Liian iso?

muksuparas

Olenkohan jo liian iso 106-107 senttiselle 3v shettikselle jolla ei ole vielä koskaan ratsastettu mutta vetovoimaa on paljon !? olen itse 155 cm pitkä ja 43kg painava ikää on 14 vuotta !

Entäpä hiemän korkeammalle hyvin vankkarakenteiselle 9v risteytys ponille !? :)

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piupau

      Enpä usko. Jos shetukka on suht vankka rakenteinen ja säkääkin näyttää olevan aika reippaasti,luulen ettei ponia rasita. Muista kuitenkin,että ponin ja hevosen ratsukoulutus alotetaan hyvin kevyesti ja varovasti. Ensin vain kävästään selässä ja köpötellään hetki ja porrastetusti aletaan ratsastamaan lisää. Poni ei kuitenkaan luonnostaan ole tottunut kantamaan selässä kuormia.

    • katherine__

      3v. shettis on vielä tosi nuori ratsutukseen. Jos minun poni olisi kyseessä, en sinne selkään päästäisi vielä ketään. Shettis kehittyy hitaammin kuin moni muu rotu. Vasta 4-vuotiaana on minusta kohtuullista alkaa ratsuttaa shettistä.

      Liian painava et ole, mutta turhan pitkä olet kyllä shettikselle. Pituudenkaan takia en sinua nuoren ponin selkään päästäisi.


      Aikuisella risteytysponilla voit varmasti ratsastaa ihan hyvin.

    • jokuvaan3

      mielestäni 3v on aika nuori ratsutukseen :S.. mutta en usko että oot

    • Samaa mieltä Katherinen kanssa. En minäkään päästäisi alle nelivuotiaan shetun selkään ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3714
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1620
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1371
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1283
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      297
      1176
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1041
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe