Avasin vahingossa Ateismi-palstalle tämän kun keskusteluketjuja tuli siellä täyteen tasan 1666, joten linkitän sen tänne myös.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11394290
Mikä on se Johanneksen kuuluttama ymmärrys jolla meidän jokaisen pitäisi laske Ihmisen luku?
Ps. Nyt on sitten kuuma linja auki suorilta tyhjyyteen, hah, katsotaanpa deletoidaanko totuus pois. Itsesensuuri ei pure nimittäin siihen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11394290
Mikä on se Johanneksen kuuluttama ymmärrys jolla meidän jokaisen pitäisi laske Ihmisen luku?
Ps. Nyt on sitten kuuma linja auki suorilta tyhjyyteen, hah, katsotaanpa deletoidaanko totuus pois. Itsesensuuri ei pure nimittäin siihen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Taikausko rehottaa.
Ei se taikauskoa ole, jos kysyy muilta ja miettii, taikauskoa on se kun JÄTTÄÄ KYSYMÄTTÄ, ja kysymättä jättämisistä muodostuu korvien välissä ' uskomus '.
Miljoonat muut kristityt ovat miettineet pedon/ihmisen lukua, joten eikö olisi aika löytyä oikea vastaus jo ?
Lainaus takavuosilta sanomalehti kirjoituksesta.
Euroopan Liitto ja yksi uskonto: Uskonpuhdistajien aloittamassa uskonpuhdistuksessa oli kysymys siitä, kenellä oli sananvalta, Kristuksella vai antikristuksella (anti=sijais, vara). Uskonpuhdistajien löytö perustui raamattuun.
Erityisesti Luther näki Danielin kirjan ennustuksessa pienessä sarvessa (Dan.7) ja Paavalin mainitsemassa laittomuuden salaisuudessa (2.Tess.2) antikristuksen tuntomerkit.
Nämä merkit liitettiin yksiselitteisesti paavikuntaan. Jo paavin virkanimityksetkin kertovat paljon: DOMINIUM DEUM nostrum PAPAM (=Herramme Jumala paavi).
Vatikaanin postimerkissä lukee Ponmax, Ponifus maximus= sillanrakentaja maasta taivaaseen tai VICARIVS FILII DEI (Jumalan Pojan viransijainen maan päällä). VICARIVS FILII DEI - nimitystä käytetään muunmuassa paavin kruunauksen yhteydessä.
Ilmestyskirjan profetian mukaan (13. luku) tulee aika, jolloin ihmisiltä vaaditaan uskollisuutta "petoa" kohtaan (antikristus=peto). Mikä sitten on tuo Ilmestyskirjan peto ja luku 666 (Ilm.13:18)?
Saksalainen professori Andreas Helwing (1572-1643) selvitti pedon luvun viisaasti. Hänen mukaansa se tulee sanasta VICARIVS FILII DEI.
Jos EU:n vaatimuksina on yhteinen raha, talous, ulkopolitiikka ja armeija, niin miksei olisi myöskin yhteinen uskonto. Silloin ei ehkä merkitse uskonnonvapaus mitään, vaan toteutuu Ilmestyskirjan ennustukset (Ilm.13:16-18).
Pedon luku 666 on aikojen saatossa saatu laskettua aika monesta ihmisestä ja mielestäni Leo Meller on sanonut kerran osuvasti, että se saataisiin varmaankin myös hänen nimestään, kun valitaan vain sopivan kielen aakkoset, kokeillaan kenties vähän toista etunimeä mukaan tai ei ja kokeillaan vaikka tittelia eteen tai pois. Näin se onnistuu varmasti. Tunnetuimmat kuuskuuskuutoset lienevät tässä:
Keisari Nero
Paavi
Martin Luther
Napoleon Bonaparte
Ellen Gould White
Adolf Hitler
Ronald Reagan
Bill Gates
http://www.merriampark.com/numbeast.htm
Meller totesi, että ehkä tarkoituksena onkin osoittaa että 666 on KAIKKIEN ihmisten luku. Alkutekstissä sanotaan, että se on "Ihmisen Luku", yleensä ihmisen luku. Miksi laittaa enempää Raamatun sanaan kuin siellä on sanoi Meller. Jokseenkin jokaisesta meistä saadaan 666 eikä kyse ole siitä, että joku tietty henkilö olisi välttämättä piilotettu tuon luvun taakse. Tarkoituksena on osoittaa että me kaikki olemme synnillisen luontomme mukaisesti petoja.
