Kissa ja peili

10

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissahan vain psyykkaa itseään: "Olet kasvinsyöjä, olet kasvinsyöjä..."

    • hgzt

      Meidän kissa on innokas luonto-ohjelmien katsoja. Kuva ei saa kuitenkaan liikkua liian nopeasti. En tiedä tunnistaako se eläimiä, mutta ainakin linnut ja jotkut muutkin eläimet saavat sen silmät leiskumaan.

      Omaa naamaansa ei peilistä tunnista. Ei ole lainkaan kuten tuo videon kissa. Meidän kissa kääntää päänsä pois kun sen peilin eteen laittaa.

    • dailo

      Kissoilla näyttäisi olevan eroja kaksiulotteisuuden näkemisessä. Toinen näkee peilin ja television, toinen ei huomaa kuvaa. Itse olen havainnut että television näkevä kissa yrittää ottaa kiinni tv:ssä olevia lintuja ja ääntelee samalla tavalla kuin katsoisi ikkunasta näkemiään lintuja. Voisi ajatella että se tunnistaa ainakin linnut linnuiksi.

      • hgzt

        Meidän kissa käkättää televiossa näkemäänsä isohkoa lintua aivan samalla tavalla kuin silloin kun se näkee ikkunasta pihalla olevia variksia ja lokkeja. Pienemmistä linnuista se ei piittaa.

        Olen minä kerran kissan kanssa katsonut karhuistakin luontoelokuvaa ja hyvin tarkkaavaisesti se sitä ainakin vartin tuijotti.

        Mutta miksi se ei tunnista itseään peilistä, vai onko syynä ujous? Kaveri jutteli kerran, että hänen kissansa menee katsomaan television taakse, kun joku eläin tai vaikkapa autokin katoaa kuvaruudusta. Vähän niin kuin että mihin se nyt hävisi:)


      • hgzt kirjoitti:

        Meidän kissa käkättää televiossa näkemäänsä isohkoa lintua aivan samalla tavalla kuin silloin kun se näkee ikkunasta pihalla olevia variksia ja lokkeja. Pienemmistä linnuista se ei piittaa.

        Olen minä kerran kissan kanssa katsonut karhuistakin luontoelokuvaa ja hyvin tarkkaavaisesti se sitä ainakin vartin tuijotti.

        Mutta miksi se ei tunnista itseään peilistä, vai onko syynä ujous? Kaveri jutteli kerran, että hänen kissansa menee katsomaan television taakse, kun joku eläin tai vaikkapa autokin katoaa kuvaruudusta. Vähän niin kuin että mihin se nyt hävisi:)

        Yksi kissa meillä ennen yritti napata jääkiekkopelaajia kiinni ruudulta ja sitten ihmetteli mihin ne hävisivät kun pelaaajat meni ruudun ulkopuolelle.


    • Kun meidän viime vuonna 19-vuotiaana kuollut kisu oli nuori, maikkari näytti täytepaloina punatulkkujen hyppelyä, johon liittyi saksofonin ääni. Kun kissa kuuli fonin, se juoksi vaikka talon toiselta laidalta katsomaan punatulkkuja. Aina.

    • blindwatchmaker

      Katselin eilen tuon samaisen videon pariin kertaan. Nuo poseeraukset olivat kyllä mielenkiintoisia. En oikein usko, että kissa tunnistaisi ja tiedostaisi itsensä peilikuvasta, mutta kieltämättä sekin kävi mielessä kun kissan käyttäytyminen antoi sen vaikutelman että kissa testasi, että tekeekö sen näkemä kissa samat liikkeet.

      No, pelkkää spekulointia, mutta omista kissoista sai monesti sellaisen mielikuvan, että ne olivat fiksumpia kuin halusivat antaa ymmärtää :)

      • tieteenharrastaja

        Tai sitten oma alitajuntasi on fiksumpi kuvittelemaan kissoille ymmärrystä kuin itse ymmärrätkään.


      • Luultavasti se vain tasapainoilee että pysyisi pystyssä ja voisi ylipäätään katsella peilistä kiinnostavaa näkyä.

        Tuohan on naaraskissa.


    • Kukko myös reagoi peilikuvaansa mutta ei kyllä tunnista sitä ko alkaa nokkimaan sitä peiliä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      263
      7206
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3766
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3081
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      13
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2414
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      50
      2191
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      66
      1924
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1811
    Aihe