisäämiseksi saatavaa kuitua saa sitten jos lopettaa viljat ja leivänsyönnin. Eiköhän ummetus vain pahene.
Miksi näiden hurahtaneiden pitää tyrkyttää oppejaan kaikille. - AHJ-VHH
Voi taivas! kirjoitti:
Mistä sitä ulostemassan lisäämiseksi saatavaa kuitua saa sitten jos lopettaa viljat ja leivänsyönnin. Eiköhän ummetus vain pahene.
Miksi näiden hurahtaneiden pitää tyrkyttää oppejaan kaikille.Mutta ei minun pitänyt tähänkirjoittaaa ollenkkaan. kirjoitus tuli väärään paikkaan.
Joka tapauksessa Kasviksista saa tarpeeksi ja oikean laatuisia kuituja.
Mutta kovaan mahaan on hyvä lääke oliivi-tai kookosöljy, pellava simenet ja tietysti luumut auttavat asiassa. - .......
AHJ-VHH kirjoitti:
Mutta ei minun pitänyt tähänkirjoittaaa ollenkkaan. kirjoitus tuli väärään paikkaan.
Joka tapauksessa Kasviksista saa tarpeeksi ja oikean laatuisia kuituja.
Mutta kovaan mahaan on hyvä lääke oliivi-tai kookosöljy, pellava simenet ja tietysti luumut auttavat asiassa.Katsokaa youtuben video "call on me", siinä liike lantio eteen taakse, kokeilin ja auttoi ummetukseen.
Olen kärsinyt suolistovaivoista 20 vuotta, ruokavalio ja liikunta kunnossa, pitää vain olla monipuolista. - Anonyymi
AHJ-VHH kirjoitti:
Mutta ei minun pitänyt tähänkirjoittaaa ollenkkaan. kirjoitus tuli väärään paikkaan.
Joka tapauksessa Kasviksista saa tarpeeksi ja oikean laatuisia kuituja.
Mutta kovaan mahaan on hyvä lääke oliivi-tai kookosöljy, pellava simenet ja tietysti luumut auttavat asiassa.Ja luumut kanssa on hyvä kovaan vatsaan
- ........
Apteekissa myydään myös perähuuhtelupusseja. Puhtaalla vedellä huuhtelu avaa varmasti paikat eikä ole kemikaalien vaaraa. Tyhjenee koko paksusuoli.
- Anonyymi
Moi No siis mulla on sama ongelma mut painelin mun vatsaa join vettä ja yrtin täysii ja sain sen ulos ja sit se ei satu
Toivottavasti tämä auttaa muita ihmisiä t:oreo - Anonyymi
Tehokkain ja nopein on varmasti apteekista saatava peräruiske. Kun se on peräsuolessa ei pidä lähteä kovin kauas toiletilta. Vatsakipuja voi tulla, ankariakin, mutta ne menevät heti ohi, kun suoli tyhjenee.
- Anonyymi
Laita hanskat käteen ja kaiva se ulos, jos ei ole hanskoja niin pieni pakaste lastiikka pussikin käy.
Ja kun pääset apteekkiin niin osta kotiin varalle mickro lax tuubeja paketti että on jos tarttee toistenkin .älaita jotain rasvaa käsiiin kun kaivat sen ulos niin tulee helpommin. Äjoskus on otettava näinkin vaikka ei se kivalta tunnu mutta helpottaa kun saa sen pois - Anonyymi
Tämä 10 vuotta täyttänyt juttu vaikuttaa lähteneen ev.lut,uskovaisena itseään pitävän 80v ikäisen ex-open työpöydältä.
- Anonyymi
Sinulla on kuiva kova tulppa sfinkterilihasten ärsyttäjänä. Rutiinisti neuvon ostamaan apteekista smartlax-pienoisperäruiskeita. Tuohon tulppaan ei tehoa suun kautta otetut ummetuslääkkeet. Ne aiheuttavat vain kipua ja turvotusta jos kuiva ns. pihkatappi peräaukon sfinktereissä tukkii löytyvän ulosteen tien ulos suolesta.
Pienoisperäruiske poistaa ongelman viidessä minuutissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849