sanokaapas mikä se lääke oli nimeltään joka hillitsi ruuan himoo ja on saanu teijän painon putoomaan..miulla on remeron mutta se vaan lisää painoo ja haluisin se äkkiä pois..
ois ke lääkärivuoro ja sillo voijaan muuttaa miun lääkkeitä ja olisin kiitollinen jos vastaisitte...
kiitti:)
ois ke lääkärivuoro ja sillo voijaan muuttaa miun lääkkeitä ja olisin kiitollinen jos vastaisitte...
kiitti:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
...ruoan himoa hillittiin mm. amfetamiinilla. Eipä vain taida olla enää oikein mahdollista. Kenties vain erityisluvalla. Ei taida olla oikein eettisen ja laillisen normiston mukaista.
Käsitykseni mukaan nykyisin on olemassa toisentyyppisiä laihdutuslääkkeitä, mutta niitä ei kovin helposti määrätä, vaan potilaan tulee olla sairaalloisen ylipainoinen ja sitoutua elämantapamuutoksiin. Mitä jos ehdottaisit lääkärillesi jotakin muuta depressiolääkettä kuin Remeronia!
remeron saatta lihottaa koska se lissää ruokahalua yleensä ja ei noi masennuslääkkeet oo tarkoitettu laihdutukseen
http://www.tohtori.fi/laihdutusklinikka/laihdutus55.html
http://www.diabetes.fi/lehdet/diablaak/juttuarkisto/99lihav.htm
http://www.selehti.fi/uutiset.php?id=291
http://www.mtv3.fi/helmi/hyvaolo2002/tulosta_arkisto.shtml?julkaisut/164197.html
googlella hain sanoilla
ruokahalun hillitsevä
Olen kuullut, että Seronil laiduttaa joitakin.
En tosin tiedä oireistasi, mihin olet Remeronia saanut. Seronilhan on serotoninin (tulikohan oikein) takaisinoton estäjä, eli korjaa aivoihin syntynyttä häriötilaa, joka aiheutta masennusta.
Tarkoittamasi lääke on nimeltään Reductil, joka suunniteltiin masennuslääkkeeksi, mutta vie näläntunteen ja piristää ( vähemmän unen tarve)!
Jos saat lääkärisi vaihtamaan Remeronit tähän, niin uskon, että painosi laskee piankin normaaliksi.Ainoa "vika" niissä on hinta, n. 3 euroa/kpl!Mutta lihominen, jos mikä, vasta masentaakin! Ja säästyyhän siinä sitten euroja, kun ei tarvitse ostella kaikkea kallista pikkuhyvää ja naposteltavaa!
Tässä on se markkinoiden ainut toimiva laihdutuslääke; hillitsee ruoanhimoa, tulee kylläiseksi pienemmällä ruokamäärällä ja lisää jossain määrin aineenvaihduntaa ja yleistä aktiviteettia.
Ensimmäisen kuukauden (28nappia) satsi 10Mg ja jos toimii, sen jälkeen 15Mg.
Mitään amfetamiinijohdannaisia ei enää ole eikä kirjoiteta millään ertyisluvallakaan, se oli lähinnä 70-luvun mennyttä muotia :)
Toinen lääke on sellainen, joka estää rasvojen imeytymisen elimistöön ja aiheuttaa mm. rasvaripulia ym. erittäin ikäviä sivuvaikutuksia.
Reductil on kallista: 86€ 28kpl:n paketti, mutta itsellä lähti ensimmäisen kuukauden aikana 9 kg pois ilman hikistä stressiä ja liikuntaa. Mutta maksaa itsensä takaisin, jos todella pitää painoa pudottaa. Minulla ei ylipainoa ollut niin paljoa, että lääkettä olisi edes saanut määrätä, mutta olen aina ollut hyvä puhumaan... Lähtöpainoni oli 93Kg, nyt 9 kiloa vähemmän kuin kuukausi sitten ja ihannepainooni enää 8 kiloa matkaa...
Paino putoaa nyt hitaammin, mutta tasaisen varmasti päivä päivältä!