Hyvähän se on kun tutkitaan

Toivottavasti tutkimus kumoaa ennakkoluulot ja typerät vakioselitykset.

http://yle.fi/uutiset/suomen_historian_arvoituksiin_etsitaan_vastauksia_venajalta/6564598
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomalaiset ovat, kuten tavallista, uusien arkistolähteiden käytössä pahasti venäläisiä jäljessä. Esimerkiksi Vladimir Baryšnikov on hyödyntänyt tuoretta aineistoa ansiokkaassa kirjassaan Talvisodan tausta:

http://talvisodantausta.blogspot.fi/

Kumma kyllä moni ei kuitenkaan näytä Suomessa tuntevan Baryšnikovin teosta - ei edes tutkijat.

Äänestä

Sinä tutki korkeintaan muuta kuin psyykelääkkeitesi tarroja.

Äänestä

Stalin kuulemma tapatti vastustajiaan silläkin tavalla, että pakotti heitä proomuihin. Kun proomut olivat täynnä, kansiluukut naulattiin kiinni ja proomut upotettiin.

Onko tätä tutkittu? Kun kerran tutkitaan.

Paistoiko isä aurinkoisen aurinko uhreille proomuissa jälkeenpäin? Olivatko jälkikäteen tyytyväisiä kaikkien työläisten isän päätökseen heidän osaltaan? Onko tutkimustietoa?

Monenlaisia asioita olisi hyvä tutkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkija itsekin kirjoitti:

Toivottavasti tutkimus kumoaa ennakkoluulot ja typerät vakioselitykset.

http://yle.fi/uutiset/suomen_historian_arvoituksiin_etsitaan_vastauksia_venajalta/6564598

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu