Bensan

hinta

Moni täällä sanoo, että se on halpaa.
Ei voi verrata hintaa suoraan maihin joissa autot ovat puolet halvempia . hehän ajavat ilmaiseksi suomeen verrattuna vaikka menovesi maksaisi 2 € litra. Lisäksi palkat ovat parempia ja päivittäiset ajomatkat pienempiä.
Taidatte olla niin junioreja, että ette muista kun esim vuonna -92 bensa maksoi 3.70 mk ja se tuntui kalliilta jo silloin. Nyt hinta on tuplaantunut ja kaikki muukin kallistunut, mutta en usko että kaikkien palkka on tuplaantunut.
En tarkoitakaan niitä joille jää käteen yli 2000€ kuussa, samahan se on paljonko tuo maksaa, mutta veroahan se on pääasiassa samalla perusteella voisi jauhelihan hinnan nostaa 15 euroon kilo, ne maksaa jotka tarvii.
Muut voi syödä perunaa, sillä mä oon mä ja kukaan muu ei oo mitään eikö niin.

Suomalaiset on ajettu nurkkaan ostovoimansa kanssa ja vero ja tukiviidakon myötä.

Uudet tuulet puhaltamaan - olimmehan joskus Pohjolan Japani, mutta kohta saamme apua yk:lta, jos tämä peli jatkuu verotuksessa.

ps En ole huonotuloinen - joten tämä ei ole ruikutusta !

10

1457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • han on

      että ympäristösyillä ei suomen veroja voi perustella, koska vaikka täällä ei autolla ajettaisi metriäkään, sillä ei ole globaalisti mitään merkitystä.
      Vaikka täällä kaikki autot kulkisi tuulivoimalla sillä ei voiteta mitään. Aikanaan öljyn korkea hinta muuttaa kehitystä muihin polttoaineisiin vety, sähkö ym,
      ei meidän tarvitse sitä tehdä tai olla tekopyhiä ja maksaa kalliisti bensasta.
      Vai otetaanko häkäpönttöautot takaisin ja ajetaan puulla...
      Jake

    • Poliisi

      Suomalaisia on huijattu niin kauan ja niin pahasti, että suurin osa suomalaisista ei edes tajua maksavansa ylihintaa ihan kaikesta, ja suurin osa tästä ylihinnasta menee isopalkkaisten poliitikkojen ja suojatöitä tekevien virkamiesten taskuun. Nyt hallitus perustaa uusia valtiosihteerin virkoja, palkkaluokka on tommoset 7000 euroa kuussa ja kun näitä ukkoja on 7, tulee siitä pyöreästi 100.000 euroa kuukaudessa kaikkine kuluineen. Vastineeksi ei todellakaan tule ostovoiman paranemista suomalaisille vaan entistä paksulasisemmilla rilleillä varustettuja setiä televisioon kertomaan kuinka suomalaisten pitäisä elää. Niin että olkaa tyytyväisiä niin kauan kuin bensiina on alle kaksi euroa, ja survokaa sitä kaasujalkaa sinne konehuoneen puolelle että valtiosihteerien palkat voidaan autoilijan kukkarosta maksaa! Niin minäkin teen.

      "Aamuruuhkassa kumi palamaan"

    • Saab, Volvo, BMW, MB,Opel, ...

      Nyt isken kipeään aiheeseen, auts !

      Suomessa on noin 250 000 työsuhdeautosta nauttivaa, jotka maksavat mitättömän pienen veron käyttämästään uudesta autosta, johon useimmiten työnantaja maksaa bensat.
      Mitä v..tun väliä heille on bensan hinnalla ?
      Kun verotusarvo hyödykkeestä on sama ja työnantaja maksaa bensat !

      Näille lottovoittajille ei ole myöskään väliä auton rekisteröintiin liittyvällä älyttömällä verolla koska heille riittää kun lukee TeeÄmmää ja valkkaa sieltä tulevaa autoa, työnantaja maksaa välirahan.

      Loput 2,5 miljoonaa autoilijaa sitten kitkuttelee ja saavat lopulta kiertoon heidän parivuotiaat isot farkut, jotka päätyy vaihtoon, jotka päätyy vaihtoon jne.

      Autokauppa siis pyörii autoetuihmisten ahdoilla.

      • Fossiili

        Kirjoittaja tosiaan puhuu täyttä asiaa. Kun katselee ympärilleen, niin hyvin helposti voi huomata, että johtavassa asemassa oleva väestönosa niin valtiolla kuin yksityiselläkin puolella ajelee uusilla työsuhdeautoilla (esim. Lipposen tila-auto). Tällöin kaikki autoiluun liittyvät asiat voidaan hinnoitella valtakunnan kokonaisedun mukaisesti, koska se ei silloin koske tätä varsinaista aktiiviväestöä.

