lääkkeistä...

masentunut

sanokaapas mikä se lääke oli nimeltään joka hillitsi ruuan himoo ja on saanu teijän painon putoomaan..miulla on remeron mutta se vaan lisää painoo ja haluisin se äkkiä pois..
ois ke lääkärivuoro ja sillo voijaan muuttaa miun lääkkeitä ja olisin kiitollinen jos vastaisitte...
kiitti:)

6

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovidiu

      ...ruoan himoa hillittiin mm. amfetamiinilla. Eipä vain taida olla enää oikein mahdollista. Kenties vain erityisluvalla. Ei taida olla oikein eettisen ja laillisen normiston mukaista.

      Käsitykseni mukaan nykyisin on olemassa toisentyyppisiä laihdutuslääkkeitä, mutta niitä ei kovin helposti määrätä, vaan potilaan tulee olla sairaalloisen ylipainoinen ja sitoutua elämantapamuutoksiin. Mitä jos ehdottaisit lääkärillesi jotakin muuta depressiolääkettä kuin Remeronia!

      • kulkukoira

        remeron saatta lihottaa koska se lissää ruokahalua yleensä ja ei noi masennuslääkkeet oo tarkoitettu laihdutukseen


    • masentunut

      Olen kuullut, että Seronil laiduttaa joitakin.
      En tosin tiedä oireistasi, mihin olet Remeronia saanut. Seronilhan on serotoninin (tulikohan oikein) takaisinoton estäjä, eli korjaa aivoihin syntynyttä häriötilaa, joka aiheutta masennusta.

    • kokeillut

      Tarkoittamasi lääke on nimeltään Reductil, joka suunniteltiin masennuslääkkeeksi, mutta vie näläntunteen ja piristää ( vähemmän unen tarve)!
      Jos saat lääkärisi vaihtamaan Remeronit tähän, niin uskon, että painosi laskee piankin normaaliksi.Ainoa "vika" niissä on hinta, n. 3 euroa/kpl!Mutta lihominen, jos mikä, vasta masentaakin! Ja säästyyhän siinä sitten euroja, kun ei tarvitse ostella kaikkea kallista pikkuhyvää ja naposteltavaa!

    • Pian tavoitteessani...

      Tässä on se markkinoiden ainut toimiva laihdutuslääke; hillitsee ruoanhimoa, tulee kylläiseksi pienemmällä ruokamäärällä ja lisää jossain määrin aineenvaihduntaa ja yleistä aktiviteettia.
      Ensimmäisen kuukauden (28nappia) satsi 10Mg ja jos toimii, sen jälkeen 15Mg.
      Mitään amfetamiinijohdannaisia ei enää ole eikä kirjoiteta millään ertyisluvallakaan, se oli lähinnä 70-luvun mennyttä muotia :)
      Toinen lääke on sellainen, joka estää rasvojen imeytymisen elimistöön ja aiheuttaa mm. rasvaripulia ym. erittäin ikäviä sivuvaikutuksia.
      Reductil on kallista: 86€ 28kpl:n paketti, mutta itsellä lähti ensimmäisen kuukauden aikana 9 kg pois ilman hikistä stressiä ja liikuntaa. Mutta maksaa itsensä takaisin, jos todella pitää painoa pudottaa. Minulla ei ylipainoa ollut niin paljoa, että lääkettä olisi edes saanut määrätä, mutta olen aina ollut hyvä puhumaan... Lähtöpainoni oli 93Kg, nyt 9 kiloa vähemmän kuin kuukausi sitten ja ihannepainooni enää 8 kiloa matkaa...
      Paino putoaa nyt hitaammin, mutta tasaisen varmasti päivä päivältä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9154
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7897
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5600
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2341
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2085
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1734
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1673
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1419
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1355
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1243
    Aihe