Vallankumous on alkanut!

Työn orja

Nyt vain kaikki muutkin ympäri Eurooppaa seuraamaan esimerkkiä! Näytetään niille neljännesvuosikapitalisteille, mikä on hinta työntekijöitten pompottamisesta ja kyykyttämisestä, sekä orjatyövoiman käytöstä niin Suomessa kuin ulkomaillakin!


__________________________________
Abloyn työntekijät marssivat ulos Joensuussa


Abloy Oy:n Joensuun tehtaan noin 500 työntekijää marssivat tänään puolilta päivin pois työpaikoiltaan vastalauseena yhtiön suunnitelmille aloittaa vuokratyövoiman käyttö.

Pääluottamusmies Eero Holstin mukaan vuokratyövoiman käyttöön siirtyminen vaarantaisi tehtaan nykyisen palkkajärjestelmän sekä asettaisi työntekijät yhtiön sisällä eriarvoiseen asemaan.

- Meillä on käytössä ryhmäurakkajärjestelmä, jossa tuottavuus lasketaan kahden viikon välein. Meidän tulkintamme mukaan järjestelmään on hankala yhdistää vuokratyöntekijöitä, kertoi Holsti runsas tunti ulosmarssin jälkeen.

Holstin mukaan asiasta ilmoitettiin henkilökunnalla viime viikolla.

- Käsitykseni mukaan ratkaisu synnyttäisi kahden kerroksen työmarkkinat. Uudella työvoimalla ei olisi samoja etuja kuin abloylaisilla.

Holstin mukaan vuokratyövoiman käyttöä ei voi perustella säästötarpeilla.

- Tehdas tekee erinomaista tulosta. Talolla on varaa palkata työntekijät rehellisesti suoraan abloylaisiksi, painottaa Holsti.

Näillä näkymin työntekijät palaavat työpaikoilleen ylihuomenna.

(STT)




Mielenosoitukset jatkuivat Saksassa neljättä viikkoa

Hyvinvointietuisuuksiin tehtäviä leikkauksia vastustavat mielenosoitukset ovat jatkuneet Saksassa jo neljättä viikkoa. Järjestäjät odottavat yli sataatuhatta mielenosoittajaa kaduille yhteensä 140 kaupungissa lähinnä entisen Itä-Saksan alueella.

Mielenilmauksella vastustetaan liittokansleri Gerhard Schröderin ajamia uudistuksia työmarkkinoilla ja sosiaalietuisuuksissa. Tammikuussa voimaan tulevat uudistukset leikkaavat mm. pitkäaikaistyöttömien tukia.

Leikkaukset tuntuvat erityisesti itäisessä Saksassa, jossa työttömyys on tietyillä alueilla jopa yli 20 prosenttia.

Schröderin mukaan uudistuksia tarvitaan työttömyyden vähentämiseksi ja hyvinvointivaltion ylläpitämiseksi.

(STT)

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wanha

      kuuluu näin: tyhmä työtä tekee, viisas ei tee.

    • massapostaukset

      voisi poistaa palstaa vierittämästä? Löytyvät jo monelta palstalta muutenkin.

      • Finlandia

        ja viestin alkuperäiselle kirjoittajalle, että mikäs se on työläisen työtä tehdessä, kun ajattelet niitä yrittäjiä, jotka on sullekin mahdollisuuden antanu tulla tekemään työtä! Mut niillehän te työläis kommunistit vaa kaadatte kokoajan paskaa niskaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      125
      1278
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      939
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      610
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      587
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      106
      477
    Aihe