Annetaan siis mieluummin Raamatun selittää itse itseään.
Seuraavat UT:n sanat muodostavat gematrialuvun 666.
apollumetha (apollymetha - ”me hukumme”)
paradosis (paradosis - ”perinnäissääntö”)
pleuran (pleuran - akkusatiivi ”kyljen”)
euporia (euporia - ”toimeentulo, ansio”)
diasporan (diasporas - akkusatiivi ”hajaannusta, sirottelua”).
Tulkinta edellä mainitun perusteella on siis helppoa:
Alkuseurakunnan viholliset, juutalaiset palvoivat perinnäissääntöä (paradosis=666) eivätkä elävää Jumalaa. Tähän liittyi kylkiäisenä (pleuran=666) myös uskonnon kaupallistuminen (euporia=666). Kaiken tämän seurauksena juutalaiset joutuivat hajaannukseen (diasporas=666) ja huomasivat hukkuneensa (apollumetha=666).
KTS . . Ei ole luotettava Raamatun selittäjä, sen on moni todennut.
KTS
Tässäpä pedon tuntomerkkejä: 1. Peto istuu seitsemän kukkulan kaupungissa Rooma.
2. Peto pukeutuu helakan punaan ja purppuraan, joka on katolisen kirkon tunnusväri.
3. Peto muuttaa ajat ja lait. 1700 luvun virsikirjan virsi 240.6. Jumalan käskyi wastaan räyskyi. Katolinen kirkko Laodikean kirkolliskokouksessa v.364 jKr. siirsi pyhyyden lauantailta sunnuntaille.
4. Peto menee Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala. 666 pedon luku VICARIVS FILII DEI= Jumalan Pojan viransijainen maan päällä. 1700 luvun virsi 241. 4. Se peto itsens' istutti Jesuksen kirkkoon pyhään ja oikian Jumalan unhotti itsens' teetteli siaan: Hän paimenet hukuttaa käski kuin lampait' laitumell' toit. Ja vallan saada aikoi kaiken lauman keskell'.
Oikea viransijainen on Pyhä henki.
5.Peto surmauttaa Jumalan pyhiä. Pimeä keskiaika kesti 1260 vuotta. Virsi 241.5. O tätä suurta surkiutt'! ylits' vaivaisen lauman, ettei kenelläkään ollut rohkiutt' Jumalan sanaa puhumaan, sen pahan pedon pelvost', HÄN UHKAS, KAIKKI KÄKES', HÄN POLTTI, TAPPOI JA SÄKES, kuin vastasit hänt' ehdost'.
6. Peto sai kuolinhaavan: Paavin valta sai kuolinhaavan Ranskan vallatessa Rooman v. 1798 ja vangitessa paavin. Näytti siltä, että se merkitsi loppua paavikunnalle.
Englantilainen historioitsija Thomas Carlyle kirjoitti katolisesta kirkosta: Paavikunta ei voi palata takaisin enempää kuin pakanuuskaan. Mutta "kuolinhaava" alkoi parantua. Lateraanisopimuksen mukaan v.1929 Vatikaani sai v. 1870 menettämänsä alueen ja poliittiset oikeutensa takaisin.
7. 13:3. Ja minä näin yhden sen päistä olevan ikäänkuin kuoliaaksi haavoitetun, mutta sen kuolinhaava parantui. JA KOKO MAA SEURASI IHMETELLEN PETOA.
8. Saa KAIKKI suuret ja pienet kumartamaan itseään sitä jonka kuolinhaava paranee paranemistaan.
Pedonmerkki on sunnuntai. . . . Miksi sunnuntai ? Koska Jumala ei ole antanut lupaa siirtää sapatin pyhyyttä sunnuntaille, jonka Katolinen kirkko teki v.364 jKr. siirtämällä sapatin pyhyyden lauantailta sunnuntaille.
Jumalan merkki on sapatti 2.Moos.31:13.
Ilm.14:7. Kumartakaa Häntä, joka on tehnyt taivaan ja maan ja meren ja vetten lähteet.
Painuhan adventistien palstalle sinä perinnäissääntöjen kumartelija.
KTS. . . Adventisteista puheenollen. Tämäkin vanha 1700 luvun Luterilainen virsi käy Adventisteille.
Virsi 135.1. Nää käskysanaa KYMMENEN, Ne meille kautta Mooseksen Jumala itse ilmoitti, ja Siinailla kirjoitti, Ah Herra armahda.