        Omilla autoilla ( käytetyillä roposilla) Suomessa ajelevat tästä oravanpyörästä pudonneet kansalaiset, pienipalkkaiset työläiset, työttömät ja eläkeläiset yms. rupusakki, joiden mielipidettä ei ole tarpeen ottaa huomioon suuria asioita päätettäessä. Usein tämä kansanosa on niin passiivistakin, että se ei käy edes äänestämässä, joten aktiiviväestö saa aina tahtonsa läpi.

        Tämä työsuhdeautojen suosiminen tulee yhteiskunnallemme lopulta kovin kalliiksi. Tunnen muutamia tapauksia takavuosilta ( IT-buumin kulta-ajoilta), jolloin sellaiset 25-vuotiaat nörtit valitsivat itselleen mitä mielikuvituksellisimpia työsuhdeautoja ( Alfa-Romeo). Niillä autoilla sitten hurjasteltiin siihen malliin, että jo vuoden päästä moottorit menivät täyskorjaukseen. Työnantaja tietenkin maksoi viulut, mutta kai se raha lopulta köyhiltä kerättiin takaisin verojen muodossa.

        Työsuhdeautot ovatkin merkittävä tulonsiirto köyhiltä ihmisiltä rikkaimmalle kansanosalle, joka voi uusilla hienoilla autoillaan mellastaa miten lystää. Tästä asiasta ei niin mahdottomasti haluta keskustella, koska silloin köyhä kansa saattaisi hermostua liikaa. Esson baarissa tätäkin juttua on monesti käsitelty.


      • Valaisija

        Tyypillisen tietämätöntä ja kateellista vuodatusta. Autoetu ei nykypäivänä ole edes mikään etu. Se tulee helvetin kalliiksi joko työnantajalle tai työntekijälle, riippuen siitä miten firmassa autoasiat on järjestetty. Tästä on verottaja pitänyt huolen viimeisen päälle.

        Itse en autoetua ole ottanut, on selvästi kannattavampaa ajaa omalla, varsinkin jos työajoa tulee edes jonkin verran (km-korvaukset).


      • Fakta

        Uskomatonta jööttiä!!!
        Selvitä ensin miten asiat oikeasti ovat, ennenkuin rupeat itseäsi pelleksi tekemään.


      • Fossiili
        Fakta kirjoitti:

        Uskomatonta jööttiä!!!
        Selvitä ensin miten asiat oikeasti ovat, ennenkuin rupeat itseäsi pelleksi tekemään.

        Tämäkin vastaus selvästi osoitti sen, että jupit eivät halua keskustella työsuhdeautoista. Köyhä kansa ei saisi tehdä mitään kysymyksiä, jotta juppien ei tarvitsisi luopua saavutetuista ilmaisista autoeduista. Siinä tilanteessa on järkevää leimata tavallinen asiaa äimistelevä työläinen pelleksi.


      • Pekka
        Fossiili kirjoitti:

        Tämäkin vastaus selvästi osoitti sen, että jupit eivät halua keskustella työsuhdeautoista. Köyhä kansa ei saisi tehdä mitään kysymyksiä, jotta juppien ei tarvitsisi luopua saavutetuista ilmaisista autoeduista. Siinä tilanteessa on järkevää leimata tavallinen asiaa äimistelevä työläinen pelleksi.

        Puhut nyt vastoin parempaa tietoa. Työsuhdeauto tulee todella kalliiksi joko työntekijälle tai sitten työnantajalle. Ei se ole mikään ilmainen, eikä sen kuluja mistään valtion budjetista oteta.

        Jos olisin ottanut työsuhdeauton ostmaisen sijaan, olisin joutunut maksamaan (nettopalkka pienentynyt) noin 1000 kuussa. Nyt ostin auton josta maksoin 63000 kertakorvauksena. Lisäksi molemmissa tulevat polttoaineet omasta taskusta päälle. Oma auto vain tuli halvemmaksi.

        Eli ei se työsuhdeautoilu mitään ilmaista ole. Kaukana siitä.


    • Kannattaa ostaa tärpättiä

      Moneessa liikkeessä tärpätti on halvempaa kuin bensiini ja eiköhän se ole puhtaampaa. Polttoaine kun sisältää kaikenlaista happea, etanoolia ja muita lisäaineita...

    • 2000

      bensa maksoi keskimäärin 7 mk 35 p.

      Ja "energiakriisin" jälkeen kesällä 1973 bensiinin hinta oli indeksin avulla nykyrahaksi muutettuna 2 euroa 20 senttiä litralta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9230
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8074
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5850
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2409
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2127
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1769
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1710
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1486
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1458
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1393
    Aihe