Muiden uskontojen edustajat voivat

lopettaa asiattomaksi ilmoittelun tällä palstalla välittömästi.
Tämä ei ole teidän palstanne, menkää omille alueillenne häiriköimään.
992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Me Jehovan todistajat emme kaipaa muiden uskontojen edustajia Kristityt pysyköön muualla.Me olemme aina olleet ja tulemme olemaan eristäytynyt lahko.
Maan tavat eivät meille sovi .Tulemme toki ovillesi kertomaan kuinka hyviä olemme.
Erityisesti Profetiat toimivat kauttamme. Tutustu Russellin tuotantoon.Siinä oli mies joka on tiemme näyttäjä.

Äänestä

Jos palstan otsikkona on; keskustele jehovantodistajuudesta, niin onko aloittajalla mitään valtuuksia rajoittaa sitä kuka täällä siitä keskustelee?

Äänestä
  • Miksi uskovaiset rakentavat toistuvasti olkiukkoja, joihin sitten vastaavat?

    Äänestä

  • Uskonnoilla päänsä sekoittaneet tuskin välittävät minkään maallisen oikeuden päätöksistä, mutta ehkä se auttaa muita, joille asia on epäselvä.

    Äänestä

  • Kuten sanoin, uskonnoilla päänsä sekoittaneet tuskin välittävät minkään maallisen oikeuden päätöksistä, mutta ehkä se auttaa muita, joille asia on epäselvä.

    Äänestä

  • kerro ihmeessä kirjoitti:

    Miksi uskovaiset rakentavat toistuvasti olkiukkoja, joihin sitten vastaavat?

    Tässähän tulee ihan hihhulimainen olo, kun on koko ajan oikeassa.

    Äänestä

Miksi te jahtaatte yksinäisiä, heikkoja mutta erityisesti rikkaat ovat suosiossanne ja alatte kulkea heidän kodeissaan tutkimassa oppianne. Kun homaa on muutama viikko jatkettu niin sitten raahaatte valatakunnan salile. Kun niin piktälle on päästy niin silloin on sääntönä, että minkään muun uskonsuunnan kirjallisuutta ja tilaisuuksia ei sa enää seurata. Jopa uskovaisten kirrputoreilla ei saa enää todistajakandi käydä. Satun hyvin tietämään että näin toimitte.
Vastaappa tähän ensi?

Äänestä

Jos jokin poppoo alkaa sitomaan ihmisen vaputta niin että oma itsenäinen valinnanvapus kielletään. ei saa lukea mitä haluaa, seurustella toisiin uskonsuuntiin kuuluvien kanssa ja hankkia vapaasti teitoa niin, hälytyskellot alakvat soida. En ikinä antaudu moiseen manipulointiin. ei edes Jumala pakota tällaiseen vaan ihminen saa tehdä jatkuvasti valintoja.

Äänestä
  • ei edes Jumala pakota tällaiseen >>>>

    Ei todellakaan. Hengellinen "sitominen" on lähtöisin siitä toisesta, Jumalan vastustajasta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tervemenoa kirjoitti:

lopettaa asiattomaksi ilmoittelun tällä palstalla välittömästi.
Tämä ei ole teidän palstanne, menkää omille alueillenne häiriköimään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu