Kromosomien rappeutuminen

karvainen meduusa

Uunituoreessa tiedeuutisessa australialainen professori Jenny Graves väittää, että miehen kromosomi Y on pahassa tilanteessa rappeutumisen vuoksi.

"X-kromosomissa on noin 1000 tervettä geeniä. Alkujaan Y-kromosomissa oli geenejä sama määrä, mutta satojen miljoonien vuosien kuluessa niiden määrä on romahtanut alle sataan."

(Huom. tässä täytyy tietenkin suodattaa pois Opin mukaiset pitkät ajanjaksot muutamiin tuhansiin vuosiin. Kaikki mittarit osoittavat muutamiin tuhansiin vuosiin niin geologiset kuin radioaktiivisuuteen perustuvat)


"Graves lyttää myös Y-kromosomissa jäljellä olevien geenien laadun. -Evolutiivinen tapaturma."

Tämä ns. "evolutiivinen tapaturma" on täyttä devoluutiota eli rappeutumista, joka lähti Aadamin synnistä käyntiin.

Avatkaa nyt atterievokit silmänne!

http://www.iltalehti.fi/terveys/2013040316855507_tr.shtml

8

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En olisi yhtä pessimistinen kuin Jenny Graves, mutta vaikka Y-kromosomi katoaisikin, niin toinen kromosomi voi hoitaa sen tehtävät, kuten jutussakin mainitussa piikkirotan tapauksessa.

      Eikö rappeutuminen syntiinlankeemuksen seurauksena koskenutkaan naissukupuolta, kun evoluutio kuitenkin porskuttaa X-kromosomissa mallikkaasti?

      "Avatkaa nyt atterievokit silmänne!"

      Ei tämäkään sodi mitenkään evoluutioteoriaa vastaan, joten suosittelen palaamaan suorinta tietä lähtöruutuun.

    • Rosa Liksom

      Aloittaja on loistava esimerkki siitä miten evoluutio toimii juuri kuten kreationistit sanovat: viimeviikkoisesa karvaisesta apinasta on nyt tullut karvainen meduusa.

      • Epäjumalienkieltäjä

        Seuraava vaihe on todennäköisesti karvainen ameeba, jonka jutut muuttuvat yhä epätoivoisimmiksi.


    • Aloittajan linkistä:

      "Daily Mailin jututtaman professori Robin Lovell-Badge mukaan tuho tapahtuu puuskittain, mutta Y-kromosomi ei ole menettänyt yhtään geeniään yli 25 miljoonaan vuoteen."

      • huituva

        Ei minulla ainakaan ole kadonnut yhtäkään tervettä geeniä, joten miehissä on eroja.


    • Juupa Juu

      Geenejä ei ole olemassakaan

    • Isotoopekin

      "Kaikki mittarit osoittavat muutamiin tuhansiin vuosiin niin geologiset kuin radioaktiivisuuteen perustuvat"

      Selitätkö Suigetsu-järven sedimenttikerrostumat, joissa vuorottelevat tasaisesti sekä talvi- että kesäkerrokset (siitepölyä) siten, että niitä laskemalla päästään n. 40 000 vuoteen.

    • "Kaikki mittarit osoittavat muutamiin tuhansiin vuosiin niin geologiset kuin radioaktiivisuuteen perustuvat."

      Miä ihmettä? Tämä onkin uutta tietoa, mistä lähteestä tällainen väite on peräisin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      166
      4095
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3551
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      248
      2997
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1729
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1365
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1255
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1141
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      63
      951
    9. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      88
      820
    10. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      64
      798
    Aihe