136. 1. Ken tahtoo olla kristitty ja kristittynä kuolla, ei sille outo peitetty saa Herran laki olla. jonk' antoi itse Jumala.
Olen entinen Luterilainen. Kymmenenkäskyn kumoaja kirkot eivät ole koskaan minulle sopineet. Monissa eri kirkoissa ja seurakunnissa olen aikoinani ennen uskoon tuloani käynyt kuuntelemassa julistusta.
Rippikoulussa piti ennenvanhaan osata käskyt selityksineen ulkoa. Yhtäkään käskyä kymmenestä käskystä ei saa purkaa tai muuttaa.
Johannes
9:16 Niin muutamat fariseuksista sanoivat: "Se mies (Jeesus) ei ole Jumalasta, koska hän ei pidä sapattia.
Johannes
5:18 Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
Hebrealaiskirje:
10:1 Sillä koska laissa on vain tulevan hyvän varjo, ei itse asiain olemusta, ei se koskaan voi samoilla jokavuotisilla uhreilla, joita he alinomaa kantavat esiin, tehdä niiden tuojia täydellisiksi.
Galatalaiskirje:
3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme.
NIIN SEVAANMENEE!
KTS. . . Onko Jumalan siunaama ja pyhittämä sapatinpäivä tullut kiroukseksi ihmiskunnalle mielestäsi, kun Jeesus sanoi: Isä ja minä teemme yhäti työtä, sopisiko se sinullekin, näinkö se menee ?
Tietääkseni ainakin useat haluavat tehdä ainakin sapatinpäivänä työtä ja kehoittavat siihen muitakin.
KTS:sälle tiedoksi vaan, ei Melleri ymmärrä Ilmestyskirjan sanomaa.
KTS:sällä on tekstin ymmärtämis vaikeuksia, niinkuin tämäkin Johannes 5:18 sen osoittaa todeksi.
7 on Raamatussa myös hengellisen täydellisyyden luku. Laitatpa vaikka kuinka monta kutosta peräkkäin, siitä ei tule seiskaa, näinkin voi ajatella. Ihmisestä, joka yrittää ottaa jumalan aseman, ei kuitenkaan koskaan tulee Jumalaa.
Illuusioita on turha lähteä laskeskelemaan, siinä ei ole mitään järkeä ja tuo "pedon" mielikuvaluku on yhtä tyhjän kanssa.
Sitä saa pyörittää ihan mielensä mukaan, hakea lukuja ja niihin vastauksia ja olla onnellinen lopputuloksestaan.
Niin on kirjoitettu: jolla on viisautta.....
Monesti yritetään liian monimutkaisesti.
Ei Raamatussa turhan takia sitä ole mainittu ja varoiteltu ottamasta sitä.
Kolmannen enkelin sanoma on varoitussanoma, siinä Jumala ei päitä silittele.
Ilm.14:9. Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä. 10. niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
Vakavasti otettava sanoma !
Jumala on rakkaus !
* Väärin, ei ole mitään enkelien sanomia tälleajalle, on vain EVAKELIUMI !
Kolmannen enkelin varoitussanoma kuuluu myöskin Mohikaanille, et voi siitä luistaa !
Mohikaani_27. . Kolmen enkelin sanoma on tarkoitettu erikoisesti tälle ajalle, jolloin Jumalan kymmenenkäskyn laki on hyljätty, ja sunnuntaista on tehty viikon seitsemäspäivä v.1973.
Enää ei muisteta sitä käskyn kohtaa, jossa sanotaan "MUISTA", vaan on käännytty pakanuuteen, jota varten on evankeliumi olemassa, että totuus ja evankeliumi säilyisi näinäkin päivinä.
Viha kolmen enkelin sanomaa kohtaan tulee lisääntymään ajan loppua kohden, sillä he eivät anna kunniaa Jumalalle, vaan ovat evankeliumin vihollisia.
Helluntailaisuus on tullut monine virheellisyyksineen tiensä päähän !
Kaikki viittaukset ihmisten nimiin ovat aikaan sidottuja.
Ymmärrys on paljon paljon suurempi.
Miksi on tärkeää tuntea peto 666 ? Siksi, että jos ei tunnista petoa voi jäädä pedon saaliiksi.
No mikä se peto sitten on wiseguy, kun kerran tuon kommentin osasit kirjoittaa niin mieti nyt sitten wiseguy varsinaista aihetta.